Simple Present Tense Konusu – Geniş Zaman Konu Anlatımı ve Örnekler


Simple present tense, İngilizce öğrenirken işlenen ilk ve en önemli konuların başında gelmektedir. Simple present tense konusu, İngilizce’deki zamanlar konusunda da ilk konusudur. İngilizce’de cümle kurup kendimizi basitçe ifade etmeye çalışırken de bu zamandan yararlanabiliriz. Bu da bu zamanı, İngilizce’nin temel konularından biri yapmıştır.

Present simple tense konusu, Türkçe ile de benzerlik taşıyan ve öğrenmesi oldukça kolay olan bir konudur. Türkçe’de “geniş zaman” olarak adlandırılan bu zamanın kullanım alanları da oldukça fazladır. Biz de bu yazımızda sizlerle The simple present tense konusunu işleyeceğiz.

Simple Present Tense Konu Anlatımı

Simple Present Tense Konu Anlatımı

Simple present tense cümleleri ile anlatacağımız bu konuda ilk olarak geniş zaman ile kurulan cümlelerin yapısına göz atmamız gerekecektir. Buna göre geniş zamanda kullanılan cümle yapısı formülünden yola çıkarak olumlu ya da olumsuz anlam ifade eden cümleler kurulabilir. Aynı zamanda simple present tense ile birlikte çeşitli soru cümleleri de kurabilmek de oldukça mümkündür.

Simple Present Tense Cümle Yapısı

Simple Present Tense Cümle Yapısı

Simple present tense alıştırmaları için başarı sağlamak adına öncelikle bu zamanın cümle yapısını öğrenmek gerekiyor. Geniş zamanın cümle yapısı, formül haline getirilip öğrenilerek daha kolay bir anlatım yakalanabiliyor. Aşağıda geniş zamanın cümle yapısı formülünü bulabilirsiniz:

Subject + verb 1 + object

Yukarıdaki cümle formülü, simple present tense ile birlikte kullanılan formüldür. Bu formülü kullanarak geniş zamanda olumlu cümleler kurmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda geniş zamanda olumsuz cümle kurmak için de yine “not” olumsuzluk ekinden faydalanmak doğru olacaktır. Olumsuz cümle yapısını da yine bu yazımızda kapsamlı bir şekilde göreceğiz.

Simple Present Tense Hangi Durumlarda Kullanılır?

Simple Present Tense Hangi Durumlarda Kullanılır?

Geniş zamanın hem Türkçe’de hem de İngilizce’de pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Aşağıdaki listede simple present tense hangi durumlarda kullanılır görebilirsiniz:

Simple Present Tense Olumlu Cümle Yapısı

Simple Present Tense Olumlu Cümle Yapısı

Simple present tense ile olumlu cümle kurmak için de yukarıda vermiş olduğumuz formülden yararlanabilirsiniz. Geniş zamanda geçen bir olumlu yapıdaki cümle oluşturmak için öznelerin durumuna da dikkat etmek gerekmektedir. Buna göre bazı özneler, fiillere etki ederek fiilin yapısını değiştirebilir.

Aşağıda vermiş olduğumuz örnek cümleler sayesinde geniş zamanda olumlu cümlelerin nasıl kurulduğunu görebilirsiniz.

I eat pasta every weekend.
Ben her hafta sonu makarna yerim.
She eats pasta every weekend.
O, her hafta sonu makarna yer.
We attend the whole morning classes.
Biz, her sabah dersine katılırız.
My sister watches quiz show every night.
Benim kız kardeşim, her gece bilgi yarışması izler.
Covid-19 effects every people.
Covid-19 herkesi etkiler.

Simple Present Tense Olumsuz Cümle Yapısı

Simple Present Tense Olumsuz Cümle Yapısı<

Simple present tense ile olumsuz cümle kurmak da oldukça kolaydır. Bir cümleyi geniş zamanda olumsuz yapabilmek için İngilizce’deki “not” olumsuzluk ekinden faydalanılması gerekir. Aşağıdaki cümle yapısı formülünden yola çıkarak olumsuz cümleleri daha iyi kavrayabilirsiniz.

Subject + don’t / doesn’t + verb 1 + object

Olumsuz cümle kurarken I / You / We / They için “don’t”, He / She /It için de “doesn’t” kullanılması gerekmektedir. Aşağıdaki örnek cümlelerden yola çıkarak geniş zamanda olumsuz cümle yapısını daha iyi anlayabilirsiniz.

I don’t like ice cream.
Ben, dondurma sevmem.
She doesn’t like ice cream.
O, dondurma sevmez.
My brother doesn’t join my birthday party.
Benim erkek kardeşim, benim doğum günü partime katılmaz.
We don’t watch soap opera.
Biz, pembe dizi izlemeyiz.
I don’t need much more money.
Benim daha çok paraya ihtiyacım yok.

Simple Present Tense Soru Cümlesi Yapısı

Simple present tense’in soru cümlesine yönelik de bir cümle yapısı bulunmaktadır. Geniş zamanda soru cümlesi kurmak için de “do / does” yardımcı fiillerinden faydalanmamız gerekmektedir.

Do / Does + subject + verb 1 + object

Yukarıdaki formül ile geniş zamanda yes / no question adı verilen “evet / hayır” sorularını sormanız mümkündür. Aşağıdaki örnek diyaloglar sayesinde konuyu daha iyi anlayabilir ve siz de kendi soru cümlelerinizi kurabilirsiniz.

Örnek Diyalog I:

Anıl

Does she attend the math classes?

O, matematik derslerine katılır mı?

Seda

No, she doesn’t.

Hayır, katılmaz.

Örnek Diyalog II:

Mike

Do you like chicken and rice?

Sen, tavuk ve pilav sever misin?

Emma

Yes, I do. Do you watch the weekend show?

Evet, severim. Sen, hafta sonu programını izler misin?

Mike

No, I don’t.

Hayır, izlemem.

Eklenme:

01 Ekim 2022 Cumartesi 11:57

-
Güncellenme:

28 Ekim 2022 Cuma 09:34ETİKETLER: simple present tense


PAYLAŞ