İngilizce Yeterlilik Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler


İngilizce Yeterlilik Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İngilizce yeterlilik sınavı söz konusu ise akla ilk olarak proficiency exam gelmektedir. Buna ek olarak uluslararası alanda uygulanıp geçerliliği bulunan TOEFL ve IELTS gibi sınavlardan da bahsetmek mümkündür. Adından da anlaşılacağı üzere İngilizce yeterlilik sınavı, temel İngilizce seviyesini belirlemeye yöneliktir. Yeterliliği bulunan kişiler, sınav sonucu sayesinde bunu kanıtlamış kabul edilir.

Günümüzde pek çok kurum, İngilizce yeterlilik sınavı ile alım yapmayı tercih etmektedir. Biz de bu rehberimizde İngilizce yeterliliğini tespit eden sınavları sizlere tanıtmak istedik.

İngilizce Yeterlilik Sınavı Nedir?

İngilizce Yeterlilik Sınavı Nedir?

İngilizce yeterlilik sınavı olarak adlandırılan sınavlar, İngilizce bilginizi belli bir seviyede ölçmeye yarar. Yurtdışında okumak isteyenler, kamu kurumlarına iş başvurusu yapanlar ya da akademik kariyer planlayanlar bu sınavlara girmekle yükümlüdür. İngilizce yeterliliği ölçen sınavlar birkaç çeşide ayrılmaktadır. Her bir sınavın kendi içerisinde farklı işleyiş biçimleri bulunur.

Ülkemizde YDS ve YÖKDİL gibi sınavlar yalnızca ülke içi başvurularda kullanılır. Yurtdışı başvuruları ve hedefleri için ise TOEFL ve IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlara girmek gerekir.

Tüm bunlara ek olarak bir de üniversite çapında uygulanan bazı yeterlilik sınavları vardır. Bunların da başında proficiency exam gelir. Dilerseniz üniversite İngilizce yeterlilik sınavı ve diğerlerine yakın plandan göz atalım.

IELTS İngilizce Yeterlilik Sınavı

IELTS İngilizce Yeterlilik Sınavı

IELTS, uluslararası geçerliliğe sahip olan İngilizce sınavlarının başında gelir. Dünya çapında yaklaşık olarak 6.000 kadar organizasyon IELTS ile alım yapmayı tercih etmektedir. IELTS, yurtdışındaki iş başvuruları ya da akademik alanlar için yapılan başvurularda öncül rol üstlenir. Sınavdan almanız gereken puan ise başvuruda bulunacağınız kurum ya da iş yerinin kendi kriterleri doğrultusunda belirlenmektedir.

IELTS, İngilizce hazırlık sınavı olarak da kabul edilen bir sınav sistemidir. Örneğin Boğaziçi, İTÜ ya da ODTÜ gibi devlet üniversitelerinin İngilizce hazırlık bölümlerini geçebilmek için de IELTS puanı gösterilebilir.

IELTS kapsamında 4 farklı seviye tespit bölümü vardır. Bunlar okuma, dinleme, konuşma ve yazma olarak bölümlere ayrılır. Bu dört bölümden toplamda minimum 5.5 puan almak gerekebilir. Hatta bazı okullara yapılan başvurularda en az 6.5 IELTS puanı talep edilmektedir.

TOEFL İngilizce Yeterlilik Sınavı

TOEFL İngilizce Yeterlilik Sınavı

Üniversite hazırlık sınavı olarak da görülen TOEFL, aynı zamanda IELTS gibi iş başvurularında da kullanılabilir. Ana dili İngilizce olmayan kişilerin girmesi gereken bu sınavda temel İngilizce seviyesi ölçülür. Dünyanın pek çok yerinde uygulanan TOEFL, uluslararası başvurular için en ideal sınav sistemlerinden biridir.

