IELTS Sınavı Nedir? – IELTS Hakkında Bilinmesi Gerekenler


IELTS Sınavı Nedir? – IELTS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

IELTS sınavı, İngilizce yeterlilik seviyesini ölçen en popüler sınavların başında gelir. IELTS de tıpkı TOEFL sınavı gibi uluslararası alanda geçerliliği olan bir sınavdır. Güvenilir bir sınav olan IELTS, günümüzde toplamda 125 ülkede uygulanmaktadır. Eğitim kurumlarına başvuruda geçerliliği olan IELTS sınavı, aynı zamanda bazı kurumlara yapılan başvurularda da tercih edilir.

IELTS sınavı, ülkemizde de İngilizce yeterlilik sınavlarında öne çıkmaktadır. 2009 yılından itibaren YÖK kapsamına da giren bu sınav, üniversitelerde sıkça tercih edilir. Biz de bu yazımızda sizlerle IELTS sınavı hakkında bilmeniz gerekenleri paylaşmak istedik. Sınav hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu kapsamlı içeriğimizde bulabilirsiniz.

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS sınavı, dünyadaki en önemli İngilizce seviye belirleme sınavlarından biridir. Açılımı “The International English Language Testing System” olan bu sınavın pek çok ülkede geçerliliği vardır. Ülkemizde de pek çok üniversite, bu sınavı lisans, yüksek lisans ve doktora başvuruları için kabul etmektedir. IELTS sınavı, aynı zamanda dünyadaki 700 üniversite tarafından da kabul gören bir belirleme sınavıdır.

IELTS, iki yıl geçerliliği olan bir sınav sistemi olup bazı kurumlara yapılan iş başvurularında da belirleyici rol oynar. Hem devlet hem de bazı özel kurumlarda IELTS belgesi istenmektedir. İngilizce seviye belirleme sınavlarından en popüleri olan IELTS, ülkemizde özellikle de bazı büyük kentlerde sık sık yapılmaktadır.

IELTS sınavı, iki farklı sınav türüne sahiptir. Bu sınavlara gelin daha yakından bakalım ve sınav sistemi hakkındaki detayları kapsamlı bir büçimde öğrenelim.

IELTS Sınavı Çeşitleri Nelerdir?

IELTS Sınavı Çeşitleri Nelerdir?

IELTS, iki farklı sınav türü olarak hizmet sunan bir sistemdir. Sınava başvuruda bulunan kişilerin de durumlarına göre bu iki türden birini tercih etmeleri beklenir. IELTS kapsamında yapılan İngilizce seviye belirleme sınavlarına yakından bakalım:

IELTS Sınavı Puan Sistemi Nasıldır?

IELTS Sınavı Puan Sistemi Nasıldır?

IELTS sınavı puanı konusu da sınavla ilgili en merak edilen noktalardan biridir. Bu İngilizce yeterlilik sınavında herhangi bir şekilde kalma ya da geçme durumu yoktur. Bunun yerine adayların 1 ila 9 arasında bir puan alması beklenir. Bazı kurumlar alınması gereken minimum puanı 7.5 oranında tutarken bazı kurumlar ise 8 puanı tercih etmektedir.

IELTS için sunulan puan sisteminde lisans programları için 5 – 5.5 puan aralığı da verilebilir. Hatta bazı devlet dairelerinde de genellikle 5 – 5.5 puan arası kafidir. Bunun haricinde bazı köklü üniversiteler IELTS’ten minimum 7.5 – 8 puan alınmasını tercih edebilmektedir. Ayrıca göçmenlik gibi durumlarda da ülkeden ülkeye değişmek üzere 5.5 – 6 puan alınması yeterli olacaktır.

Başvuruda bulunacağınız kurumun ya da ülkenin talep ettiği puana göre kendinizi sınava hazırlamanız daha doğru olacaktır. IELTS sınavı, her kurumda sabit bir minimum puan oranına sahip değildir.

