5 Adımda İngilizce Speaking Geliştirme Yöntemleri


5 Adımda İngilizce Speaking Geliştirme Yöntemleri

İngilizce speaking geliştirme, nedense İngilizce öğrenen kişilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Pek çok kişinin “anlıyorum ama konuşamıyorum” dediğini siz de elbette şahit olmuşsunuzdur. Hatta bu cümleyi kuranlardan biri siz de olabilirsiniz. İngilizce konuşurken heyacanlanan ve tüm bildiklerini bir anda unutan yalnızca siz değilsiniz.

İngilizce speaking geliştirme teknikleri sayesinde konuşurken daha özgüvenli hissetmeniz mümkün olacaktır. Birkaç temel tavsiyeyi uygulayarak İngilizce sohbet ederken çok fazla zorluk hissetmemeye başlayacaksınız. Hazırsanız İngilizce speaking geliştirme tekniklerine yakından bakalım.

İngilizce Speaking Geliştirme Yolları

İngilizce Speaking Geliştirme Yolları

Akıcı İngilizce konuşmak sizin için bir hayal mi? Size sunduğumuz tavsiyelerden sonra bu durumu bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz. İngilizce speaking geliştirme teknikleri, ana dili İngilizce olmayan kişilerin üzerinde uygulanan gerçekçi metotlardır. Böylece İngilizce konuşurken eskiye oranla daha az hata yapmaya başladığınızı fark edeceksiniz. Hatta pratik yapmayı devam ettirerek zamanla akıcı bir şekilde konuşmaya başlamanız da mümkün olacaktır.

İşte, İngilizce konuşurken zorlanan kişiler için faydalı tavsiyeler...

İngilizce Speaking Geliştirme Adımları: İngilizce Düşünmek

İngilizce Speaking Geliştirme Adımları: İngilizce Düşünmek

Unutmayın ki siz yeni bir dil öğreniyorsunuz. Ana diliniz dışında yepyeni bir dil öğrenirken haliyle o dilde düşünebilmek biraz zaman alacaktır. Fakat İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilmenin yollarından biri de İngilizce düşünebilme yetisidir.

Türkçe düşünüp daha sonra bu düşüncelerinizi İngilizce olarak ifade etmeye kalkarsanız başarısız olabilirsiniz. Üstelik bu yüzden konuşma hızınızı da önemli ölçüde düşürmüş olursunuz. Böyle bir durumda hem İngilizce hem de Türkçe çeviri yapıyor hissine kapılmanız da oldukça normal.

İyi derecede İngilizce konuşmaya başlamak için mutlaka İngilizce olarak düşünmeniz gerekmektedir. Günlük hayatta da bunu kendinize bir rutin haline getirin. Siz de fark edeceksiniz ki konuşmak zorunda kaldığınızda beyniniz doğrudan İngilizce cümleler üretmeye başlayacaktır. İngilizce düşünmeye çalışmak, konuşmanın en kilit noktalarından biridir.

Dil Bilgisine Çok Fazla Takılmayın

Dil Bilgisine Çok Fazla Takılmayın

İngilizce speaking geliştirme için radikal kararlardan biri de akıcı bir şekilde konuşmaya odaklanmaktır. Bunun için de kafanızda sürekli olarak dil bilgisi kurallarının dönmemesi gerekir. Konuşurken aklınızdan sürekli kuralları tekrar ediyorsanız bu sizi yavaşlatacaktır. Bunun yerine olayları akışına bırakıp içinizden nasıl geliyorsa o şekilde konuşmaya çalışın. Elbette hatalarınız olacaktır ama hatalar da zamanla giderilir.

İngilizce konuşma kalıpları gibi ezbere takılmadan konuşmaya çalışmak beyninizin de o yönde çalışmasını sağlayacaktır. Bu önerimizi uygularsanız kısa sürede akıcı bir şekilde İngilizce konuşöaya başladığınızı fark edebilirsiniz.

Listening ve Speaking Ortaklığı

Listening ve Speaking Ortaklığı

İngilizce speaking geliştirme yollarından biri de dinleyip algılamaktır. İngilizce speaking geliştirme videoları gibi kaynaklar edinerek boş zamanlarınızda bolca dinleme egzersizi yapabilirsiniz. Dinlemek ve konuşmak adeta iki kardeş gibidir. Dolayısıyla ne kadar çok dinlerseniz dile olan yatkınlığınız da o denli artabilir.

