İngilizce Kipler (Modals) Konu Anlatımı – Modal Fiillerinin Kullanımı – Örnekler


İngilizce Kipler (Modals) Konu Anlatımı

İngilizce modals konu anlatımı içerisinde modal fiillerine dair kapsayıcı bilgileri bulabilirsiniz. İngilizce’de önemli bir yere sahip olan modal konusu, Türkçe’de “kipler” olarak geçmektedir. İngilizce cümle kurarken ya da kendimizi ifade ederken modals fiillerinden faydalanmamız gerekebilir. Temel İngilizce bilgisine sahip olmak isteyen herkesin de İngilizce modals konu anlatımı konusuna hâkim olması beklenir.

Biz de bu yazımızda kapsamlı bir şekilde İngilizce kipler modals üzerinde durmak istedik. Bu yazımızda İngilizce’de sık kullanılan kipleri ve bunlarla ilgili açıklayıcı örnekleri bulabilirsiniz.

İngilizce Modals Nedir?

İngilizce Modals Nedir?

İngilizce modals konu anlatımı kapsamında ilk olarak modals fiillerinin ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Modals fiilleri, İngilizce’de daha çok yardımcı fiil klasmanında yer almaktadır. Fakat modals için aynı zamanda “kipler” demek de söz konusudur. Her bir modals kendi içerisinde farklı türden anlamlar içerebilir. İçinde olduğu cümleye farklı anlamlar katabilen modals fiilleri, cümlenin anlam bakımından değişmesine de olanak sağlamaktadır.

İngilizce modals konu anlatımı da her bir modal fiilinin genel olarak incelenmesi ile hazırlanan bir içerik olmuştur.

İngilizce Modals Konu Anlatımı

İngilizce Modals Konu Anlatımı

İngilizce modals konu anlatımı, İngilizce’de sıkça kullanılan modals yardımcı fiillerini içermektedir. Modal İngilizce dilinde önemli bir yere sahip olan yardımcı fiillerin genel adıdır. Modal fiiller konu anlatımı kapsamında günlük dilde de sıkça tercih edilen kiplere gelin daha da yakından bakalım.

Can / Could / Will / Would

Can / Could / Will / Would

İngilizce modals konu anlatımı için ilk önce can / could / will / would kiplerine yakından bakalım. Bu dörtlü kipler aslında aşağıda verildiği şekliyle birbirlerinin şimdiki ya da geçmiş zamanı olarak da anılırlar:

Can modal fiili, could modal fiili ile ilişkili olarak ele alınmaktadır. Her biri –ebilmek anlamına gelen bu fiillerin aynı zamanda izin istemek amacıyla da kullanılması mümkündür. Tıpkı her modal fiilinden sonra olduğu gibi can / could cümleleri için de mutlaka V1 kullanımı yapılması gerekmektedir. Yani can / could cümlelerinde bu iki modaldan sonra mutlaka fiilerin ilk hali kullanılmalıdır.

Dilerseniz aşağıdaki cümlelerden yola çıkarak konuyu daha iyi bir biçimde anlayabilirsiniz.

I can swim
Ben yüzebilirim
She can speak French
O, Fransızca konuşabilir
I could play guitar
Ben, gitar çalabilirdim
We could spend our money for books
Biz, paramızı kitaplara harcayabilirdik

Can / Could modal fiillerinde olumsuz anlam katmak için cannot (Can’t) ve could not (couldn’t) olumsuzluk eklerini kullanmak yeterli olacaktır.

I can’t swim
Ben yüzemem
She couldn’t speak English
O, İngilizce konuşamazdı

Can / Could ile soru cümleleri oluşturmak da mümkündür:

Can I open the window?
Ben camı açabilir miyim?
Could you please open your book?
Rica etsem kitabını açabilir misin lütfen?

Will modal fiili de aslında can / could ile bir arada işlenmesi gereken bir kiptir. Will de would ile bir arada düşünülerek kullanılmalıdır. Tıpkı can / could fiillerinde olduğu gibi will / would fiillerinde de hemen hemen benzer kurallara geçerlidir. Dilerseniz bu fiilleri aşağıdaki örnek cümleler aracılığı ile daha iyi bir biçimde kavrayabilirsiniz.

