İngilizce Listening Geliştirme Yöntemleri – İngilizce Dinleme Teknikleri


İngilizce Listening Geliştirme Yöntemleri – İngilizce Dinleme Teknikleri

İngilizce listening geliştirme yöntemleri, İngilizce seviyenizi bir adım daha ileriye taşıyacak donanımlar içerir. İngilizce’de duyduklarınızı anlayabilmek dili öğrenmeniz açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. İngilizce listening geliştirme teknikleri de bu alanda devreye girerek size hem konuşma dilinde hem de sınavlarda yardımcı olacaktır. İngilizce listening geliştirme yöntemleri sayesinde duyduğunuz her detayı kısa sürede anlamanız mümkündür.

İngilizce listening geliştirme teknikleri, özellikle de yeterlilik sınavlarına hazırlananlara kolaylık sağlar. Bu sayede listening kısmından alabildiğiniz en yüksek puanı almanız mümkün olabilir. Yalnızca birkaç adımda İngilizce’deki dinleme yetinizi geliştirmeniz de mümkündür.

Listening Nedir?

Listening Nedir?

İngilizce listening geliştirme yöntemlerine değinmeden önce ilk olarak listening nedir ve neden bu kadar önemlidir biraz yakından bakalım. Listening konusu, İngilizce öğrenirken sıkça karşınıza çıkan bir alandır. İngilizce öğrenmenin dört ana temeli bulunur. Bunlar, listening, reading, writing ve speaking alanlarıdır. Bu dört alana hakim olmanız halinde artık İngilizce’yi kusursuz olarak kullanabilirsiniz demektir.

İngilizce listening geliştirme de bu bağlamda oldukça önemli bir yere sahiptir. İngilizce’de duyduğunuz bir ifadeyi anlayabilmek için listening çalışmalarına ağırlık vermeniz şarttır. Bu alanda yeterli olmak günlük hayatta İngilizce konuşurken sizi rahat hissettirecektir. Aynı şekilde IELTS ve TOEFL gibi İngilizce yeterlilik sınavlarında da listening yetisi test edilir.

İngilizce listening geliştirme tüyoları ile birlikte siz de İngilizce dinleme ve duyduğunu anlama kabiliyetinizi arttırabilirsiniz. İngilizce listening uygulamaları ile birlikte bu kısımdan yüksek puan da alabilirsiniz.

İngilizce Listening Geliştirme Yöntemleri

İngilizce Listening Geliştirme Yöntemleri

İngilizce listening geliştirme yöntemleri, birkaç basit adımdan oluşmaktadır. Bu adımları doğru uygulamanız durumunda kısa sürede listening kabiliyetini yakalamanız da mümkün olacaktır. Biz de size İngilizce listening geliştirme yöntemleri bakımından yardımcı olacağız. Bu yöntemler kanıtlanmış ve İngilizce eğitimi veren kurumlar tarafından da her zaman uygulanan yöntemlerdir.

İngilizce Listening Geliştirme İçin Bireysel Egzersizler

İngilizce Listening Geliştirme İçin Bireysel Egzersizler

İngilizce listening geliştirme yolunda adım atarken bolca egzersiz yapmadan bir yere varamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu konuda imkanınız varsa kendi kendinize alıştırmalar yapmayı da tercih edebilirsiniz. Örneğin bazı müzik platformlarında yer alan podcast serileri bunun için biçilmiş kaftandır. İlgi duyduğunuz bir konuda İngilizce podcastler dinleyebilirsiniz.

İngilizce listening geliştirme yolunda atacağınız bu adım sizi fazlasıyla başarılı kılacaktır. Bunun için YouTube, Spotify ya da BBC Listening gibi kanalları tercih edebilirsiniz. Bu kanallarda ve platformlarda bolca listening alıştırması yapabileceğiniz içerikler bulunmaktadır.

İngilizce listening geliştirme için bireysel egzersizler yapmak ve bunu alışkanlık haline getirmek seviyenizi kısa sürede yükseltecektir. Kimi zaman bir podcasti birden fazla kez dinleyerek de yavaş yavaş duyduklarınızı algılamaya başlayabilirsiniz. Bu da sizin zamanla dinleme yetisini kazanmanızı sağlayan bir yöntem olacaktır.

Sınıf Ortamında İngilizce Listening Geliştirme

Sınıf Ortamında İngilizce Listening Geliştirme

Eğer öğrenciyseniz ya da İngilizce için bir kursa gidiyorsanız o zaman sınıf ortamını da iyi değerlendirmeniz lazım. İngilizce listening geliştirme tüyolarından biri de sınıfta konuşulan İngilizce sayesinde dinleme kabiliyetinizi geliştirmektir. Öğretmeniniz konuşurken onun vurgularını dikkatle dinleyin. İngilizce, yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Haliyle bu sebepten dolayı sizin aşina olduğunuz kelimelerin daha farklı teleffuzları olabilir.

