Past Continuous Tense – Sürekli Geçmiş Zaman Konu Anlatımı ve Örnekler


Past continuous tense, İngilizce’de günlük konuşma dilinde de sıkça kullanılan bir zaman kavramıdır. Bu zamana göre geçmişte o anda yapılan eylemlerden ve olaylardan bahsedilmektedir. Past continuous tense konusu, İngilizce’nin en önemli konularından birini oluşturmaktadır. Özellikle de İngilizce zamanlar konusunu iyi anlamak için bu zamanı da listenize eklemeniz şarttır.

Bu yazımızda past continuous tense ile ilgili bilmeniz gereken bütün detayları bulabilirsiniz. Konu anlatımı kısmında sürekli geçmiş zamanın en önemli detaylarına ulaşabilirsiniz.

Past Continuous Tense Konu Anlatımı

Past Continuous Tense Konu Anlatımı

Past continuous tense nedir diye soracak olursak bu zamana Türkçe’de sürekli geçmiş zaman karşılığını verebiliriz. Hem geçmiş zaman hem de şimdiki zaman kurallarına göre uyarlanan bu zaman, çoğu zaman kafanızı karıştırsa da aslında oldukça anlaşılırdır. Geçmişte yapılan bir eylemi o zamana göre anlatmak için sürekli geçmiş zamandan faydalanmamız gerekmektedir.

Türkçe’de de kendisine karşılık bulan bu zaman, “yapıyordum” şeklinde tercüme edilebilir. Konu anlatımı kısmında sürekli geçmiş zaman ile ilgili cümle yapılarını, olumu ve olumsuz cümleleri bulabilirsiniz.

Past Continuous Tense Cümle Yapısı

Past Continuous Tense Cümle Yapısı

Past continuous tense cümleler konusunda tıpkı diğer zamanlar gibi kendince kurallara sahip olan bir zamandır. Bu zamanda doğru cümleler kurmak için de hem geçmiş hem de şimdiki zamana dair bazı kuralların da bilinmesi önemlidir.

Subject + was / were + verb –ing + object

Yukarıdaki cümle yapısı formülü, past continuous tense kapsamında kullanılması gereken cümle kurallarını özetler niteliktedir. Siz de bu formülden yola çıkaran sürekli geçmiş zaman ile ilgili cümleler kurabilirsiniz.

Sürekli geçmiş zamanda cümle kurarken kullanılan öznenin durumuna da dikkat edilmesi önemlidir. Daha önceki zamanlar konusunda I / she / he / it için “was”, you / we / they için de “were” yardımcı fiillerinin kullanılması gerektiğini öğrenmiştik.

Past Continuous Tense Hangi Durumlarda Kullanılır?

Past Continuous Tense Hangi Durumlarda Kullanılır?

Past continuous tense exercises kısmında zorluk yaşamamak için sürekli geçmiş zamanın kullanım alanlarını da bilmek faydalı olacaktır. Zamanların hangi durumlarda kullanıldığını bilmek, o zaman ile ilgili cümle kurarken bize yardımcı olacak faktörler arasında yer almaktadır.

Sürekli geçmiş zaman da aşağıda listelenen durumlarda kullanılması gereken bir zamandır.

Past Continuous Tense ile Olumcu Cümle Yapısı

Past Continuous Tense ile Olumcu Cümle Yapısı

Past continuous tense ne demek sorusuna yönelik örnek cümleler ile birlikte kesin bir anlayışa varmamız mümkün olacaktır. Bunun için de sürekli geçmiş zaman konusunu işlerken olumlu, olumsuz ve soru cümleleri üzerinden gitmemiz gerekecektir. Bu işe de ilk olarak sürekli geçmiş zamanın olumlu cümle yapısı ile başlayabiliriz.

Daha önce de vermiş olduğumuz örnek cümle yapısı formülünü olumlu cümleler üzerinde kullanabiliriz. Aşağıdaki örnek cümlelerden de yola çıkarak sürekli geçmiş zamanda olumlu cümleler kurmayı deneyebilirsiniz.

I was eating an apple.
Ben bir elma yiyordum.
She was speaking English very well when she was a child.
O, çocukken çok iyi İngilizce konuşuyordu.
My sister was washing the dishes.
Benim kız kardeşim bulaşıkları yıkıyordu.
It was raining.
Yağmur yağıyordu.
You were driving a fancy car when I walked.
Ben yürürken sen güzel bir araba kullanıyordun.

Past Continuous Tense ile Olumsuz Cümle Yapısı

Past Continuous Tense ile Olumsuz Cümle Yapısı

Past continuous tense ile birlikte olumsuz cümleler kurabilmek için de “not” olumsuzluk ekinin yardımına başvururuz. Tıpkı past simple tense ile olduğu gibi burada da was / were yardımcı fiillerine “not” olumsuzluk ekini getirmemiz gerekecektir.

Aşağıdaki örnek cümleler sayesinde olumsuz cümle yapısını daha iyi anlayabilirsiniz.

I wasn’t eating an ice cream.
Ben bir dondurma yemiyordum.
You weren’t washing your car.
Sen arabanı yıkamıyordun.
She was not speaking Spanish.
Sen, İspanyolca konuşamıyordun.
My mother was not cooking for dinner.
Benim annem akşam yemeği pişirmiyordu.
I was not doing my homework while you came home.
Sen eve geldiğinde ben ödevlerimi yapmıyordum.

Past Continuous Tense ile Soru Cümlesi Yapısı

Past continuous tense ile birlikte soru cümleleri kurarken de bazı dil bilgisi kurallarına özen göstermemiz gerekecektir. Tıpkı diğer zamanlarda da olduğu gibi sürekli geçmiş zaman soru cümlelerinde de mutlaka yardımcı fiilleri başa getirmeye özen göstermek gerekecektir.

Was / Were + Subejct + Verb –ing + object + ?

Yukarıdaki cümle yapısı formülü de sürekli geçmiş zamanda soru cümleleri için kullanılan formüldür. Aşağıdaki örnek diyaloglar sayesinde konuyu daha iyi bir şekilde anlamanız da mümkündür.

Örnek Diyalog I:

Jane

Were you watching a TV show last night?

Sen geçen gece TV programı mı izliyordun.

Peter

Yes, I was.

Evet, izliyordum.

Örnek Diyalog II:

Paul

Was she speaking Arabic very well?

O, çok iyi derecede Arapça konuşuyor muydu?

Patti

Yes, when she was a little child, she was speaking Arabic very well.

Evet, o küçük bir çocukken çok iyi Arapça

Eklenme:

01 Ekim 2022 Cumartesi 11:21

-
Güncellenme:

27 Ekim 2022 Perşembe 23:36ETİKETLER: past continuous tense


PAYLAŞ