TOEFL Sınavı Nedir? – TOEFL Hakkında Bilinmesi Gerekenler


TOEFL Sınavı Nedir? – TOEFL Hakkında Bilinmesi Gerekenler

TOEFL sınavı, dünyaca bilinen en iyi ve kaliteli İngilizce yeterlilik ölçme sınavlarından biridir. Uluslararası olarak bir geçerliliği bulunan bu sınav, İngilizce dil seviyesini belirlemede birincil rol oynar. TOEFL sınavı, Türkiye içinde de bazı kurumlara alım yapılmasında etkili bir rol oynamaktadır. Özellikle de eğitim dili İngilizce olan üniversitelerin hazırlık atlama bölümlerinde bu sınava ihtiyaç duyulmaktadır.

TOEFL sınavı, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce seviyelerini kanıtlama üzerine kurgulanmıştır. Sınavda farklı dil bölümleri bulunmakta olup İngilizce yeterliliği birçok alanda belirleme yolu izlenir. Biz de bu yazımızda TOEFL sınavı hakkında bilinmesi gereken en önemli bilgileri sizler için hazırladık.

TOEFL Sınavı Nedir?

TOEFL Sınavı Nedir?

TOEFL sınavı, Test of English As a Foreign Language teriminin kısaltılmış halidir. İngilizce yeterlilik sınavlarından olan TOEFL, İngilizce’yi yabancı dil olarak benimseyen kişilerin seviyesini ölçmektedir. Educational Testing Service tarafından hazırlanan bu sınav, dünyanın pek çok bölgesinde geçeliliğe sahiptir. TOEFL sınavı, Türkiye ve diğer ülkelerde de her sene olmak üzere düzenli olarak yapılır.

TOEFL sınavı ne işe yarar sorusuna basitçe İngilizce yeterliliğin ölçülmesi yanıtı verilebilir. Bu sınav vesilesiyle bazı kurumlara başvurulabilir ya da eğitim hayatına devam edilebilir. Özellikle de İngilizce olarak eğitim veren üniversitelerde TOEFL ya da IELTS sınavı gibi yeterlilik belirleyen sınavların verilmesi gerekir.

Bu yazımızda dilerseniz TOEFL sınavı hakkında bilmeniz gerekenlere daha da yakından bakalım. Bu sayede sınava hazırlanmadan önce kendinize buna uygun bir çalışma ve sınav başvuru rehberi geliştirebilirsiniz.

TOEFL Sınavı Çeşitleri Nelerdir?

TOEFL Sınavı Çeşitleri Nelerdir?

TOEFL hakkında bilgi edinirken kaç tür sınav çeşidi var ve siz hangisine başvuruda bulunmalısınız bunu kararlaştırmanız gerekiyor. Buna göre toplamda iki ayrı formata sahip TOEFL çeşidi bulunuyor. İsterseniz TOELF çeşitlerine tek tek yakından bakalım:

TOEFL Sınavı Neden Gereklidir?

TOEFL Sınavı Neden Gereklidir?

TOEFL sınavı hakkında merak edilenler arasında bu sınavın kimler için gerekli olduğu da yer alıyor. TOEFL, ilk olarak bazı üniversitelerin hazırlık sınıflarını geçebilmek için kullanılmaktadır. Hazırlık sınıfından başarı ile mezun olmak için TOEFL, IELTS ya da üniversitenin kendi proficiency sınavını geçmek gerekir. Ülkemizde de ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent ve İTÜ gibi üniversitelerde TOEFL gerekliliği bulunur. Bunun haricindeki İngilizce eğitim veren üniversitelerde de TOEFL geçerlidir.

Bunun yanı sıra İngilizce olarak eğitim veren bazı yurt dışı okulları için de TOEFL sınavı gereklidir. Bu okullarda lisan, yüksek lisans aya da doktora yapmak için belli bir İngilizce seviyesinde olmak gerekir. Bu seviyenin ölçümü için de yine TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası sınav belgeleri gerekir.

Aynı zamanda TOEFL, bazı kurumlarada çalışmak için de girilmesi gereken bir sınavdır. Yabancı dil bilgisinin gerekli olduğu kurumlarda TOEFL sınavı belgesi de ibraz edilmelidir. Bu sınavdan alınan İngilizce puanına göre kuruma alımlar yapılır.

