İngilizce Reading Geliştirme Nasıl Yapılır? – İngilizce Okuma Bilgisi


İngilizce Reading Geliştirme Nasıl Yapılır? – İngilizce Okuma Bilgisi

İngilizce reading geliştirme tüyorları sayesinde artık sınavlarda daha başarılı olabilirsiniz. Reading konusu, özellikle de İngilizce yeterlilik sınavlarında en fazla puana sahip konulardan biridir. İngilizce reading geliştirme tüyoları da hem zamanı verimli kullanma hem de okuduğunu anlama üzerinedir. Sınav süresi boyunca verilen uzun metinleri en iyi şekilde anlamak oldukça önemlidir.

İngilizce reading geliştirme sayesinde siz de TOEFL ya da IELTS gibi yeterlilik sınavlarından başarı elde edebilirsiniz. Üstelik İngilizve reading yapmak sizi grammar konusunda da her zaman bir adım daha ileriye taşıyacaktır. Bu sayede uzun metinleri kısa sürede anlamaya başlayacak ve bu metinlerdeli cümlelerden cümle yapılarını öğreneceksiniz. Bu yazımızda İngilizce reading geliştirme hakkında bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Reading Nedir?

Reading Nedir?

İngilizce reading geliştirme tüyolarına değinmeden evvel reading konusuna yakından bakalım istedik. İngilizce okuma bilgisi ancak bu dilde metinler okuyarak geliştirilebilir. İngilizce’de okuma yapmaya da “reading” adı verilmektedir. İngilizce metin okumanın dili öğrenmede etkisi bir hayli fazladır. Bu tür alıştırmalar, hem grammar hem de cümle yapıları bakımından büyük önem taşır.

Reading yaparak kısa sürede pek çok kelime öğrenmeniz de mümkündür. Zaten İngilizce’de kelime öğrenmenin en kolay yollarıdan biri de okuma yapmaktır. İngilizce okuma metinleri sayesinde siz de sınavlarda önemli başarılar elde edebilirsiniz. Bu konuya ağırlık vererek yeterlilik sınavlarını kolay bir biçimde geçebilirsiniz.

İngilizce reading geliştirme konusunda yeterlilik elde etmek için de bazı püf noktalara ihtiyacınız olacaktır. İngilizce reading geliştirme tüyoları sayesinde okuduğunuz bir İngilizce metni oldukça kısa sürede anlayabileceksiniz.

İngilizce Reading Geliştirme Tüyoları

İngilizce Reading Geliştirme Tüyoları

İngilizce reading geliştirme tüyoları, sizin de dile olabildiğince hakim olmanıza yardımcı olacaktır. Reading geliştirmek demek İngilizce’ye dair de yepyeni detaylar öğrenmek demektir. Bu yolda biz de size yardımcı olabilecek birkaç adımı derlemek istedik. Bu yazımızda İngilizce reading geliştirme üzerine bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

İngilizce Reading Geliştirme İçin Hedef Listesi

İngilizce Reading Geliştirme İçin Hedef Listesi

İngilizce reading geliştirme konusunda adım atmadan evvel kendinize bir hedef listesi belirlemeniz gerekiyor. Özellikle de hangi konularda okuma yapmayı sevdiğinize karar vermek bu hedef listesinin başında yer almalı. İlk olarak kendinize bir okuma planı oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu planı haftanın günlerine uygun bir biçimde bölerek işe koyulabilirsiniz.

Bunu yaparken de sevdiğiniz metinleri başa koymayı tercih edebilirsiniz. Kendinizi çok sıkmadan oluşturacağınız bu hedef listesi, sizi reading konusuna ısındıracaktır. İngilizce okuma parçaları arasından size hitap eden pasajları tamamen anlayana kadar okumayı deneyiniz. Bunu da kendi planınız çerçevesinde haftada 3 – 4 kez uygulayabilirsiniz.

İngilizce Reading Geliştirme İçin Zaman Ayırmak

İngilizce Reading Geliştirme İçin Zaman Ayırmak

İngilizce reading geliştirme için ilk adımı attınız ve kendinize bir okuma hedefi koyarak programınızı yaptınız. Şimdi sıra geldi bu planı eksiksiz bir biçimde uygulamaya. Okuma çizelgenize olabildiğince sadık kalmaya çalışmanız çok önemlidir. Okuma yapmak için zaman ayırmak size zor gelmemeli.

İngilizce reading geliştirme konusunda odaklanarak ve aynı zamanda da eğlenerek okuma yapabilirsiniz. Özellikle de ilgi alanınız olan konuları tercih ederek kendi planınıza sadık kalabilirsiniz.

Bunun dışında kendinizi bu sorumluluğa alıştırmak durumundasınız. Bunun için de haftanın belli günlerinde en az 30 dakika da olsa okuma yapmayı iş edinebilirsiniz.

