İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri – İngilizce Kelime Bilginizi Arttırın


İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri – İngilizce Kelime Bilginizi Arttırın

İngilizce kelime öğrenme konusunda adımlar atmanız size sınavlarda ve günlük konuşma dilinde çok yardımcı olacaktır. İngilizce’de kelime bilgisini geliştirmek sizin pek çok alanda başarı elde etmenizi de sağlar. Zira İngilizce sınavlarının her bölümünde kelime bilgisinden faydalanarak çözmeniz gereken sorular bulunmaktadır.

İngilizce kelime öğrenme yetisini geliştirmeniz için de biz de size bazı püf noktaları sunmak istedik. Bu yazımızda İngilizce kelime öğrenme üzerine atmanız gereken bazı faydalı adımları bulabilirsiniz. Bu sayede kelime bilginizi ve buna bağlı olarak da İngilizce seviyenizi önemli bir yere çıkartmış olursunuz.

İngilizce Kelime Öğrenme Neden Önemlidir?

İngilizce Kelime Öğrenme Neden Önemlidir?

İngilizce kelime öğrenme, aslında düşünüldüğü kadar zor değildir. Söz konusu kelime bilgisi olunca insanların aklına her zaman ezberleme yöntemi gelir. Fakat ezber yapmak kısa sürede unutmaya yol açacağından bizim size sunacağımız püf noktaları uygulamanız yeterli olacaktır. Fakat bunun incesinde İngilizce kelime öğrenme neden bu kadar önemli gelin daha da yakından bakalım:

  • İngilizce kelime öğrenme, reading kısmında başarı elde etmenize yardımcı olacaktır. Sınavların reading bölümlerinde kelime soruları da yol alabilir. Bunun yanı sıra bir İngilizce metni tam olarak anlamak için de belli bir kelime bilgisine sahip olmak gerekir.
  • İngilizce kelime öğrenme, cümle kurarken de size destek olacak araçların başında gelir. Kelime dağarcığınızın geniş olması demek İngilizce’de daha kapsamlı cümleler kurmanız demektir. Bu sayede İngilizce olarak da kendinizi daha rahat ifade etmeniz mümkündür.
  • İngilizce kelime öğrenme ile sınavlarda writing kısmında da başarı elde edebilirsiniz. İngilizce yazı yazarken kelime çeşitliliğine önem vermek size her zaman artı puan getirecektir.
  • İngilizce kelime öğrenme ile listening bölümlerinde de duyduklarınızı kısa sürede kavrama kabiliyeti yakalarsınız. Listening yaparken aşina olduğunuz bir kelimeyi duymak sınavlarda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. En çok korkulan listening kısmını da bu sayede daha rahat atlatmanız mümkündür.

İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri

İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri

İngilizce kelime öğrenme teknikleri sayesinde düşündüğünüzden daha kısa sürede kelime bilginizi geliştirebileceksiniz. Bu konuda yalnızca ne yapmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Kelime ezberlemek yerine daha basit ve keyifli yöntemler sayesinde kelime dağarcığınızı geniş tutmanız mümkün. Biz de bu kısımda sizlere İngilizce kelime öğrenme yolları hakkında önemli püf noktalar sunacağız.

Cümle Kurma Yöntemi ile İngilizce Kelime Öğrenme

Cümle Kurma Yöntemi ile İngilizce Kelime Öğrenme

İngilizce kelime öğrenme uygulamaları söz konusu olunca akla her zaman cümle kurma yöntemi gelir. Bu yöntem, yeni öğrenmiş olduğunuz İngilizce kelimeleri pratiğe dökmenize yardımcı olacaktır. Kelimeleri cümle içerisinde kullanarak kurmuş olduğunuz cümleyi de kelime defterinize yazın. Böylece dilediğiniz her zaman o kelimeye ve o kelimeyle ilgili örnek cümleye göz atabilirsiniz.

Bir kelimeyi cümle içerisinde kullanmak ezber yapmaktan daha etkili bir yöntemdir. Bu sayede yeni öğrendiğiniz kelimeyi teoride bırakmayıp pratiğe dökmüş olursunuz.

Kelime Ekleme Yöntemi

Kelime Ekleme Yöntemi

İngilizce kelime öğrenme yolunda atacağınız bir diğer adım da kelime ekleme yöntemini kullanmak olmalıdır. Peki nedir bu kelime ekleme yöntemi? Bu yöntem, yeni öğrendiğiniz bir kelimenin ardına onu anımsatacak bir kelime daha eklemenizdir. Yani örnek verecek olursak;

  • Expensive car – Expensive kelimesini yeni öğrendiyseniz ardına hemen daha önceden bildiğiniz bir kelimeyi getirin. Bu sayede kelimeyi daha kısa sürede kavramış olursunuz.