Karşılıklı konuşmalarda partnerinizi zor anlıyorsanız da bol bol listening egzersizi yapmaya çalışın. İngilizce konuşma uygulamaları içerisinde de yer alan dineyip konuşma egzersizlerini rutin haline getirebilirsiniz.

Listening için basit dildeki dizileri, şarkıları ve filmleri de orijinal dilinde dinleyebilirsiniz. Hatta podcast serileri size bu konuda hiç düşünmediğiniz kadar yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz konularda podcastler bularak dinleme yapabilirsiniz. Bir yandan dinlerken diğer bir yandan da cümleleri tekrar edebilir ya da diyaloglara siz yanıt verebilirsiniz.

İngilizce Speaking Geliştirme: Deyimleri Öğrenin

İngilizce Speaking Geliştirme: Deyimleri Öğrenin

İngilizce speaking geliştirme teknikleri arasında İngilizce’de sık sık kullanılan deyimleri öğrenme de önemli bir yere sahiptir. Deyimler, alışılagelmiş kelimeler değildir. Yani bir deyim sizin düşündüğünüzden çok başka bir anlama sahip olabilir. Bu yüzden İngilizce öğrenmeye başladığınız andan itibaren deyimleri de lugatınıza eklemeniz faydalı olacaktır.

İngilizce konuşurken ya da bir başkasının konuşmasını dinlerken de deyimleri biliyor olmanın avantajını hissedeceksiniz. İngilizce’yi daha verimli ve akıcı bir şekilde konuşabilmek için deyim bilginizin güzel bir seviyede olması önemlidir.

Kendi Kendinize Konuşmak Delilik Değildir

Kendi Kendinize Konuşmak Delilik Değildir

İngilizce speaking geliştirme yollarından belki de en verimli olanı kendi kendine pratik yapmaktır. İngilizce speaking geliştirme uygulamaları kapsamında da yer alan bu egzersizleri günlük rutininize adapte edebilirsiniz. O gün başınıza gelen bir olayı içinizden ya da bir aynanın karşısında İngilizce olarak tekrar etmeyi deneyin. Sevdiğiniz bir hikayeyi İngilizce olarak anlatmaya çalışın. Karşınızda biri varmış gibi İngilizce diyaloglar üretin.

Evde kendi kendinize konuşarak İngilizce konuşmayı normal hale getirmeniz oldukça mümkündür. İngilizce konuşma egzersizi yapmak için ilaa karşınızda biri olmasına gerek yoktur. Diyalogları kendiniz geliştirerek konuşma yetinizi geliştirmeniz kolay olacaktır.

Bonus: Özgüvenli Olmak Her Şeyin Başı

Bonus: Özgüvenli Olmak Her Şeyin Başı

İngilizce speaking geliştirme söz konusu olduğunda her kafadan aynı ses çıkıyor: Özgüvenli olmak! Bu her ne kadar sizi sinirlendirse de aslında o kişiler doğruyu söylüyor. İngilizce speaking geliştirme için en kilit noktalardan biri özgüvenli olmaktır. Elbette özgüvenli olmak bizim ifade ettiğimiz gibi kolay değildir. Yanlış yapma korkusu eleştirilme korkusu sizi konuşurken dibe çeken durumlardır.

Zamanla kendinizi İngilizce konuşmaya alıştırarak o özgüveni kazanacağınızı da bilmeniz gerekmektedir. Elbette ilk etapta özgüven problemi yaşamanız oldukça normaldir. Fakat kendinizi ne kadar zorlarsanız bu durumu da o denli normalleştirebilirsiniz. Birkaç deneme yanılmadan sonra siz de fark edeceksiniz ki özgüven sorununuz yok olup gitmiş. Bir öncekine oranla artık daha özgüvenli cümleler kurmaya başlamışsınız.

Bu sorunun üstüne giderek ondan kurtulmaya çalışmak her zaman başarılı olan bir taktiktir. Hatalarınız sizi yanıltmasın aksine daha da fazla güçlendirsin. İnanın bir süre sonra konuşurken sizdeki değişime siz bile inanamayacaksınız.

Eklenme:

02 Aralık 2022 Cuma 17:49

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 22:25

PAYLAŞ