10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Shopping Konu Anlatımı ve Ünite Kelimeleri


10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Shopping Konu Anlatımı ve Ünite Kelimeleri

10. sınıf İngilizce 10. Ünite ile birlikte alışveriş temasında yeni kelimeler öğreneceksiniz. Öğrendiğiniz kelimeleri de cümle içerisinde kullanmanıza yarayan yeni dil bilgisi kuralları da bu ünitede yer almaktadır. 10. sınıf İngilizce 10. Ünite sayesinde kişileri ya da nesneleri karşılaştırarak da cümleler kurmayı öğreneceksiniz.

İngilizce 10. Sınıf 10. Ünite ile üstünlük bildiren yeni cümle kalıpları da sizlerin bilgisine sunuluyor olacaktır. Ünite kapsamında yer alan konuları düzenli tekrar ederek dönemi bitirebilirsiniz.

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite Kelimeleri ve Anlamları

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite Kelimeleri ve Anlamları

10. sınıf İngilizce müfredatı kapsamında “shopping” konusu ile ilgili yeni kelimeler öğreneceksiniz. Bu yeni kelime listesinde yer alan kelimeleri ezberleyerek cümle içerisinde kullanmayı deneyebilirsiniz.

Shopping
Alışveriş
Architecture
Mimarlık
Bowler
Melon şapka
Business
İş
Camper
Kampçı
Conical
Konik
Cost
Ücret
Customer
Müşteri
Desing
Tasarım
Credit Card
Kredi kartı
Discount
İndirim
Elegant
Şık
Fashion
Moda
Fitting room
Deneme odası
Grocery shop
Bakkal
Ireland
İrlanda
Long life
Uzun ömürlü
Neck
Boyun
Lower
Düşük
Put on
Giymek
Pocket money
Cep harçlığı
Shadow
Gölge
Shopping mall
Alışveriş merkezi
Socks
Çorap
Size
Beden
Stylish
Tarz
Upset
Üzgün
Waterproof
Su geçirmez
Wedding
Düğün
Wisely
Akıllıca

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite Konu Anlatımı: Comparative Adjectives

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite Konu Anlatımı: Comparative Adjectives

10. sınıf İngilizce ders kitabı kapsamında comparative ve superlative adjectives konusunu işlemiş olacağız. Daha önceki senelerden de hatırlayacağınız bu konuya geniş kapsamlı bir giriş yapacağız. Bu sayede karşılaştırma ve üstünlük bildiren cümleleri daha profesyonel bir şekilde kurabilir hale geleceksiniz.

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Comparative Adjectives

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Comparative Adjectives

10. sınıf İngilizce 10. Ünite ile birlikte ilk olarak comparative yani karşılaştırma sıfatlarına göz atacağız. Birden fazla kişiyi ya da nesneyi karşılaştırmak adına bu sıfat kalıplarından faydalanmamız gerekmektedir. Aşağıdaki cümle kurma formülünden yola çıkarak karşılaştırma cümlelerinin nasıl kurulduğunu gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Subject + verb + adjective + than + object

Yukarıdaki formül, karşılaştırma yaparken çok işinize yarayacak bir formüldür. Bu formül sayesinde nesneleri, insanları ya da hayvanları birbirleri ile karşılaştırabilir hale geleceksiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz örnek cümlelerden de yola çıkarak konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

She is prettier than me.
O, benden daha hoştur.
Hasan is younger than my brother.
Hasan, benim erkek kardeşimden daha gençtir.
iPhone is more expensive than Samsung.
iPhone, Samsung’dan daha pahalıdır.
Seda is taller than Ayşe.
Seda, Ayşe’den daha uzundur.
Rose is happier than Mike.
Rose, Mike’tan daha mutludur.

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Sıfatların Aldıkları Ekler

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Sıfatların Aldıkları Ekler

10. sınıf İngilizce 10. Ünite ile birlikte öğrendiğimiz karşılaştırma sıfatlarında sıfatların aldığı eklere de göz atmamız gerekiyor. Buna göre tek heceli sıfatlar daha farklı ekler alırken iki ya da daha fazla heceli olanların yapısı daha farklı kurgulanıyor.

Tek heceli sıfatlarda genellikle –r ya da –er takısı getirilerek bir form elde edilir. Buna örnek olarak da “happier, smaller, cheaper...” gibi sıfatlar verilebilir.

İki ya da daha fazla heceli sıfatlarda ise sıfatın başına “more” yani “daha” kelimesinin getirilmesi gerekir. More kelimesinin gelmesi ile birlikte sıfata herhangi bir ekleme yapılmasına da gerek yoktur. Örnek verecek olursak “more expensive, more comfortable...”

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Superlative Adjectives

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Superlative Adjectives

10. sınıf İngilizce 10. Ünite ile birlikte “superlative” yani üstünlük belirten sıfatları da işleyeceğiz. Bu sıfatlar karşılaştırma yapmak için değil “en” belirtmek için kullanılan bir formüle sahiptir. Superlative konusunda her daim en üstün olan şeylerden değil en düşük ya da en altta olan şeylerden de bahsedilebilir.

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Superlative Adjectives

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Superlative Adjectives

10. sınıf İngilizce 10. Ünite kapsamında sıfatları daha derinlemesine işlerken üstünlük bildiren sıfatları da görmemiz gerekiyor. Bunun için de ilk önce aşağıdaki cümle formülüne göz atabilirsiniz.

Subject + verb + the + adjective + object

Yukarıdaki formül sayesinde üstünlük bildiren cümleler kurabilirsiniz. Bu tip cümleleri kurarken de sıfatların bazı ekleri alması gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Aşağıdaki örnek cümlelerden yola çıkarak konuyu daha iyi bir şekilde kavrayabilirsiniz.

iPhone 12 is the most expensive cell phone in the world.
iPhone 12, dünyanın en pahalı telefonudur.
In my opinion, my sister is the happiest person.
Bence benim kız kardeşim, en mutlu insandır.
Sue is the most beautiful girl I have ever seen.
Sue, benim gördüğüm en güzel kızdır.
This sofa is the most comfortable sofa.
Bu kanepe, en konforlu kanepedir.
Mount Ağrı is the highest mountain in Turkey.
Ağrı Dağı, Türkiye’nin en yüksek dağıdır.

10. İngilizce 10. Ünite: Sıfatların Aldıkları Ekler

10. İngilizce 10. Ünite: Sıfatların Aldıkları Ekler

10. sınıf İngilizce 10. Ünite kapsamında superlative adjectives’lerin aldığı bazı ekleri de öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için de aşağıdaki kuralları takip edebiliriz.

Eğer üstünlük bildiren sıfat tek heceli ise o zaman sıfatın son kısmına –est takısının eklenmesi gerekmektedir. Örneğin “hottest, smartest, highest...” gibi.

Eğer üstünlük bildiren sıfat iki ya da daha fazla heceli ise o zaman başına “most” getirilmeli ve sıfat da olduğu gibi eksiz olarak yazılmalıdır. Örneğin “most beautiful, most expensive, most comfortable...” gibi.

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Düzensiz Sıfatlar

10. Sınıf İngilizce 10. Ünite: Düzensiz Sıfatlar

10. sınıf İngilizce 10. Ünite kapsamında bazı sıfatların comparative ve superlative cümlelerinde ek almak yerine farklı şekilde yazıldığını da göreceksiniz. İşte, cümle içerisinde ek almadan daha farklı bir şekilde yazılan sıfatlar:

Eklenme:

28 Kasım 2022 Pazartesi 12:24

-
Güncellenme:

29 Kasım 2022 Salı 19:37

PAYLAŞ