Present Perfect Tense İngilizce’de Yakın Geçmiş Zaman 2022


Present perfect tense, İngilizce’de öğrenilmesi gereken başlıca konulardan biridir. Türkçe karşılığı “yakın geçmiş zaman” olan bu zamanın da kendine has bir takım kuralları bulunmaktadır. Present perfect tense konusu diğer zamanlara göre daha farklı bir biçimde olup bundan dolayı da anlaşılması biraz zor olabilen bir konu olarak bilinir.

İngilizce zamanlar konusu kapsamında yer alan bu zamanı daha iyi anlayabilmek adına yazımızı okuyabilirsiniz. Konu anlatımı kısmında yer alan detayları tekrar ederek siz de yakın geçmiş zaman konusuna hakim olabilirsiniz.

Present Perfect Tense Konu Anlatımı

Present Perfect Tense Konu Anlatımı

Present perfect tense nedir sorusuna basit olarak “yakın gelecek zaman” diyerek yanıt vermemiş mümkündür. Fakat asıl nokta, yakın gelecek zamanın ne olduğunu bilmekten geçmektedir. Bunun için de present perfect tense ne zaman kullanılır gibi sorulara yanıt bularak zamanı kafamızda uygun bir yere oturtabiliriz.

Yakın geçmiş zaman, diğer tüm zamanlar gibi kendi içerisinde bazı önemli kuralları barındıran bir zamandır. Biz de bu çalışmamızda size yakın geçmiş zaman ile ilgili bilmeniz gereken en önemli detayları aktarmak istedik.

Present Perfect Tense Cümle Yapısı

Present Perfect Tense Cümle Yapısı

Present perfect tense örnek cümleler konusunda zorluk çekmemeniz için ilk iş olarak bu zamanın cümle yapısını bilmeniz gerekiyor. Bu durumda aşağıda vermiş olduğumuz cümle yapısı formülünü inceleyerek kuralları anlamaya çalışabilirsiniz.

Subject + have / has + verb 3 + object

Yukarıdaki cümle yapısı formülünde de belirtildiği gibi present perfect tense ile birlikte kurulan cümlelerde verb 3 yer almalıdır. Bunun için de hem düzenli hem de düzensiz fiillerin üçüncü hallerini bilmeniz faydalı olacaktır.

Aynı zamanda yakın geçmiş zamanda has / have yardımcı fiillerinden yararlanarak cümleler kurmamız gerekmektedir.

Present Perfect Tense Nerede Kullanılır?

Present Perfect Tense Nerede Kullanılır?

Present perfect tense exercises alanında da karşınıza çıkan soruları rahat bir şekilde yanıtlamak için bu zamanın kullanımını da bilmeniz gerekiyor. Buna göre hangi durumlarda yakın geçmiş zamandan yararlanmamız gerektiğine aşağıdaki maddeler çerçevesinde göz atabiliriz.

Yukarıda verilmiş olan durumları daha iyi anlamak için de konu içerisinde size vermiş olduğumuz örnek cümlelere göz atabilirsiniz. Bunun için de yakın geçmiş zaman olumlu, olumsuz ve soru cümleleri konularına devam edebilirsiniz.

Present Perfect Tense ile Olumlu Cümle Yapısı

Present Perfect Tense ile Olumlu Cümle Yapısı

Present perfect tense kullanmak koşuluyla olumlu anlam içeren cümleler kurmak için yukarıda vermiş olduğumuz formülü kullanabilirsiniz. Elbette cümle içerisinde yardımcı fiil kullanırken de cümlenin öznesine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aşağıda vermiş olduğumuz örnek cümleler sayesinde olumlu cümle yapısını daha iyi anlayabilisiniz.

I have been England for 7 years.
Ben 7 yıldan beri İngiltere’deyim.
She has gone Italy.
O, Italya’ya gitti.
My sister has watched that TV show.
Benim kız kardeşim, o TV programını izledi.
Hank has finished his work.
Hank, işini bitirdi.
Sue has already begun English course.
Sue, çoktan İngilizce kursuna başladı.
You have bought a new car.
Sen, yeni bir araba aldın.

Present Perfect Tense ile Olumsuz Cümle Yapısı

resent Perfect Tense ile Olumsuz Cümle Yapısı

Present perfect tense ile birlikte olumsuz anlam içeren cümleler kurmanız da mümkündür. Bunun için de her zamanda olduğu gibi yakın geçmiş zamanda da “not” olumsuzluk ekinden faydalanmak gerekmektedir. Yakın geçmiş zaman yardımcı fiilleri olan has / have fiillerine “not” olumsuzluk ekini getirebilirsiniz.

Cümleye olumsuz bir yakın geçmiş anlamı katmak için yukarıdaki formları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda aşağıda yer alan cümle yapısı formülünden de olumsuz cümle nasıl kurulur anlayabilirsiniz.

Subject + has not / have not + verb 3 + object

Aşağıda vermiş olduğumuz örnek cümleler ile siz de kendi olumsuz cümlelerinizi kurmayı deneyebilirsiniz.

I have not been abroad yet.
Ben henüz yurt dışında değilim.
You have not chosen the right place for wedding.
Sen, düğün için uygun yeri seçmedin.
She has not finished her homework yet.
O henüz, ödevini bitirmedi.
Sema has not found her wedding ring.
O düğün yüzüğünü bulmadı.
My brother has not gone Italy.
Benim erkek kardeşim, İtalya’ya gitmedi.

Present Perfect Tense ile Soru Cümlesi Yapısı

Present perfect tense ile soru sormak için de bazı önemli kuralları bilmeniz gerekmektedir. Bu kuralların da başında soru cümlelerinde kullanılan cümle yapısı formülü gelir:

Have / Has + subject + verb 3 + object + ?

Yukarıda da belirtildiği gibi soru cümlelerinde yardımcı fiillerin başa gelmesi önemlidir. Aşağıdaki örnek diyaloglar sayesinde present perfect tense ile soru cümleleri oluşturmayı anlayabilirsiniz.

Örnek Diyalog I:

John

Have you ever been in Ankara?

Sen hiç Ankara’da bulundun mu?

Angela

No, I haven’t yet.

Hayır, henüz bulunmadım.

Örnek Diyalog II:

Sena

Has she joined the wedding party?

O, düğün partisine katıldı mı?

Ahmet

Yes, she has.

Evet, katıldı.

Sena

Have you seen the bride and groom at the party?

Sen partide gelin ve damadı gördün mü?

Ahmet

Yes, I have. They were very beautiful.

Evet, gördüm. Onlar çok güzeldi.

Eklenme:

01 Ekim 2022 Cumartesi 11:44

-
Güncellenme:

28 Ekim 2022 Cuma 04:31

PAYLAŞ