İngilizce Zamanlar – İngilizce’de Zamanlar Konu Anlatımı ve Genel Bakış


İngilizce Zamanlar

İngilizce zamanlar konusu, grammar konuları arasında hiç şüphesiz ki en geniş kapsamlı konuların başında gelmektedir. Bir eylemin gerçekleştiği zamanı belirtmek cümle kurarken ele almamız gereken en önemli kurallardan biridir. Dolayısıyla İngilizce zamanlar, bu noktada devreye girerek eylemin gerçekleştiği zaman hakkında fikir verir.

Zamanlar İngilizce derslerinde ilk üniteden itibaren işlenmeye başlanan konulardan biridir. Biz de bu yazımızda zamanların genel hatlarını inceleyip “Tenses” konusuna da daha sonrasında daha detaylı bir şekilde değineceğiz.

İngilizce Zamanlar Konu Anlatımı

İngilizce Zamanlar Konu Anlatımı

İngilizce de zamanlar, toplamda 12 farklı zaman kavramından oluşmaktadır. Bu zamanların da kendi içlerinde farklı kuralları mevcuttur. Aynı zamanda bu konuda her bir başlıkda “future, present, past, perfect ve continuous” kavramları da yer almaktadır. Bu kavramların görevi de aslında bizlere eylemin hangi zamanda geçtiğine yönelik bir ipucu vermektir.

İngilizce zamanlar ve kuralları konusuna biz de kısa bir giriş yapacağız. 12 farklı zamanı kısa kısa işleyerek bu grammar konusuna basit bir giriş yapmış olacağız.

İngilizce Zamanlar Tablosu

İngilizce Zamanlar Tablosu

İngilizce tüm zamanlar, belli başlı kurallar dahilinde ele alınmalı ve incelenmelidir. Bunun için de en fazla ayırt edici kurallardan olan fiillerin kullanım şekline bakılması gerekir. Aşağıda İngilizce zamanlar kapsamında kullanılan fiillerin durumlarını ele alacağız:

İngilizce Zamanlar ve Çeşitleri

İngilizce Zamanlar ve Çeşitleri

İngilizce zamanlar konusunda “present, past, perfect ve future” kavramlarının da mutlaka ele alınması gerekmektedir. Bu dört kavram, cümlenin hangi zamanda yer aldığını saptamada bize yardımcı olacak olan kavramlardır. Bu sayede kurulmak istenen cümlenin de fiilinin yapısını bu kavramlardan yola çıkarak tespit edebiliriz.

İngilizce Zamanlar: “Present” Kavramı

İngilizce bütün zamanlar konusunda ilk iş olarak “present” yani “şimdi” kavramını ele alacağız. Present kavramı, “şimdiki” anlamına gelmekte olup genellikle bu zamanda kurulan cümlelerde Verb 1 tercih edilmektedir. Bu zamanda verb 1 kullanımı prefect tense ile birlikte kullanımlarda değişip verb 3 halini almaktadır.

Present kavramının yer aldığı zamanlar ise aşağıdakilerdir:

İngilizce Zamanlar: “Past” Kavramı

İngilizce’de zamanlar konusunda “past” kavramının da bilinmesi önemlidir. İngilizce’de “past” sözcüğü “geçmiş” anlamına gelmektedir. Geçmiş zaman durumunda da cümle kurarken genellikle Verb 2 kullanılması gerekir. Yine bu durum perfect tense ile birlikte kullanılan past kavramında farklı bir şekilde yani verb 3 olarak yansır.

İngilizce Zamanlar: “Future” Kavramı

Zamanlarda “gelecek” ile ilgili eylemleri ifade ederken de “future tense” kurallarından yararlanmamız gerekmektedir. Future kavramında da cümlede “will / be going to” yardımcı fiillerinin yer alması gerekir. Bu yardımcı fiillerden sonra gelen asıl fiiller de genellikle verb 1 halindedir.

İngilizce Zamanlar: “Perfect” Kavramı

İngilizce zamanlar konusunda bir de “perfect” kavramına göz atacağız. Perfect kavramı ile belli bir zamanda meydana gelen ve etkisi devam eden olayları aktarabiliriz. Aynı zamanda belli bir zaman önce olup bitmiş olan eylemlerin bazılarını da perfect kavramından yola çıkarak aktarabiliriz.

Perfect kavramında da genellikle verb 3 kullanılmakta olup zamanın durumuna göre bazı yardımcı fiiller de yer almaktadır.

İngilizce Zamanlar: “Continuous” Kavramı

İngilizce zamanlar konusunda son olarak “continuous” kavramını göreceğiz. Buna göre de bahsi geçen eylemin bahsi geçtiği zamanda devam ettiğini ifade etmek için “continuous” kavramından faydalanmak gerekecektir. “Continuous” kavramında da genellikle verb – ing kullanılması gerekir.

İngilizce Zamanlar En Kolay Nasıl Öğrenilir?

İngilizce Zamanlar En Kolay Nasıl Öğrenilir?

İngilizce zamanlar konusunda zorluk yaşamamak adına bazı çalışma yöntemleri geliştirmeniz yararlı olacaktır. Ezberleme yönteminden kaçınarak her zaman düzenli tekrar ile anlatılanları kavramayı tercih etmelisiniz. Özellikle de grammar konularında size yardımcı olabilecek bir defter tutarak konu tekrarını da buradan yapabilirsiniz. Aşağıdaki verdiğimiz öneriler sayesinde zamanlar konusunda çok zorluk çekmeden bilgilerinizi geliştirebilirsiniz.

Eklenme:

01 Ekim 2022 Cumartesi 11:17

-
Güncellenme:

27 Ekim 2022 Perşembe 23:07

PAYLAŞ