Airfryer Nedir? Airfryer Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Airfryer Nedir? Airfryer Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Airfryer nedir, son dönemin bu teknolojik mutfak cihazı ne işe yarar gibi sorular sıklıkla dile getiriliyor. Biz de bu konuya uzak kalmayalım istedik ve airfryer hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizler için derledik. Aslında Amerika ve Avrupa toplumlarında uzun zamandır kullanılan bu alet, ülkemizde yeni yeni trend haline gelmiştir.

Son dönemin en popüler mutfak aleti olan airfryer, artık hemen hemen her evde bulunuyor diyebiliriz. Airfryer nedir, nasıl kullanılır, anlamı nedir ve airfryer ile neler yapabilirsiniz gelin daha da yakından bakalım.

Airfryer Nedir?

Airfryer Nedir?

Airfryer nedir sorusuna “hava fritözü” şeklinde bir yanıt vermek mümkündür. Bir nevi sıcak hava fritözü olan bu alet, aynı zamanda “yağsız fritöz” adıyla da bilinmektedir. Özellikle de kızartma yaparken tercih edilen bu cihaz, hem hızlı hem de diğer kızartma tekniklerine göre daha sağlıklıdır.

Airfryer nedir sorusuna aslında bir nevi sağlıklı fritöz demek de doğru olacaktır. Normal alışılagelmiş fritözlerde belli oranda yağ kullanmak gerekmektedir. Yine aynı şekilde tavada yapılan kızartmalarda da yağ kullanımı bir hayli fazladır. Fakat söz konusu airfryer olduğunda çok az miktarda bir yağ kullanımından bahsetmek mümkündür. Dolayısıyla bu cihaz, yağ kullanımını en aza indirmesi ile tüm dünyada popüler hale gelmiştir.

Airfryer Ne Demek?

Airfryer Ne Demek?

Airfryer nedir sorusuna aslında cihazın kelime anlamından yola çıkarak da yanıt verebiliriz. “Air” Türkçe’de “hava” anlamına gelen İngilizce bir sözcüktür. “Fryer” kelimesinin Türkçe karşılığı ise “fritöz” olarak verilmektedir. Yani airfryer için doğrudan “hava fritözü” demek doğru bir tercüme olacaktır.

Airfryer nedir daha iyi anlamak için kelimenin Türkçe karşılığına bakmak yeterlidir. Bunun nedeni de cihazın sıcak hava mekanizması ile yiyecek pişirme işlemini yapmasıdır. Yani cihaz, sıcak havayı yiyeceklerin etrafında hızlı bir şekilde dolaştırarak pişirme işlemini gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla cihazın adı da bu işlemi yapabiliyor olmasından dolayı airfryer olarak konulmuştur.

Airfryer Yanlış Yazımları ve Doğru Yazımları

Airfryer Yanlış Yazımları ve Doğru Yazımları

Airfryer nedir kısaca öğrendiysek bu kelimenin ya da aslında kelim grubunun yazım çeşitlerine de göz atabiliriz. Aslında birleşik bir kelime olarak kabul edilen airfryer, bazı kişiler tarafından ayrı olarak da yazılabilmektedir. Kelimenin her iki yazım şekli de doğru kabul edilir. Yani airfryer ya da air fryer olarak yazılan kelimeyi ister birleşik kelime isterseniz de bir kelime öbeği olarak kullanabilirsiniz.

Airfyer hakkında yapılan ve en sık görülen yazım yanlışı ise “airfreyer” ya da “airferyer” şeklinde yazım yanlışlarıdır.

Airfryer Nedir? - Airfryer  Modelleri Nelerdir?

Airfryer Nedir? - Airfryer  Modelleri Nelerdir?

Airfryer nedir sorusuna bakarken ülkemizde de en çok bilinen modeller hakkında da yorumlara bakmak istedik. Söz konusu airfryer olduğunda akla ilk önce Xiaomi airfryer modelleri geliyor demek yanlış olmaz. Zira fiyat - performans oranı bakımından da değerlendirildiğinde de akla ilk önce Xiaomi markası gelmektedir.

Söz konusu “airfryer” ismi olduğunda bunu doğrudan kullanan bir markayı da ele almak gerekiyor. Zira diğer markalar hava fritözleri için daha farklı isimler kullanırken “airfryer” ismini yalnızca Philips kullanıyor. Philips airfryer modelleri de ülkemizde sıklıkla tercih ediliyor.

