İngilizce Saatler - İngilizce'de En Sık Kullanılan Saatler


İngilizce Saatler - İngilizce'de En Sık Kullanılan Saatler

İngilizce saatler konusu, ilk etapta zorlayıcı gözükse de kavradıktan sonra kolay anlaşılan bir konudur. Genellikle İngilizce derslerindeki ilk ünitelerde saatler konusunda değinilmesi gerekmektedir. İngilizce’deki saatlerin söyleniş tarzı Türkçe’ye oranla birtakım farklılıklar içermektedir. Bu farklılıklar kısa sürede öğrenilebilen ve akılda kalabilen farklılıklardır.

İngilizce saatler 5. Sınıf eğitiminde başlatılan ve dil öğreniminin diğer evrelerinde devam eden bir konudur. Bu konunun daha çabuk kavranması adına İngilizce saatler alıştırma örneklerinden faydalanılabilir. Bu yazıda da İngilizce’de saatlerin yazımından söyleniş tarzına dek en önemli detayları bulabilirsiniz.

İngilizce Saatler Tablosu

ingilizce Saatler Tablosu

İngilizce saatler konusunda öncelikle belli başlı kalıpların öğrenilmesi gerekmektedir. Bu kalıplara da “past” ve “to” kelimeleri eşlik etmektedir. Buna göre saatleri söylerken bir saatin kaç geçtiğini “past” ile kaç kaldığını da “to” ile ifade edebiliriz.

Kalıplar konusunda ve tablo oluştururken “half past” ve “quarter” ifadeleri de önem taşımaktadır. Buçuklu saatleri ifade ederken “half past” çeyrek saatleri ifade ederken de “quarter” kelimeleri kullanılmaktadır.

Saatlerin ifade edilmesi konusunda örnek cümlelerden yola çıkılarak da bir kavrama yoluna gidilmesi mümkün olacaktır. Bu konuda bolca alıştırma çözmek ve saate bakarak çalışmak tavsiye edilen öğrenme şekillerinden bazılarıdır.

İngilizce’de Saatleri İfade Etmek İçin Örnek Cümleler

İngilizce'de saatleri ifade etmek için örnek cümleler

İngilizce saat dilimleri konusunda kendinizi zayıf hissediyorsanız örnek cümleler üzerinden konuyu kavramaya çalışabilirsiniz. Saatlerin öğrenilmesi ana dilde bile belli bir kodlama ve çalışma gerektirirken bir başka dilde saatleri söyleyebilmek zorlayıcıdır. İşte, İngilizce’de saatleri ifade ederken en sık kullanılan başlıca cümle kalıplarına örnekler:

İngilizce Saatler Nasıl Yazılır?

İngilizce’de saatlerin yazımı tıpkı Türkçe’de olduğu gibidir. Saatleri belirtirken saat ve dakika arasına (.) nokta işareti konulması gerekmektedir. Bu kullanım saatlerin dünya çapında genel geçer yazımına örnektir.

Saatlerin yazımında çeyrek kala, yarım ya da çeyrek var gibi ifadelerin de öğretilmesi gerekmektedir. İşte, küsuratlı saatlerin yazımında kullanılan ifadeler ve örnek cümleler:

Çeyrek Geçe ve Çeyrek Kala

İngilizce saatler konusunda çeyrek geçe ya da çeyrek kala ifadeleri için de yukarıda bahsedilen formül uygulanmaktadır. “It is quarter to...” kalıbı da çeyrek geçe ve çeyrek kala demek adına kullanılan bir cümle kalıbıdır.

Örnek: 07.45 – It is quarter to eight

04.15 – It is quarter past four

Yarım Saatler

Saatler konusunda yarım saatlerin ifade edilmesi çeyrek kala ya da çeyrek geçe ifadelerine göre daha kolaydır. Bunun için de yine genel geçer kalıplar kullanılmakta olup saat ve dakika nokta ile birbirlerinden ayrılmaktadır.

Örnek: 08.30 – It is half past eight

Yarımdan Sonra Saatler

Saatlerin yarımdan sonrası için de nokta işareti ile ayırma kalıbı kullanılır. Bu ifadenin söylenebilmesi için yarımdan sonrayı belli eden cümle kalıbının öğrenilmesi gerekmektedir.

Örnek: 09.35 – It is twenty five to ten

02.40 – It is twenty to three

11.48 – It is twelve minutes to twelve (Saatleri ifade ederken yarımdan sonraki süreçte beş ve katları dışında kalanlar bu şekilde ifade edilmelidir.)

İngilizce’de A.M ve P.M. Arasındaki Fark Nedir?

İngilizce saatler PM ve A.M. olmak üzere iki farklı kategoride incelenmeli ve yazım dilinde de bu şekilde algılanmalıdır. Saatler konusunda en fazla karıştırılan detayların başında P.M. ve A.M. farkı gelmektedir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar ise oldukça kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Bunun için öncelikle öğleden sonra ve öğleden önce kavramlarının öğrenilmesi gerekir. Eğer öğleden önceki bir zaman diliminden bahsediliyorsa bunun için A.M. ifadesi kullanılmaktadır. Eğer zaman dilimi öğleden sonrası için ifade edilmişse bunun için de P.M. terimi kullanılmalıdır.

Örnek: 12.00 P.M. – Öğlen 12.00

12.01 A.M. – Gece 00.01

İngilizce’de Günün Vakitleri

İngilizce saatler söz konusu olduğunda günün vakitlerini içeren kelimelerin de öğrenilmesi faydalı olacaktır. Günün hangi zaman diliminde olduğunuzu ifade etmek adına siz de bu kelimeleri cümlelerinizde kullanabilirsiniz.

Morning
Sabah anlamına gelen bu kelime öğlene kadar olan süreci içine almaktadır.
Noon
Öğlen 12.00 için bu ifadenin kullanılması gerekir.
Afternoon
Öğleden sonra anlamına gelen bu kelime 12.00 ile 18:00 arasına dek geçerlidir.
Evening
Akşamı ifade etmek için bu kelime kullanılmalıdır.
Midnight
Bu kelime de dilimize “gece yarısı” olarak çevrilmiştir.
Eklenme:

13 Ekim 2022 Perşembe 15:30

-
Güncellenme:

15 Ekim 2022 Cumartesi 18:35

PAYLAŞ