Comparative Superlative Konu Anlatımı ve Örnek Cümleler


Comparative Superlative Konu Anlatımı ve Örnek Cümleler

Comperative superlative konu anlatımı da İngilizce’nin ilk seviyede öğrenilmesi gereken başlıca konularından biridir. Comperative superlative konu anlatımı, sıfatlar konusu kapsamında yer alan fakat ayrı anlatılması gereken bir konudur. Türkçe düşünüldüğü vakit biraz karıştırılan bir konu olan comperative ve superlative konusu, aslında mantığı anlaşıldığında oldukça kolaydır.

Comperative superlative konu anlatımı için biz de sizlere bir rehber hazırlamak istedik. Bu yazımızda Comperative suplerlative ne demek ve hangi amaçla varlar daha yakından bakacağız.

Comperative Superlative Konu Anlatımı

Comperative Superlative Konu Anlatımı

Comperative superlative konu anlatımı kapsamında karşılaştırma ve üstünlük kurma anlamına gelen cümleler kurabileceksiniz. Adjectives konusu içerisinde yer alan comperative ve superlative, sıfatlar ile daha karmaşık cümleler kurmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin bir nesneyi farklı bir nesne ile karşılaştırmak istediniz. İşte o zaman comperative adjectives cümleleri kurmalısınız. Bunun yanı sıra bir nesnenin ya da kişinin diğerlerinden bir bakımdan daha üstün olduğunu belirtmek istediniz. O zaman da superlative adjectives kullanarak cümle kurmanız gerekcektir.

Comperative Suplerlative Konu Anlatımı: Comperative Adjectives

Comperative Suplerlative Konu Anlatımı: Comperative Adjectives

Comperative superlative konu anlatımı kapsamında ilk önce karşılaştırma sıfatlarına bakacağız. Comperative superlative örnekleri ile de konuyu daha iyi bir şekilde pekiştirmenizi sağlayacağız.

Comperative, “compare” fiilinden gelen ve karşılaştırma anlamını taşıyan bir kelimedir. Bir nesneyi, kişiyi ya da hayvanı başka bir nesne, kişi ya da hayvanla karşılaştırırken bu sıfatları kullanarak cümle kurmamı gerekir.

Comperative adjectives cümleleri kurarken amaç karşılaştırılan şeyin diğerinden daha fazla olduğunu vurgulamaktır. İsterseniz comperative adjectives ile cümleler nasıl kurulur formül üzerinden bir görelim:

Subject - Verb - Adjective - Than - Object

Yukarıda vermiş olduğumu cümle sıralaması karşılaştırma yaptığımız cümle tipleri için geçerlidir. “Than” kelimesi de “daha” anlamına gelerek bir şeyin diğerinden daha fazla olduğunu göstermektedir.

My sister is bigger than my brother.
Benim kız kardeşim erkek kardeşimden daha büyüktür.

Yukarıdaki cümlede kız kardeşin erkek kardeşten daha büyük olduğunu vurgulamak istedik. Bunun için de “big” sıfatını “bigger” olarak kullandık. Sıfatlar, comperaqtive amacıyla kullanırken bazı belli başlı ekler almaktadır.

Listemizde fark edeceğiniz üzere bazı sıfatlar “more” takısını alarak kullanılır. Eğer sıfatın 2 ya da daha fazla hecesi bulunuyorsa o zaman başa “more” kelimesini getirmemiz zorunludur. İsterseniz comperative örnekleri ile konumuza devam edelim:

Harry is taller than Molly.
Harry, Molly’den daha uzundur.
iPhone is more expensive than Samsung.
iPhone, Samsung’dan daha pahalıdır.
Harry Potter is shorter than Lord of the Rings.
Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi’nden daha kısadır.

Comperative Superlative Konu Anlatımı: Superlative Kullanımı

Comperative Superlative Konu Anlatımı: Superlative Kullanımı

Comperative superlative konu anlatımı kapsamında şimdi de superlative adjectives konusuna giriş yapacağız. Comperative superlative nasıl kullanılır öğrenmek için bu cümle yapısını da bilmeniz önemlidir.

Superlative adjectvies, üstünlük anlatılan durumlarda kullanılır. Üstünlük sıfatlarında üstün olan şey diğer tüm kıyaslara oranla daha üstün konumdadır. Bu sıfatlarda “daha” kelimesi değil de “en” kelimesi ön plandadır.

Superlative adjectives için oluşturulan cümle yapısı formülü de şu şekildedir:

Subject - Verb - The - Adjective - Object

My sister is the most beautiful girl in the world.
Kız kardeşim dünyadaki en güzel kızdır.

Yukarıdaki örnek cümlede kız kardeşimin dünyanın en güzel kızı olduğunu vurgulamış oldum.

Superlative adjectives cümlelerin de sıfatların son kısmına ek gelmektedir. Örneğin long sıfatı superlative formunda longest olmaktadır. Elbette yine uzun sıfatlara uygulanan farklı bir teknik dikkat çekmektedir. 2 ya da daha fazla heceye sahip olan sıfatlara “the most” kelimesi getirilir.

Big
Biggest
Small
Smallest
Happy
Happiest
Expensive
Most expensive
Fast
Fastest
Comfortable
Most comfortable
Hot
Hottest

Dilerseniz superlative adjectives kullanılarak kurulan örnek cümlelere de göz atalım:

Einstein was the most intelligent man in the world.
Einstein, dünyanın en zeki adamıydı.
Jessica is the taller girl in the class.
Jessica, sınıftaki en uzun kızdır.

Comperative Superlative Konu Anlatımı Nasıl Çalışılır?

Comperative Superlative Konu Anlatımı Nasıl Çalışılır?

Comperative superlative konu anlatımı 9. sınıf İngilizce dersi konularından da biridir. Bu konuda yeterli olmak İngilizce yeterlilik sınavları bakımından da önemlidir. Comperative superlative konu anlatımı da tıpkı diğer sıfatlar ve zarflar konusu ile benzer şekilde çalışılmalıdır. Comperative superlative konu anlatımı için en uygun çalışma stillerini de sizler için derledik:

Eklenme:

01 Aralık 2022 Perşembe 15:23

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 22:28

PAYLAŞ