İngilizce Zarflar Konusu – Adverbs Konu Anlatımı – Örnek Cümleler


İngilizce Zarflar Konusu – Adverbs Konu Anlatımı – Örnek Cümleler

İngilizce zarflar, Türkçe’deki gibi fiil niteleme görevini üstlenmektedir. Fiillerin genel durumlarını nitelemek adına adverb yani zarf kullanımının yapılması gerekir. Bu durum temel İngilizce’de de önemli bir rol oynamaktadır. İngilizce öğrenirken sıfatlar ve zarflar konusu en temel iki konudan biri kabul edilir.

İngilizce zarflar konusunu sıfatlar konusu ile bir arada öğrenmek daha faydalı olacaktır. Bu yazımızda biz de adverbs (zarflar) konusu hakkında bilmeniz gerekenleri sizlere sunacağız. Bu konudan önce mutlaka İngilizce sıfatlar konusuna da göz atmayı unutmayın.

İngilizce Zarflar (Adverbs) Nedir?

İngilizce Zarflar (Adverbs) Nedir?

İngilizce zarflar konusu, İngilizce dilbilgisi konularının en temel araçlarından biri kabul edilir. Zarflar, tıpkı Türkçe’de de olduğu gibi İngilizce’de de fiilleri nitelemekle görevlidir. Buna göre zarfları fiillerin durum ve zaman açısından nitelenmesi için kullanabiliriz. Bunun yanı sıra zarflar, azlık çokluk bakımından da kullanılabilir.

İngilizce zarflar konusundan önce mutlaka adjectives (sıfatlar) konusuna da değinmek gerekmektedir. Pek çok zarf, sıfatlardan evrilerek kullanılmaktadır. Bu yüzden İngilizce’de sık kullanılan sıfatları da kelime defterinize kaydederek çalışabilirsiniz. Ezber etmiş olduğunuz sıfatları daha sonra gerektiğinde zarf haline de kolayca getirebilirsiniz.

İngilizce Zarflar (Adverbs) Konu Anlatımı

İngilizce Zarflar (Adverbs) Konu Anlatımı

İngilizce zarfların kullanımı konusunu daha iyi anlamak için ilk olarak zarfları bilmekte fayda vardır. İngilizce zarflar listesi de bunu sağlayan ve temel zarfları içinde barındıran bir listedir. İlk olarak sizinle de zarfların yer aldığı listeyi paylaşacağız. Daha sonrasında ise konu anlatımı kısmına geçerek zarfların nasıl ve hangi durumlarda kullanıldığını göreceğiz. Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra artık İngilizce zarflar konusuna hakim olmuş olacaksınız. Elbette bilgileri pekiştirmek için tekrar etmeyi ve bu konuda sorular çözmeyi de unutmayın.

Hardly
Zorlukla
Badly
Kötü bir biçimde
Clearly
Açıkça
Truly
Gerçek bir şekilde
Differently
Değişik bir biçimde
Accidentally
Kazara
Already
Zaten
Blindly
Körü körüne
Certainly
Kesinlikle
Crazily
Delice
Doubtfully
Şüpheyle
Early
Erkenden
Especially
Özellikle
Eventually
Sonunda
Exactly
Tam
Finally
Sonunda
Happily
Mutlu bir biçimde
Fortunately
İyi ki
Honestly
Dürüst bir biçimde
Kindly
Kibarca
Lazily
Tembelce
Madly
Delice
Nearly
Neredeyse
Only
Sadece
Perfectly
Kusursuz bir biçimde
Politely
Kibarca
Poorly
Kötü bir biçimde / Yetersizce
Particularly
Özellikle
Quicly
Hızlı bir biçimde
Rarely
Nadiren
Recently
Yakın zamanda
Safely
Güvenli bir biçimde
Regularly
Düzenli olarak
Selfishly
Bencilce
Suddenly
Aniden
Usually
Genellikle
Warmly
Samimi bir biçimde
Weekly
Haftalık
Yearly
Yıllık

Yukarıdaki zarflar, İngilizce temel kelime bilgisi bakımından da önem teşkil etmektedir. Günlük hayatta basit ya da karmaşık cümleler kurarken de bu listede yer alan zarflardan faydalanabilirsiniz. Zarfların bir kısmı sıfat ve isimlerden türetilmiş olduğundan kelimelerin kökenine inmeyi de unutmamanız gerekir. Bu sayede kelime bilginizi de bir adım daha ileriye taşımanız mümkündür.

