3. Sınıf İngilizce 7. Ünite – In My City Konu Anlatımı ve Ünite Kelimeleri


3. Sınıf İngilizce 7. Ünite – In My City Konu Anlatımı ve Ünite Kelimeleri

3. sınıf İngilizce 7. Ünite boyunca “in my city” yani “benim şehrim” konusunu işleyeceğiz. Ünite içerisinde yer alan kelimelerde yaşadığımız şehri daha iyi bir şekilde tanıtmamıza yarayan kelimeler de bulunmaktadır. Yeni kelimeler sayesinde yaşadığımız kenti tanımlayabilir ya da yeni şehirler hakkında bilgiler de edinebiliriz.

İngilizce 3. Sınıf 7. Ünite, yeni preposition kelimelerinin de öğrenilmesine katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda yine bu ünitede “where” sözcüğü ile ilgili yeni cümle kalıpları da öğretilmektedir. Ünitede yer alan yeni bilgileri günlük tekrar ederek kısa sürede konuları kavrayabilirsiniz.

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite Kelimeleri

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite Kelimeleri

3. sınıf İngilizce in my city kelimeleri ile bulunduğunuz şehrin bazı özelliklerini anlatmaya başlayacaksınız. Ünite kelimeleri arasında şehrin içerisinde bulunan bazı yapılar ve çeşitli duraklar yer almaktadır. Kentimizi tanıtmak ve başka bir kent hakkında detaylar öğrenmek için aşağıda verilen kelimelerden faydalanarak cümleler kurabiliriz.

City
Şehir /Kent
My city
Benim şehrim
In my city
Benim şehrimde
Street
Sokak / Cadde
Neighborhood
Mahalle
Hospital
Hastane
Bank
Banka
Market
Market / Çarşı
School
Okul
Museum
Müze
Cinema / Theatre
Sinema / Tiyatro
Police station
Polis karakolu
Library
Kütüphane
Cafe
Kafe
Park
Park
Zoo
Hayvanat bahçesi
Post office
Postane
Restaurant
Lokanta

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: In My City Konu Anlatımı

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: In My City Konu Anlatımı

3. sınıf İngilizce 7. Ünite konu anlatımı bakımından da zengin bir ünite olması ile ön plana çıkar. Daha önceki ünitede öğrenmiş olduğumuz preposition kelimelerine bu ünitede de bazı katkılar yapılmaktadır. Preposition kelimeleri sayesinde bulunulan yerin ve kentin bazı kısımlarının anlatılması mümkündür. Bu yüzden bu ünitede de daha önce öğrenmiş olduğumuz edatlara eklemeler yapacağız.

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: “At” Kullanımı

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: “At” Kullanımı

3. sınıf İngilizce 7. Ünite kapsamında “at” edatının kullanımının öğrenilmesi gerekmektedir. Bu edat, bir yerde bulunurken kullanılan bir edattır. O an nerede olduğumuzu ya da başka birilerinin nerede bulunduğunu anlatırken “at” edatından faydalanmamız gerekir.

Bu edatın geldiği cümlelerde, “school, house, work” gibi kelimelerin başına “the” getirilmemektedir. Aşağıda “at” edatı ile ilgili örnek cümlelere göz atarak edatın hangi anlamda ve nasıl kullanıldığını görebilirsiniz. Örnek cümlelerin her birini defterinize not ederek çalışmanız tavsiye edilmektedir.

...at the market
markette
...at home
evde
...at the park
parkta
...at the library
kütüphanede
... at work
iş yerinde
...at the museum
müzede
...at school
okulda
... at the post office
postanede

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: “In” Kullanımı

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: “In” Kullanımı

3. sınıf İngilizce 7. Ünite kapsamında “in” edatına bir kez daha bakacağız. Hatırlarsınız bu edatı bir önceki ünitede öğrenmiştik. Bu defa “in” edatının daha farklı bir kullanımını öğreneceğiz. “At” edatı küçük noktalarda bulunurken kullanacağımız bir edat iken “in” edatı büyük yerlerde bulunurken kullanılmaktadır.