TOEFL, yurtdılında eğitim almak, iş başvurusunda bulunmak ya da Türkiye’deki bazı okulların hazırlık sınfını geçmek için kullanılır. Sınavdan alınması gereken not da başvuruda bulunacak olan kurumun kriterleri çerçevesinde belirlenmektedir.

TOEFL, reading, listening, speaking ve writing olmak üzere dört farklı bölümden oluşur. Tıpkı IELTS gibi TOEFL da bu bölümlerdeki İngilizce seviyesini ölçmeye yöneliktir. Sınav, genellikle 3.5 saat sürmektedir. Bu 3.5 saat boyunca ilk önce okuma ve dinleme bölümünün sorularının yanıtlanması beklenir. Daha sonra sınava bir müddet ara verilir ve ikinci oturum için hazırlanılır. İkinci oturumda da yazı yazma ve konuşma becerileri üzerine olan bölüm uygulanmaktadır.

Proficiency Exam

Proficiency Exam

İngilizce yeterlilik sınavı denildiğinde akla ilk önce proficiency examin gelmesi oldukça normaldir. Ülkemizdeki pek çok devlet ve vakıf üniversitesi hazırlık sınıfını geçebilmek için bu sınav sistemini uygulamayı tercih etmiştir. ODTÜ İngilizce yeterlilik sınavı olarak da bilinen proficiency, İTÜ ya da Boğaziçi gibi okullarda da uygulanabilir.

Proficiency sınavında da kişinin temel İngilizce bilgileri test edilir. Bu sınavda da reading, listening, writing ve grammar gibi bölümler yer alır. Proficiency exam kapsamında henüz speaking bölümü yer almamaktadır.

İki oturumdan oluşan bu sınav da tek gün içerisinde bir ara verilerek uygulanır. İlk önce listening ve grammar bölümü uygulanırken aradan sonra writing ve reading kısmına geçilir. Bu sınavda not sistemi genellikle 100 puan üzerindendir. Proficiency exam için de alınması gereken puan başvuru yapılacak olan üniversite programı tarafından belirlenmektedir.

YDS ve YÖKDİL İngilizce Yeterlilik Sınavı

YDS ve YÖKDİL İngilizce Yeterlilik Sınavı

İngilizce yeterlilik sınavı kapsamında YÖK tarafından uygulanmakta olan iki farklı sınav türü de bulunmaktadır. Bunlardan ilki YDS’dir. YDS, yalnızca İngilizce değil Arapça, Almanca, Fransızca, Rusça ve İtalyanca gibi yabancı dilleri de içeren bir sınavdır. Sınava girecek olan kişi kendi yabancı diline göre tercih yapabilir.

YDS, devlet kurumlarına iş başvurusunda bulunurken ya da üniversitelerin yüksek lisans veya doktora programlarına başvururken girilmesi gereken bir sınavdır. YDS kapsamında genellikle anlam soruları sorulmaktadır. 80 sorudan oluşan sınavın süresi de 180 dakika olarak belirlenmiştir.

YÖKDİL de tıpkı YDS gibi devlet kurumları ve üniversiteleri ilgilendiren bir yabancı dil sınavıdır. YÖKDİL’in yalnızca İngilizce yeterlilik sınavı olduğunu söylemek mümkündür. Bu sınavda da kişinin İngilizce anlama kabiliyeti esas alınır. Sınavda genellikle cloze test ve paragraf soruları ön plana çıkmaktadır. Hem YÖKDİL hem de YDS, çoktan seçmeli sınav sistemine sahiptir.

İngilizce yeterlilik sınavı olarak uygulanan bu iki sınav da yalnızca yurtiçinde yapılacak olan başvurularda geçerlidir. Hatta ODTÜ, Bilkent, İTÜ ya da Boğaziçi gibi okullar, YÖKDİL ya da YDS İngilizce yeterlilik sınavını kabul etmemektedir.

Eklenme:

02 Aralık 2022 Cuma 18:05

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 22:17

PAYLAŞ