İngilizce Reading Geliştirme İçin Metin Tercihi

İngilizce Reading Geliştirme İçin Metin Tercihi

İngilizce reading geliştirme tüyoları arasında seçeceğiniz metnin de önemi bir hayli fazladır. Bu konuda kendi öğrenim ya da iş alanlarınıza yönelmeyi de tercih edebilirsiniz. İlginizin bulunduğu konularda okuma yapmak sizi yaptığınız okumaya daha da bağlayacaktır. Örneğin sanatla ilgilenen biri iseniz o zaman gidip de hukuk makalesi okumayın. Yanlış okuma tercihleri sizin metne tam olarak yerleşmemenize neden olacaktır.

En azından ilk adımları buna uygun bir şekilde atabilirsiniz. Yeni yeni okuma yapmaya başladıysanız o zaman mutlaka sizi içine çekebilen metinleri tercih etmelisiniz. Örneğin basit bir şekilde yapılan polisiye ya da dedektiflik öyküleri bunun için idealdir.

Daha sonrasında ise zaten zamanla her metni okumaya ve kısa sürede anlamaya başlayacaksınız. İlk başlarda uygulayacağınız bu yöntemi zamanla bırakabilirsiniz.

Okuma Stilini Geliştirme

Okuma Stilini Geliştirme

İngilizce reading geliştirme tüyolarından biri de okuma stilini geliştirme ve ilerletme üzerinedir. Akıcı bir şekilde okumak, metni de en kısa sürede anlamak demektir. Bu durum özellikle de İngilizce sınavlarında size çok yardımcı olacaktır. İlk önce metni taramayı ve sorulardan da yola çıkarak gözünüze faydalı cümleleri kestirmeyi öğrenin.

Metni gözünüzle tarayarak genel konu bütünlüğünü kavrayabilirsiniz. Her metindeki tüm kelimeleri ve hatta cümleleri tek tek okuyup anlamaya çalışmanıza gerek yok. Metinde kelime başı duraksayıp o kelimenin anlamını hatırlamaya çalışmak sizi yavaşlatır. Bunun yerine cümleye ya da metnin genel bütününe odaklamayı tercih edebilirsiniz.

Akıcı bir şekilde okuma yapmak size zaman kazandıracak ve reading becerinizi de geliştirmiş olacaktır. Fakat akıcı okuyabilmek için biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden sık sık alıştırma yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Not Tutmanın Önemi

Not Tutmanın Önemi

İngilizce reading geliştirme tüyolarından bir diğeri de okuma yaparken not tutma alışkanlığı elde etmektir. Metni okurken önemli olduğunu düşündüğünüz noktaları kısa kısa notlandırabilirsiniz. Bunu yapmak metni bitirdikten sonra konuyu daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Metnin temelinde barınan hikayeyi kısaca bir kenara not edin. Bunu metin boyunca birkaç kez yapabilirsiniz.

Metni bitirdiğinizde almış olduğunuz notları tekrar ederseniz temayı ve ana fikri de anladığınızı göreceksiniz. Hatta özellikle de sınavlarda aldığınız notlar bazı soruların doğrudan yanıtları bile olabilir. Bu yüzden okuma yaparken çok da zaman kaybetmeden sık sık not almaya kendinizi endekslemelisiniz.

Bonus: İngilizce Reading Geliştirme İçin Metin Çeşitliliği

Bonus: İngilizce Reading Geliştirme İçin Metin Çeşitliliği

İngilizce reading geliştirme tüyolarına son olarak da metin çeşitliliğini eklemek istedik. Yukarıdaki adımları düzenli olarak uygulayarak kısa sürede her konuda okuma yapabildiğinizi siz de keşfedeceksiniz. İlk başlarda ilgi alanlarınıza yönelip zamanla okuma skalanızı genişletebilirsiniz.

Metin çeşitliliğini arttırmak okuma kapasitenizi de önemli bir seviyeye çekecektir. Hatta bu sayede farklı alanların terimlerini de öğrenmiş olacaksınız. Örneğin eczacılık ile ilgili bir makale okuduktan sonra bir de mühendislik üzerine bir yazı okumayı deneyin. Tarih, sanat, edebiyat, hukuk, fizik ve hatta magazin makalelerinde bile yeni terimler öğrenebilirsiniz.

Okuma çeşitliliğinizi sınırlamayın. Önünüze gelen her İngilizce metni okumaya çalışın. Bunun faydasını siz de kısa sürede göreceksiniz. Bu sayede hem okuma yetiniz hem de kelime bilginiz önemli ölçüde gelişmiş olacaktır. Bu da size hem günlük hayatta hem de girmeyi planladığınız İngilizce sınavlarında çok faydalı olacaktır.

Eklenme:

04 Aralık 2022 Pazar 12:59

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 13:44

PAYLAŞ