I will join the class
Ben derse katılacağım
I would join the class
Ben derse katılabilirdim

Will, daha çok gelecek zamanda gerçekleşme ihtimali olan ifadeleri içermektedir. Would modal fiili de will’in geçmiş zamanını temsil etmektedir.

Should / Must / Have to

Should / Must / Have to

İngilizce modals konu anlatımı kapsamında should / must ve have to grubunu da ayrı olarak incelemek gerekmektedir. İngilizce modals konu anlatımı içerisinde yer alan bu kipler de yer aldıkları cümleye farklı anlamlar katabilmektedir.

İlk olarak should modal fiili ile başlayalım. Should, “yapılsa iyi olabilir” anlamına gelen bir kiptir. Özellikle de tavsiye verme durumlarında should / should not kipleri kullanılmaktadır. Should kipi ile olumlu / olumsuz ve soru cümlesi örneklerine gelin daha da yakından bakalım.

I should study English tonight
Ben, bu gece İngilizce çalışsam iyi olabilir
She should eat some vegetables
O, biraz sebze yese daha iyi olabilir
We should not join the morning class
Biz, sabah dersine katılmasak iyi olabilir
They should not speak Turkish among foreign friends
Onlar, yabancı arkadaşların arasında Türkçe konuşmasa iyi olabilir
Should I go to school?
Okula gitsem iyi olabilir mi?
Should Hasan learn French?
Hasan, Fransızca öğrense iyi olabilir mi?

Yukarıda verilmiş olan örnek cümlelere siz de eklemeler yapabilirsiniz. Bu sayede konuyu daha iyi bir biçimde idrak etmiş olursunuz.

Must modal fiili de kipler söz konusu olunca mutlaka incelenmesi gereken bir fiildir. İngilizce modals konu anlatımı kapsamında yer alan bu kip de aslında zorunluluk bildiren durumlarda kullanılmaktadır. İngilizce modals konu anlatımı kapsamında must fiiline daha da yakından bakalım.

Must kipinin de olumsuz versiyonu bulunmaktadır. Bunun için must not ya da mustn’t kullanmak yeterli olacaktır. Söz konusu İngilizce modals konu anlatımı ise must kipinin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söylemek gerekmektedir. Güçlü argümanlar ya da zorunluluk ifade eden durumlarda must kipini kullanabilirsiniz.

İngilizce modals konu anlatımı kapsamında must fiilini daha iyi bir şekilde kavramak için aşağıdaki örnek cümlelere de bir göz atalım.

I must attend the morning class
Ben, sabah dersine katılmalıyım
Sema must read the history article
Sema, tarhi makalesini okumalı
The cat must not eat sugar
Kedi, şeker yememeli
You must pass the exam
Sen, sınavı geçmelisin

İngilizce modals konu anlatımı kapsamında son olarak da have to / has to kiplerine bir göz atalım. Have to / has to, zorunluluk bildiren kipler arasında yer almaktadır. İngilizce modals konu anlatımı içerisinde de önemli bir yerde bulunan bu kipleri daha sonra kapsamlı bir biçimde de tekrar edebilirsiniz.

Have to / has to özneye göre değişen bir kiptir. I / You / We / They, have to kullanırken He / She / It de has to kipini kullanmaktadır. İngilizce modals konu anlatımı içerisinde yer alan have to kipini örnekler ile pekiştirelim.

I have to go to work today
Ben, bugün işe gitmek zorundayım
I don’t have to go to work today
Ben, bugün işe gitmek zorunda değilim
Neşe has to finish her homework
Neşe, ödevini bitirmek zorunda
Mert doesn’t have to finish his homework
Mert, ödevini bitirmek zorunda değil

Bu yazımızda sizlerle İngilizce modals konu anlatımı içeriklerini paylaştık. Bu kapsamlı konuda yer alan kipleri tek tek konu anlatımı olarak da bulabilirsiniz. İngilizce modals konu anlatımı haricinde can / could / should / must / have to gibi kiplerin ayrı konu anlatımları da bulunmaktadır.

Eklenme:

01 Ekim 2022 Cumartesi 13:14

-
Güncellenme:

28 Ekim 2022 Cuma 11:17

PAYLAŞ