İngilizce listening geliştirme yolunda adım atarken sınıf ortamını da sık sık kullanmaya bakın. İngilizce listening geliştirme egzersizleri için de sınıf arkadaşlarınızın ya da öğretmeninizin İngilizce konuşmalarını anlamaya çalışın.

Bunun yanı sıra öğretmeninizden gereken izni alarak dersi cep telefonunuza kaydetmeyi de tercih edebilirsiniz. Dersi daha sonra eve döndüğünüzde birkaç kez dinleyebilirsiniz. Bu da sizin listening konusunda ilerlemenize yardımcı olacak bir diğer yöntemdir.

Konuşma Grubu ile İngilizce Listening Geliştirme

Konuşma Grubu ile İngilizce Listening Geliştirme

İngilizce listening geliştirme yöntemlerinden biri de bir konuşma grubuna dahil olmaktır. Günümüzde İngilizce seviyesini arttırmaya yönelik çeşitli konuşma grupları oluşturuluyor. Hatta bu durum daha da yaygın hale gelip Fransızca ve İspanyolca gibi diller için de alternatifler sunabiliyor. Siz de İngilizce listening alıştırmaları yapabilmek adına bir konuşma grubuna dahil olabilirsiniz.

Bu tip konuşma grupları haftalık ya da aylık olarak buluşma sağlayan gruplardır. Kimi zaman yüz yüze kimi zaman da online olarak bu ekiplere katılmanız mümkündür. Bu sayede hem speaking hem de listening anlamında önemli bir yol kat etmiş olacaksınız. Konuş gruplarında farklı milliyetten insanların olması da her zaman sizin için artı bir değerdir.

Konuşma gruplarında farklı aksana sahip olan kişilier de bulabilirsiniz. Bu sayede bir cümlenin farklı aksanlarda nasıl söylendiğine de aşina olmuş olursunuz. Bu tarz gruplar, İngilizce seviyesinin arttırılması bakımından da oldukça yardımcı olmaktadır. İmkanınız varsa böyle bir fırsatı mutlaka değerlendirmeye bakın.

İngilizce Tonlamaları ve Vurguları Öğrenme

İngilizce Tonlamaları ve Vurguları Öğrenme

İngilizce listening geliştirme konusunda en önemli detaylardan biri de vurguların ve tonlamaların öğrenilmesidir. Bu detaylar size yalnızca listening için değil speaking için de yardımcı olacaktır. İngilizce, yazıldığı gibi okunan bir dil olmadığından vurgu ve tonlamalar düşündüğünüzden daha farklı olabilir. Özellikle de bazı kelimelerin sizi ters köşeye getirmesi mümkündür. Bunun için de aklınıza takılan bir kelimenin vurgu ve tonlamasını dinleyebilirsiniz.

İngilizce’de vurgu ve tonlamaları öğrenmek adına bir kaydı birçok kez de dinleyebilirsiniz. Size farklı gelen tonlamaları not ederek üzerinde çalışabilirsiniz. Bunları yaparak İngilizce konuşulan bir ortamda söylenenleri daha rahat bir şekilde anlamanız mümkün olacaktır.

İngilizce’de tonlama farkındalığı özellikle de bir cümlenin soru mu yoksa normal bir cümle mi olup olmadığını fark etmenizi sağlar. Bunu elde etmek için de farklı tonlamaları dinleyebileceğiniz bir kaynak bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra öğretmeninizle ya da çalışma partnerinizle de tonlama konusunda egzersizler yapabilirsiniz.

İngilizce’de vurgu da bir kelimenin nasıl telaffuz edildiği ile alakalıdır. Vurgular, kimi zaman kelimenin farklı bir biçimde anlaşılmasına da neden olabilir. Bu yüzden vurgulara dikkat etmeli ve hangi kelimenin vurgusunun nerede olduğunu öğrenmelisiniz. Bu sayede speaking konusunda da sorun yaşamazsınız.

Farklı Milletten Kişilerle İngilizce Konuşma

Farklı Milletten Kişilerle İngilizce Konuşma

İngilizce listening geliştirme konusunda daha da deneyim kazanmak adına ana dili İngilizce olmayan kişilerler de iletişime geçebilirsiniz. Farklı milliyetten olan kişilerin aksanları sayesinde İngilizce’nin her türlü telaffuzuna da aşina olabilirsiniz.

Bu tür egzersizler ile birlikte ana dili İngilizce olmayan kişilerin daha zorlu telaffuzlarına alışmış olacaksınız. Bu da sizin ana dili İngilizce olan biriyle konuşurken daha rahat anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun için de farklı kişilerle İngilizce konuşmanızı sağlayan platformları kullanabilirsiniz.

Eklenme:

04 Aralık 2022 Pazar 12:49

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 13:44

PAYLAŞ