Tüm bunların yanı sıra Tefal ve Electrolux gibi mutfak aleti üreticisi olan markalar da airfryer modelleri üretmeye devam etmektedir. En iyi air fryer modelleri arasında yer alan bu markalar, ülkemizde de en sık tercih edilen markalar arasında yer almaktadır.

Airfryer Fiyatları

Airfryer Fiyatları

Air fryer fiyatları, tercih edilen aletin markasına ve modeline göre farklılık göstermektedir. Biz de bu konuda size bilgi vermek adına Türkiye piyasasında yer alan hava fritözü modellerinin fiyatlarına bir göz gezdirmek istedik. Türkiye’deki teknoloji marketlerinden alınan fiyat örneklerine göre Philips modellerinin diğer markalara oranla daha pahalı olduğunu keşfettik.

Xiaomi, Arzum, Goldmaster, King ve Fakir gibi markaların ürünleri ise daha çok orta ya da uygun fiyat kategorisinde yer almaktadır. Electrolux ve Tefal gibi markaların airfryer modelleri ise genellikle orta klasmanda bulunur.

Airfryer Yemek Tarifleri

Airfryer Yemek Tarifleri

Airfryer nedir kısaca öğrendiysek gelelim bu mucizevi cihazla yapılabilecek tariflere. Gerek sosyal medyada gerekse de YouTube gibi video odaklı kanallarda sık sık airfryer ile yapılabilecek yemeklerden bahsediliyor. Air fryer tarifleri de genellikle kolay ve hızlı yapılabilen yemekler olması ile biliniyor.

Biz de airfryer nedir ve airfryer ile ne gibi yemekler yapılabilir tek tek sizlerle paylaşmak istedik.

Airfryer Patetes Kızartması

Airfryer Patetes Kızartması

Yalnızca 20 dakika gibi kısa bir sürede daha sağlıklı bir patetes kızartması yapmanız mümkün. Airfryer kullanarak çıtır çıtır ve lezzetli anne patatesi yapabilirsiniz. Yalnızca bir çorba kaşığı kadar sıvı yağda daha önceden soyup dilimlemiş olduğunuz patetesleri kızartmanız mümkün. Yine aynı şekilde eğer isterseniz tatlı patates için de aynı süreyi ayarlayabilirsiniz.

Airfryerda Karnabahar Nasıl Yapılır?

Airfryerda Karnabahar Nasıl Yapılır?

Çıtır karnabaharı bu sebzeyle arası çok iyi olmayan kişiler bile seviyor. Yalnızca 10 dakika gibi kısa bir sürede pişen karnabahar, diyet yapan kişilerin de listesinde başı çekiyor. Airfryer kullanarak çıtır karnabahar yapmak için de şu malzemelere ihtiyaç duyuluyor:

Yukarıdaki malzemelerden olan karnabaharı yalnızca 4 dakika kaynar suda haşlamaya alın. Yukarıdaki diğer tüm malzemeleri ise derince bir kasade karıştırarak güzel bir karışım hazırlayın. Haşlanmış olan karnabaharı karışıma bulayın ve airfryerda yalnızca 10 dakika pişmeye bırakın. İşte, hem bol baharatlı ve acılı hem de bir o kadar lezzetli bir karnabahar tarifi.

Airfryer Limonlu Levrek Tarifi

Airfryer Limonlu Levrek Tarifi

Airfryer nedir sorusuna bu cihazın hemen hemen her şeyi pişirdiği şeklinde bir yorum yaparak yanıt vermek de mümkündür. Evet, airfryer ile dilerseniz balık da yapabilirsiniz. Üstelik yalnızca fırında yapıran buğulama türü tarifleri değil kızartma da yapmanız mümkündür. Biz de sizlerle lezzetli bir limonlu levrek tarifini paylaşmak istedik. İşte malzemeler:

Temizlenmiş balıkları güzelce tuzlayın. Limonları da halka halka keserek balığın üzerine dizin. Üzerlerine defene yaprağı ve zeytinyağını da ekleyerek airfryerın balık modunda 7 dakika kadar pişirin. İşte, sadece 7 dakika gibi bir sürede lezzetli bir balık yemeği yapmayı başardınız.

