İngilizce Nouns Konu Anlatımı: Örnekler ve Örnek Cümleler


İngilizce Nouns Konu Anlatımı: Örnekler ve Örnek Cümleler

İngilizce nouns konu anlatımı, hiç şüphesiz ki İngilizce’nin en temel ve öncelikli konularından biridir. İngilizce öğrenmeye ilk başladığınız anda isimleri öğrenmeniz beklenir. İsimler, her cümlede yer alan ve bir cümlenin olmazsa olmazı olan kelimelerdir. İngilizce nouns konu anlatımı, temel seviyede İngilizce öğrenirken asla göz ardı etmemeniz gereken bir konudur.

Biz de bu yazımızda İngilizce nouns konu anlatımı kapsamında sizin için faydalı olan bilgileri derlemek istedik. İngilizce nouns konu anlatımı sayesinde siz de İngilizce eğitimi için ilk adımı atmış olacaksınız.

İngilizce Nouns Konu Anlatımı

İngilizce Nouns Konu Anlatımı

İngilizce nouns konu anlatımı, hem İngilizce öğrenmek hem de yeterlilik sınavlarında başarı elde edebilmek için önemlidir. İngilizce’de ve diğer dillerde soru cümlelerini yanıtlamak için de isimler kullanılır. Buna hem özel isimler hem de cins isimleri dahildir. Yani isimler, yalnızca İngilizce’de değil diğer tüm dillerde önemli olan bir konudur.

İngilizce nouns konu anlatımı ile biz de İngilizce’deki isimlerin kapsamlı hallerine göz atacağız. Bu sayede giriş seviyesindeki bu temel konuyu tam olarak kavramış olacağız.

İngilizce Nouns Konu Anlatımı: Singular and Plural Nouns

İngilizce Nouns Konu Anlatımı: Singular and Plural Nouns

İngilizce noun örnekleri verebilmek için öncelikle çoğul ve tekil isimlere bakalım. İsimlerdeki çoğul ya da tekil olma hali sayı ile belirtilen bir durumdur. Bir isimden yalnızca bir tane mevcutsa o isim singular noun klasmanına girmektedir. Fakat bir isimden birden fazla mevcutsa o ismin plural yani çoğul isimler klasmanında yer aldığını söylemek doğru olacaktır.

İngilizce’de isimlerin sonlarına -s takısı eklenerek o ismin çoğul olduğu ifade edilir. Kelimenin yapısına göre isme çoğul olma durumunda -es, -ies gibi takılar da eklenebilir.

İsterseniz İngilizce noun listesi ile isimlerin hem tekil hem de çoğul hallerine bir bakalım:

Yukarıda da gördüğünüz gibi çoğul olan isimler -s takısı ve türevlerini almıştır. Plural isimlerde dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta daha bulunmaktadır.

Eğer bir kelimenin sonunda “f” ya da “fe” varsa o zaman kelimenin sonuna “f” harfi yerine “v” harfi konulmaktadır.

Örnek:

Bazı isimlerde ise herhangi bir singular ya da plural olma kuralı bulunmaz. Bu isimlerde tekil olanlar ile çoğul olanlar tamamen farklı şekilde yazılmaktadır.

Örnek:

Bazı isimlerde ise tekil olan isim herhangi bir takı almaksızın çoğul olarak da kullanılabilmektedir.

Örnek:

İngilizce Nouns Konu Anlatımı: Proper Nouns and Common Nouns

İngilizce Nouns Konu Anlatımı: Proper Nouns and Common Nouns

İngilizce nouns konu anlatımı kısmında tıpkı Türkçe’de de aşina olduğumuz özel ve cins isimlere de bakacağız. İngilizce’de de özel isimler her zaman büyük harfle başlamaktadır. Özel isimler tek olan isimlerken cins isimlerin ise herhangi bir bilinen özelliği bulunmamaktadır.

Örnekler:

İngilizce Nouns Konu Anlatımı: Countable and Uncountable Nouns

İngilizce Nouns Konu Anlatımı: Countable and Uncountable Nouns

İngilizce nouns konu anlatımı ile bir de sayılabilen ve sayılamayan isimlere göz atalım.

Çevremizde gördüğümüz somut olan isimler genellikle sayılabilir yani countable isimlerdir. Fakat soyut özelliklere sahip olup sayılamayan isimler de bulunmaktadır. Bu tür isimlere de İngilizce’de “uncountable nouns” adı verilir.

Sayılabilen (countable) isimler: table, eye, cat, pencil, dog, television etc.

Sayılamayan (uncountable) isimler: water, milk, coffee, sugar, heat, cheese, laughter, air, sunshine, flour, cake, meat etc.

İngilizce Nouns Konu Anlatımı: Collective Nouns

İngilizce Nouns Konu Anlatımı: Collective Nouns

İngilizce nouns konusu kapsamında bilinmesi gereken bir diğer çeşit de topluluk isimleridir. Birden fazla kişinin ya da nesnenin bulunduğu isimler genellikle collective nouns olarak tanımlanır.

Team
Takım
Choir
Koro
Jury
Jüri

Topluluk isimleri cümle içerisinde genelliklte tekil olarak kullanılmaktadır. Fakat bazı cümlelerde topluluk isimlerinin çoğul olarak kullanılabilmesi de söz konusu olabilir.

İngilizce Nouns Konu Anlatımı Nasıl Çalışılmalı?

İngilizce nouns konu anlatımı için İngilizcenin en temel konusu desek yanılmış olmayız. Bu konuyu çalışırken de bol bol örnek cümleler görmeye gayret etmeniz yeterlidir. İsimleri öğrenirken uzmanlar tarafından da tavsiye edilen bu önerileri uygulayabilirsiniz:

Eklenme:

02 Aralık 2022 Cuma 15:52

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 23:25

PAYLAŞ