İngilizce Kelime Öğrenme Kartları

İngilizce Kelime Öğrenme Kartları

İngilizce kelime öğrenme yolunda atacağınız en keyifli adımlardan biri de kelime kartları oluşturmaktır. Kelime kartlarını kendiniz de yapabileceğiniz gibi bazı kırtasiyelerden ya da kitapçılardan satın da alabilirsiniz. Yine de kendi kelime bilginizi belli bir seviye tutmak için kartları kendiniz yapmayı denemelisiniz.

Kelime kartları, gündelik hayatta sık sık kelime tekrarı yapabileceğiniz araçlardandır. Üstelik sizin gibi İngilizce öğrenen arkadaşlarınızla birlikte bu kartları kullanarak çeşitli oyunlar da oynayabilirsiniz.

Kelime kartlarını çantanızda bulundurarak günün boş saatlerinde kelime tekrarı yapabilirsiniz. Kendinizi küçük kelime sınavlarına sokarak kelime bilginizin ilerleyişini de bu sayede ölçebilirsiniz. Kelime kartı oluşturmak dil öğrenirken size düşünmediğiniz kadar yardımcı olacak bir püf noktadır.

Gece Yatmadan Kelime Tekrarı

Gece Yatmadan Kelime Tekrarı

İngilizce kelime öğrenme kapsamında en işlevsel zaman dilimi gece yapmadan önce yapılan küçük tekrarlardır. Bu sayede öğrenme yetinizi tam verimiyle kullanmış olursunuz. Özellikle de tekrar yoluyla öğrenilen bilgilerde uykuya dalmadan önce yapılan küçük çaplı çalışmaların önemi kanıtlanmıştır. Bu durum İngilizce kelime öğrenirken de size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Gece yatmadan evvel kelime kartlarınızın üzerinden geçebilirsiniz. Sakin ve rahatlamış bir kafayla tekrar ettiğiniz kelimelerin büyük bir kısmı sabah uyandığınızda aklınıza çoktan yerleşmiş olacaktır.

Görseller ile İngilizce Kelime Öğrenme

Görseller ile İngilizce Kelime Öğrenme

İngilizce kelime öğrenme konusunda etkili bir diğer yöntem de görsel hafızayı harekete geçirmektir. Bunun için de görsellere dayalı olarak kelime öğrenme stratejisi izlenebilir. Görsel hafıza, diğer hafıza türlerine göre daha etkili ve uzun sürelidir. Bu yüzden özellikle de öğrenmekte zorlandığınız ya da karıştırdığınız kelimeleri görselleştirmeye çalışın.

Bu teknik sayesinde kısa sürede pek çok zorlu kelimeyi öğrenmiş olacaksınız. Hatta kelime defterinize ya da kelime kartlarına da görseller ekleyerek işi daha da kolay bir hale getirebilirsiniz.

Görsel Yayınlardan Faydalanarak İngilizce Kelime Öğrenme

Görsel Yayınlardan Faydalanarak İngilizce Kelime Öğrenme

İngilizce kelime öğrenme yollarından en keyiflisi de hiç şüphesiz ki diziler ve filmlerden yola çıkmaktır. Vakit buldukça İngilizce altyazılı dizi ya da film izlemeye gayret edin. Bu sayede yeni kelimeleri kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde İngilizce cümleleri kurmada ve anlamada da bu tekniği kullanabilirsiniz.

Dizi ya da film izleyerek İngilizce geliştirmeye çalışmak hem keyifli hem de oldukça öğreticidir. Özellikle de bazı sitcom diziler bu konuda size çok yardımcı olacaktır. İngilizce öğrenirken eğlenceyi de işin içine katarsanız bu süreci daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle İngilizce’de kelime bilgisi nasıl geliştirilir konusunda bazı tüyoları paylaşmak istedik. Unutmayınız ki dil öğrenirken tekrar yapmak en faydalı yöntemlerin başında gelmektedir. Bolca tekrar yaparak kelime bilginizi de ileri bir seviyeye çekebilirsiniz. Hatta kelime defterinizi de sık sık kullanmaya çalışın ve yanınızdan ayırmayın. Sizinle paylaştığımız diğer konulara da göz atarak hem yeni kelimeler öğrenebilirsiniz hem de kelime defterinize yeni kelimeler ekleyebilirsiniz.

Eklenme:

04 Aralık 2022 Pazar 03:46

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 13:43

PAYLAŞ