Airfryer Muffin Tarifi

Airfryer Muffin Tarifi

Airfryer nedir, neden bu kadar popüler olmuştur diye soranlara örnek teşkil edecek bir tarfi daha geliyor. Evet, airfryer kullanarak lezzetli tatlılar da pişirmeniz mümkün. İşte, çikolatalı muffin tarifi için gerekli olan malzemeler:

Derince bir kase içerisinde şeker ve yumurtayı şeker erinceye dek çırpın. Daha sonra bu karışıma süt, sıvı yağ ve süt gibi diğer sıvı malzemeleri ilave edin ve yeniden çırpın. Hazırlamış olduğunuz sıvı karışıma un, kabartma tozu, kakao ve vanilya gibi kuru malzemeleri de tek tek ilave edin. Tüm karışımı güzelce homajen hale gelene dek karıştırın.

Muffin kalıplarını hazırlayın ve kalıbı tam doldurmayacak şekilde karışımı kalıba ilave edin. Muffinleri airfryerın kek modunda ortalama 18 dakika kadar pişmeye bırakın. Eğer muffinlere batırdığınız kürdan temiz çıkıyorsa tarifiniz hazır demektir.

Arfryer Nedir? - Airfryer Güvenli Mi?

Arfryer Nedir? - Airfryer Güvenli Mi?

Airfryer nedir sorusuna bir de bu cihazın güvenli olup olmadığı sorusu eklenebiliyor. Söz konusu bu tip hızlı pişirme cihazları olduğunda insanların aklına ilk olarak güvenilirlilik geliyor. Eğer kaliteli bir markanın iyi bir modelini satın alırsanız airfryerı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Herhangi bir şekilde radyasyon yaymayan bu cihazlar, mikrodalga fırınlara oranla kat kat daha güvenilirdir.

Airfryer Sağlıklı Mı?

Airfryer Sağlıklı Mı?

Airfryer nedir, airfryer sağlıklı mıdır gibi sorular da bu cihazla ilgili sıkça karşılaştığımız sorulardandır. Airfryer, daha az yağ ile kızartma yapabilen ve yemekleri minimum yağda pişirebilen bir cihazdır. Bu da kolesterol ve kalp hastalıkları bakımından daha uygun bir pişirme yöntemidir.

Hava fritözü ile yapılan kızartmalarda diğer kanserojen etkilerin de önüne geçilebildiği görülmüştür. Örneğin nişastaya sahip yiyeceklerin yüksek ısıda pişmesi ile ortaya çıkan akrilamidin önlenmesi de hava fritözü ile mümkündür. Bu maddenin kaserojen etkiye sahip olduğu seneler önce kanıtlanmıştır.

Yani söz konusu airfryer olduğunda bu tekniğin kızartma yönteminden daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkündür. Fakat henüz fırında pişirme ya da haşlama gibi pişirme teknikleri ile yapılan kıyaslardan bir sonuç alınamamıştır.

Airfryer Çok Elektrik Harcar Mı?

Airfryer Çok Elektrik Harcar Mı?

Airfryer nedir ve ne oranda elektrik harcar konusuna da değinmek istedik. Hava fritözleri, genellikle midi fırından daha az elektrik tüketmesi ile de gündeme gelmektedir. Pişirme haznesi küçük olan airfryer, bu sayede ısınma sürecinde daha az enerji harcayabilmektedir. Üstelik normal bir fırın 30 - 35 dakikada pişirme işlemi yapabilirken hava fritözleri bunu 10 - 20 dakika arasında gerçekeştirebilmektedir.

Airfryer Nedir? - Aifryer Zararlı Mıdır?

Airfryer Nedir? - Aifryer Zararlı Mıdır?

Airfryer nedir konusunda bir de bu cihazın artıları kadar eksilerini de konuşmamız gerekiyor. Aslında hava fritözleri için zararlıdır demek acımasız bir yorum oluyor. Yani airfryer çeşitlerinin insan sağlığına kanıtlanmış bir olumsuz etkisi bulunmuyor. Fakat elbette bu cihazın dört dörtlük olduğunu söylemek de pek mümkün gibi gözükmüyor. Airfryer hakkında yapılan olumsuz yorumların başında şunlar yer alıyor:

Eklenme:

22 Kasım 2022 Salı 16:05

-
Güncellenme:

22 Kasım 2022 Salı 16:06

PAYLAŞ