Neden ve Nasıl Kullanılır?

İngilizce Zarflar (Adverbs) Neden ve Nasıl Kullanılır?

İngilizce zarflar tablosu ile birlikte içerisinde zarf bulunan cümleler kurmayı deneyebiliriz. Fakat bundan hemen önce zarfların amacını ve cümle içerisinde nasıl kullanıldığını da bilmek gerekecektir. İngilizce’de zarflar, daha önce de belirttiğimiz gibi fiilleri nitelemek ve nicelemek gibi işlevlere sahiptir. Bu da fiile yönelik bazı soruları sorarak o cümlede yer alan zarfı tespit etmemize yardımcı olur.

Nasıl Oluşturulur?

İngilizce Zarflar (Adverbs) Nasıl Oluşturulur?

İngilizce’de zarfları oluştururken bazı kurallara da özen göstermek gerekmektedir. Her dilde olduğu gibi İngilizce’de de belli başlı dilbilgisi kuralları bulunmaktadır. İngilizce zarflar konusunda bilinmesi gereken grammar kurallarını sizlerle tek tek paylaşacağız.

Örnek Cümle:

I have to work so hardly.
Ben çok sıkı çalışmak zorundayım.
Sue solved the problem very difficultly.
Sue, problemi zorlukla çözdü.

Örnek Cümle:

Tesla is a fast car.
Tesla, hızlı bir arabadır.
Tesla can be driven very fast.
Tesla, hızlı bir biçimde sürülebilir.

Örnek Soru Kalıpları

İngilizce Zarflar (Adverbs) Soru Kalıpları

İngilizce zarflar konusunda bazı soru kalıpları sayesinde fiilin hangi zarf tarafından nasıl nitelendiğini görebiliriz. İngilizce zarflar söz konusu olunca soruyu da doğrudan fiile sormak gerekecektir. İşte, İngilizce’de zarfların cümle içerisinde yerleştirilmesi ya da tespit edilmesi için kullanılan başlıca soru kalıpları:

How?
Nasıl?
How often?
Ne sıklıkta?
When?
Ne zaman?
How long?
Ne zamandır?

Sıklık Zarfları (Adverbs of Frequency)

Sıklık Zarfları (Adverbs of Frequency)

İngilizce zarflar konusunda eylemlerin sıklık durumunu belli eden zarfların da öğrenilmesi gerekmektedir. Bu sayede ilgili eylemin ne sıklıkta yapıldığı da cümle içerisinde ifade edilmiş olacaktır. Bunun için de ilk önce sıklık bildiren özel zarfları listeleyelim:

Always
Daima / Sürekli
Often
Sık sık / Çoğu zaman
Usually
Genellikle
Sometimes
Bazen / Bazı zamanlarda
Rarely
Nadiren
Never
Asla / Hiçbir zaman
Daily
Her gün
Weekly
Her hafta
Montly
Her ay
Yearly
Her sene

İngilizce zarflar konusunda yer alan sıklık zarfları, “how often” sorusuna cevap olarak verilebilir. İngilizce’de “how often” sorusu “hangi sıklıkta” demektir. Dilerseniz örnek soru – cevap cümleleri ile konuya daha da yakından bakalım.

Örnek Cümle:

How often do you speak English?
Ne sıklıkta İngilizce konuşursun?
I usually speak English at school.
Ben okulda genellikle İngilizce konuşurum.

Yukarıdaki örnek diyalog ele alındığında “usually” sıklık zarfının, fiili zaman bakımından nitelediği görülmektedir. Bu soruyu sorarak bir fiilin ne kadar sıklıkta yapıldığını öğrenmek mümkündür. Bu kural da İngilizce günlük konuşma dilinde sıkça başvurulan kurallardan biri olarak kabul edilmektedir.

Siz de İngilizce zarflar konusunu daha iyi bir şekilde pekiştirmek adına kendi cümlelerinizi ya da diyaloglarınızı oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede işi pratiğe dökerek konuyu daha hızlı bir şekilde kavramış olursunuz. Aynı zamanda sizlere örnek olarak sunduğumuz zarf kelimelerini de kelime defterinize kaydetmeyi unutmayınız.

Eklenme:

02 Ekim 2022 Pazar 11:55

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 23:13

PAYLAŞ