TOEFL Sınavı Formatı Nasıldır?

TOEFL Sınavı Formatı Nasıldır?

 TOEFL sınavı soruları da sınav hakkında en merak edilen detaylar arasında yer almaktadır. Sınavda adayların cevaplaması gereken dört farklı bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler aşağıda sıraladıklarımızdır:

Yukarıdaki dört bölümün her biri 30’ar puan içermektedir. Yani TOEFL sınavı, toplamda 120 puana ulaşan bir sisteme dayalıdır. Bu puan sisteminde başvurulan kurumun sizden talep ettiği minimum puan ele alınmalıdır. Bazı devlet kurumları TOEFL puanı olarak 79 puanı minimum olarak göstermektedir.

Sınavın formatı ve puan sistemi bu şekilde belirlenmiştir. Siz de sınavdan almanız gereken minimum puan için başvuruda bulunacağınız kurumun kriterlerini baz alabilirsiniz. TOEFL, genellikle 79-80 puan aralığını alınması gereken en az puan olarak göstermektedir. Fakat yine de bazı kurumlarda alınması gereken puan 85 ila 90 arasında da değişebilir.

TOEFL Sınavı Ne Zaman?

TOEFL Sınavı Ne Zaman?

TOEFL sınavı hakkında merak edilen bir diğer önemli detay da sınavın yılın hangi tarihlerinde yapılacak olduğudur. Türkiye’de düzenlenen sınavlarda sınavın yapılacağı şehirdeki talep oranı ele alınır. Buna göre büyük kentlerde ortalama her hafta sınav yapılması söz konusu olabilmektedir. TOEFL sınavı, bazı küçük kentlerde daha seyrek olarak yapılır. Bu yüzden küçük kentlerde ikamet eden adayların sınav yerilerini büyük kentlere almaları da tavsiye edilmektedir.

2020 tarihinden itibaren pandemi dönemi de baz alındığında sınavların düzenlenme sürelerinde bir sıkıntı yaşanmıştır. Özellikle de pandeminin başlarında düzenlenecek olan sınavlar iptal edilmiştir. Bu konuda yapılan en güncel duyuruları takip ederek siz de sınav için başvuruda bulunabilirsiniz.

Aynı şekilde sınavların bir kısmı sınav merkezleri dışında evde de gerçekleştirilebilir. Bunun hakkında da net bilgi almak için ETS kapsamında yapılan duyuruları dikkate almanız doğru olacaktır. TOEFL IBT Home Edition için daha önceden başvuruda bulunmak gerekebilir.

Evde düzenlenen sınavlarda sınav yönetmeliğinde geçen her detayın eksiksiz olarak uygulanıyor olması da önemlidir. Özellikle de iyi bir ses ve kamera sistemine sahip olunması oldukça önemlidir. TOEFL sınavı konusunda güven teşkil etmek için de kameranın bulunulan odayı 360 derece olarak gösteriyor olması da şarttır.

Home Edition, diğer sınav türlerine göre daha sık yapılan bir sınav çeşididir. Son iki yılda bu sınavın ortalama olarak haftanın 4 günü yapılabildiği söylenebilir.

TOEFL Sınavı Ücreti Ne Kadar?

TOEFL Sınavı Ücreti Ne Kadar?

TOEFL sınavı konusunda belki de en merak edilen konu sınava giriş ücretidir. Günümüzde bu fiyatta anlık değişiklikler yaşanmaktadır. Özellikle de sınavın dolar kuru üzerinden hesaplandığı göz önüne alınırsa başvurunun da buna göre yapılması tavsiye edilir. Sınav ücreti, her sene değişiklik gösterebilmektedir. Ücreti TL olarak ödemek için de o günün dolar kuru üzerinden bir hesap yapılması gerekmektedir.

Sınav için yatırılması gereken ücret en güncel haliyle 185 dolardır. Dolar ile yapılan ücret ödemelerinde herhangi bir sorun yaşanması mümkün değildir. Bu yüzden sınav başvuru ücretini öderken elinizdeki parayı dolara çevirerek ödeme yapmanız önerilir. Sürekli değişen dolar kuru için en doğru yöntem bu görülmektedir.

Eklenme:

04 Aralık 2022 Pazar 14:52

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 22:02ETİKETLER: toefl sınavı


PAYLAŞ