İngilizce Can Could Konusu - Örnek Cümleler ve Konu Anlatımı 2022


İngilizce Can Could Konusu - Örnek Cümleler ve Konu Anlatımı 2022

İngilizce can could konusu, “modals” konusu kapsamında yer alan ve İngilizce’de sıkça kullanılan bir cümle tipidir. Temel İngilizce bilgisine sahip olan kişiler bile bu konuya kesinlikle aşinadır. İngilizce can could, her ne kadar birbirleri ile aynı gibi gözükse de aralarında büyük farklar bulunmaktadır. Bu rehberimizde can / could modal fiillerinin cümle içerisinde nasıl kullanıldığını göreceksiniz.

İngilizce Can Could Konu Anlatımı

İngilizce Can Could Konu Anlatımı

İngilizce modals konusu içerisinde yer alan can ve could modal fiileri, temel seviyede İngilizce bilgisinin önemli bir kısmını oluşturuyor. İngilizce can could, cümleye ihtimal ya da beceri anlamı katıyor. Bu iki modal fiili genellikle bir arada anlatılıyor. Siz de İngilizce modals bilginizi geliştirmek için can / could fiilleri ile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

İşte, İngilizce can could hakkında bilmeniz gereken en önemli detaylar:

İngilizce Can Could Farkı Nedir?

İngilizce Can Could Farkı Nedir?

Can ve could kullanımı, cümlenin taşıdığı anlama göre birtakım farklılıklar göstermektedir. İngilizce can ve could farkı olarak her iki modal fiilinin cümleye kattığı anlamları tartışabiliriz:

Can modal fiili, geniş ya da şimdiki zaman odaklı çalışırken could ise can kipinin adeta ikinci hali olarak görülmektedir. Daha önce de görmüş olduğunuz fiillerin ikinci ve üçüncü hallerinden bahsederken bu listemize modal fiillerini de ekleyebiliriz.

Can ve could modal kiplerinin bir diğer farkı ise soru cümlelerinde karşımıza çıkmaktadır.

Yukarıdaki bilgiler ışığında konuyu daha iyi anlamanız için örnek cümlelere bakalım:

Can I sit here?
Buraya oturabilir miyim?
Could you please give me some water?
Rica etsem bana biraz su getirebilir misin?

İngilizce Can Could Hangi Anlamlara Gelir?

İngilizce Can Could Hangi Anlamlara Gelir?

İngilizce can could konusunda bu iki modal fiilinin eklendiği cümlelerin pek çok anlamı olabilir. Zaten yukarıda da can / could kiplerinin taşıdığı iki anlama değindik. Şimdiyse bu iki sık kullanılan modal fiilinin diğer anlamlarına göz atalım.

Can kullandığımız bazı cümlelerde rica ve istek anlamları da bulunabilir. Aynı şekilde could ile kurduğumuz bazı cümlelere öneri ve tavsiye anlamı katabilmemiz de mümkündür.

Can ve Could İle Örnek Cümleler:

İngilizce can could örnekleri ile konuyu daha iyi bir şekilde pekiştirebilirsiniz. İngilizce can could cümlelerini siz de konuya çalışırken kendiniz kurmayı deneyebilirsiniz:

Can I order a hamburger?
Bir hamburger sipariş edebilir miyim?
Could you please stop the music?
Rica etsem müziği kapatabilir misin?
I can sing a song.
Ben bir şarkı söyleyebilirim.
When I was young, I could dance.
Ben gençken dans edebilirdim.
Smoking can effect your health negatively.
Sigara içmek sağlığına olumsuz etki edebilir.
Could you take me home?
Beni eve bırakabilir misin?
My sister can speak French.
Benim kız kardeşim Fransızca konuşabilir.

Fark etmiş olacağınız üzere İngilizce can could fiillerinde cümle yapısında mutlaka fiillerin ilk hali kullanılmalıdır. Aşağıdaki cümle yapısı formülü can / could içeren cümleler için geçerlidir:

Subject - can / could - Verb 1

İngilizce Can Could Olumsuzluk Cümleleri

İngilizce Can Could Olumsuzluk Cümleleri

İngilizce can could konusunda olumsuzluk ifade eden cümle yapıları da bulunuyor. Bu tip cümlelerde de “can” yerine “can’t / cannot” “could” yerine de “couldn’t / could not” kullanılıyor. Tıpkı diğer tüm olumsuzluk bildiren ifadelerde olduğu gibi bu cümlelerde de “not” olumsuzluk ekinin model fiiline entegre edilmesi gerekiyor.

Subject - cannot / could not - verb 1

Yukarıdaki olumsuz cümle yapısına dayanarak biz de örnek cümlelerimizi kuralım:

I cannot join the morning class.
Ben sabah dersine katılamam
I could not finish my homework.
Ben ödevimi bitiremedim.
My brother can’t speak Arabic.
Benim erkek kardeşim Arapça konuşamaz.
Sally couldn’t go to picnic.
Sally pikniğe gidemedi.

İngilizce Could Can Konusu Nasıl Çalışılmalı?

İngilizce Could Can Konusu Nasıl Çalışılmalı?

İngilizce can could konusunu çalışırken de mutlaka zamanında tekrar etmek önemli bir yere sahiptir. İngilizce’nin en temel konularından olan modals konusunda ilk sırada can / could modal fiilleri yer almaktadır. İngilizce’de akıcı konuşmak ve kendinizi iyi bir şekilde ifade etmek için bu konuya ağırlık vermeyi tercih edebilirsiniz.

İngilizce can could konusunu çalışırken sıklıkla örnek cümleler kurmayı deneyebilirsiniz. Birden fazla anlamı barındıran can / could fiillerinin her anlamına göre ayrı ayrı cümleler kurabilirsiniz.

Konuyu çalışırken diyaloglar üretmeye de gayret etmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Kendi yazdığınız diyaloglara İngilizce’nin diğer dilbigisi konularını da katarak yanıtlar verebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak listening yaparak da içinde can / could modal fiilleri geçen cümleleri ayırt etmeye çalışabilirsiniz. Örneğin sevdiğiniz bir dizinin favori bölümlerini yeniden izleyerek içinde can / could geçen cümleleri ayırt etmeye çalışabilirsiniz.

Eklenme:

02 Aralık 2022 Cuma 15:33

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 22:51

PAYLAŞ