Örneğin farklı bir ülkede ya da kentte bulunduğumuzu anlatırken cümle içerisinde “in” edatını kullanmamız gerekir. Bu edatın doğru kullanım şeklini de aşağıda verilen örneklerde bulabilirsiniz. Aşağıdaki örnekleri de yazarak çalışmalı ve günlük olarak tekrar etmelisiniz.

...in Ankara
Ankara’da
...in İstanbul
İstanbul’da
...in Paris
Paris’te
...in London
Londra’da
...in England
İngiltere’de
...in Turkey
Türkiye’de
...in Belgium
Belçika’da

“In” edatının bir diğer kullanım şekli de daha kapalı mekanlarda bulunulduğunun anlatılmasıdır. Özellikle de okul ya da ev sınırlarında bulunurken “in” edatını kullanabiliriz.

...in the classroom
sınıfta
...in the living room
oturma odasında

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: “Where” ve “Over there” Kalıplarının Kullanımı

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: “Where” ve “Over there” Kalıplarının Kullanımı

3. sınıf İngilizce 7. Ünite boyunca konum belirten ve hangi konumda bulunduğunu soran yeni kalıplar da öğretilmektedir. İngilizce benim şehrim ünitesinde bulunan bu kalıplar sayesinde yeni cümleler kurabilir ve diyaloğa girdiğiniz kişileri daha iyi anlayabilirsiniz.

3. sınıf İngilizce 7. Ünite kapsamında kullanılan bu kalıpları ve örnek cümleleri de mutlaka günü gününe tekrar etmeniz gerekmektedir.

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: “Where...?” Soru Kalıbının Kullanımı

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: “Where...?” Soru Kalıbının Kullanımı

3. sınıf İngilizce 7. Ünite içerisinde “nerede...?” anlamına gelen “where...?” soru kelimesi de öğretilmektedir. Bu kelimenin kullanımı da diğer soru kelimeleri ile benzerlik göstermektedir. Bir kişinin ya da bir nesnenin nerede durduğunu ya da olduğunu sormak için bu kalıbı kullanmak durumundayız.

İşte, “where...?” kalıbı ile kurulmuş olan bazı örnek cümleler:

Where are you?
Neredesin?
Where is your uncle?
Senin amcan / dayın nerede?
Where is the bank?
Banka nerede?
Where is she / he?
O nerede?
Where is the library?
Kütüphane nerede?
Where is the school?
Okul nerede?
Where is your house?
Senin evin nerede?

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: “Over there...” Kalıbının Kullanımı

3. Sınıf İngilizce 7. Ünite: “Over there...” Kalıbının Kullanımı

3. sınıf İngilizce 7. Ünite içerisinde konu anlatımı kısmında “over there...” kalıbının kullanımı da aktarılmaktadır. Bu kalıp da “where...?” kalıbına cevap niteliğinde kullanılabilir. Özellikle de size sorulan bir yeri gösterebiliyorsanız bu kalıbı cevap olarak kullanabilirsiniz. “Over there” kalıbı “orada / ta orada” anlamına gelen bir kalıptır.

Eğer size sorulan noktanın nerede olduğunu tam olarak bilmiyorsanız o zaman da “I don’t know” yani “bilmiyorum” cümlesini kullanabilirsiniz. İsterseniz “I am sorry, I don’t know” diyerek bilmediğiniz için üzgün olduğunuzu da söyleyebilirsiniz.

Where is the bank?

(Banka nerede?)

Over there.

(Orada)

Where is the library?

(Kütüphane nerede?)

I am sorry, I don’t know.

(Üzgünüm, ben bilmiyorum)

Eklenme:

12 Kasım 2022 Cumartesi 04:38

-
Güncellenme:

12 Kasım 2022 Cumartesi 20:10

PAYLAŞ