IELTS Sınavı Formatı

IELTS Sınavı Formatı

IELTS sınavı soruları hakkında da bilinmesi gereken önemli detaylar bulunmaktadır. IELTS de tıpkı TOEFL gibi dört farklı bölümden oluşmaktadır. Dilerseniz IELTS bölümlerine yakından bir göz atalım.

IELTS sınavı kapsamında yer alan bu bölümlerden okuma, yazı yazma ve dinleme bölümleri aynı gün içerisinde yapılacaktır. Konuşma kısmı ise diğer kısımlardan önce ya da sonra yapılabilir. Bu konuda gerekli bilgiyi sınava başvurduktan sonra edinebilirsiniz.

IELTS sınavı örnek sorular kısmında da sınavın bölümleri ile ilgili daha geniş kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sınavda yer alan dinleme kısmında, aksanlı olarak da İngilizce konuşan kişilerin ses kayıtlarını dinleyebilir ve çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Bu yüzden listening becerilerinizi sınavdan önce belli bir seviyeye çekmeyi deneyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra reading kısmında da zamanı daha verimli kullanma yolunda alıştırmalar yapmaya gayret etmelisiniz. IELTS sınavı deneme sorularını çözerek sınavdan önce zamanı verimli kullanma yolunda pratikler yapabilirsiniz.

Writing bölümünde de size verilen bir konu hakkında kısa bir paragraf yazmanız beklenecektir. Bu paragrafı yazarken sık sık bağlaç kullanmayı ve kelime tekrarına düşmemeyi bilmeniz yeterlidir.

IELTS sınavı speaking bölümü, bazı kişilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Fakat bu kısım düşünüldüğü kadar zor bir kısım değildir. Speaking bölümünde daha çok konuşulanları anlama ve buna uygun cevaplar verebilme yetiniz ölçülür. Bu kısımda kendinizi daha özgüvenli hissetmeye çalışmalı ve basitçe de olsa kendinizi iyi ifade etmeyi denemeniz önemlidir.

IELTS Sınavı Ne Zaman?

IELTS Sınavı Ne Zaman?

IELTS sınavı hakkında en merak edilen bir diğer konu da sınavın tarihleridir. IELTS, bazı enelerde 10 günde bir tekrarlanan bir sınavdır. Her bir sınavın da kendi kontenjanı olup size uygun zamanı seçebilmek için en az 1 ay öncesinden başvuruda bulunmanız gerekir.

Yüzde yüze olan sınavlarda 10 gün ara verilse de online olarak yapılan sınavlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Online IELTS sınavı, yüz yüze yapılan sınava oranla daha sık gerçekleştirilir. Özellikle de pandemi dönemiyle birlikte online olarak uygulanan  sınavın sayısı daha da arttırılmıştır. Siz de sınav programınızı yaparken hem çalışma hem de başvuru süreçlerini dikkate alarak planınızı yapmalısınız.

IELTS Sınavı Ücreti Ne Kadar?

IELTS Sınavı Ücreti Ne Kadar?

IELTS sınavı konusunda son olarak da ödenmesi gereken sınav ücretine değinmiş olacağız. Bu tip sınavlar için ödenmesi gereken ücret döviz kuru farkına göre belirlenmektedir. Günümüzde de net bir hesaplama yapmak bu açıdan pek mümkün değildir. Yine de IELTS gibi sınavlarda döviz kuru farkı dönemsel olarak eklenir. IELTS ücreti 2022 yılı kapsamında 1.550 TL ila 1.750 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Sınav ücretini öderken kredi kartı ya da havale ile ödeme seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. IELTS gibi sınavlara genellikle British Council gibi platformlar üzerinden başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu tip platformlar sizi başvuru sürecinde yönlendirecektir. En güncel harç ücretleri de yine bu tip başvuru platformlarında size bildirilecektir.

Eklenme:

04 Aralık 2022 Pazar 14:29

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 22:13ETİKETLER: ielts sınavı


PAYLAŞ