İş İngilizcesi Neden Önemlidir? İş İngilizcesi Hakkında Bilgiler


İş İngilizcesi Neden Önemlidir? İş İngilizcesi Hakkında Bilgiler

İş İngilizcesi, iş hayatında başarı ve gelecek elde etmenizi sağlayan önemli bir araçtır. Tıpkı akademik İngilizce konusunda olduğu gibi işte kullanılan İngilizce’de de bazı farklılıklar bulunabilir. Özellikle de bazı jargonlar tamamen iş hayatında kullanıma uygundur. Bu tür kalıpların ve jargonların bilinmesi durumunda iş hayatında uluslararası alanda da başarı elde etmeniz söz konusudur.

İş İngilizcesi nedir ve nasıl geliştirilir konusunda biz de size yardımcı olmak istedik. Bu yazımızda iş İngilizcesi nedir ve neden önemlidir gibi sorulara kapsamlı yanıtlar da bulabilirsiniz. Hazırsanız iş İngilizcesi hakkında bilinmesi gerekenlere yakından bakalım.

İş İngilizcesi Nedir?

İş İngilizcesi Nedir?

İş İngilizcesi, globalleşen dünya ile birlikte hemen hemen her şirketin hedefi haline gelmiştir. Günümüzde artık uluslararası olarak iletişim kurmak büyük önem taşımaktadır. Ticaretin global hale gelmesi de hemen hemen her iş alanına yansımaya başlamıştır. Bu da ister istemez iş İngilizcesi bilen çalışanlara rağbet gösterilmesine neden olmuştur.

İş İngilizcesi ne demek diye soracak olursak basitçe iş hayatında kullanılan temel İngilizce diyebiliriz. Bu tür İngilizce’de daha çok ekonomik, teknolojik ve alana göre de çeşitlilik gösteren kalıplar bulunmaktadır. Bir işi yürütmek adına da bazı İngilizce kalıpların bilinmesi şarttır. İş İngilizcesi, gündelik hayatta kullandığımız İngilizce’den biraz farklıdır. Aynı şekilde akademik alanda kullanılan İngilizce’de işte kullanılan ile aynı değildir.

İş İngilizcesi konusunda biz de size belli başlı detayları vermek istedik. Üstelik bu konuda neden yetkin olmalısınız ve bunu nasıl geliştirebilirsiniz üzerine de tavsiyeler sunmak istedik.

İş İngilizcesi ile Temel İngilizce Karşılaştırması

İş İngilizcesi ile Temel İngilizce Karşılaştırması

İş hayatında kullanılan İngilizce, genel İngilizce’den biraz farklı bir konumda bulunur. Bunun nedeni de işte kullanılan İngilizce’nin daha resmi ve teknik bir yapıda olmasıdır. Genel kullanımda olan İngilizce bilgisi, gündelik hayatta ihtiyaç gidermek üzerine kuruludur. Bu da aslında genel İngilizce’nin gayriresmi olmasına neden olur.

İş İngilizcesi ise daha resmi bir kalıplara sahiptir. İş hayatındaki dinamikleri aktarmak ve bazı çözümler üretmek için de belli başlı kalıpları kullanmak gerekebilir. Profesyonel alanda kullanulan iş İngilizcesi, anlatımı da daha basit kılarak aktarılmak istenenin dolaysız yolda anlatılmasını sağlamaktadır.

Günümüzde kullanılan iş İngilizcesi de belli başlı kriterlere ve bazı alt başlıklara sahiptir. İş İngilizcesi kelimeleri de bu alanda yetkinlik kazanmak isteyenlere bazı özel kurslar ile öğretilir. İş İngilizcesi cümle kalıpları da aslında ezbere dayalı gibi görünse de tekrarlı çalışma ile dile oturabilmektedir.

İş hayatında kullanılan İngilizce, CV hazırlama, iş başvurusunda bulunma ya da niyet mektubu gibi kavramları da içine alır. 1960’lı yıllardan beridir kullanılan bu İngilizce günümüze gelene kadar daha da gelişim göstermiştir. Özellikle de 1980’den sonra iş hayatında kullanılan İngilizce konusunda bir dönüm noktası yaşanmıştır. Özel sektörün günden güne küresel hale gelmesi de buna katkı sağlayan en önemli noktalardan biridir.

İş İngilizcesi, temel İngilizce üzerine eklenen ve kolayca adapte olunan bir İngilizce’dir. Bu yüzden İngilizce temeline hali hazırda sahip olan kişilerin iş hayatında kullanılan İngilizce’yi çabuk öğrenmesi mümkündür. Düzenli çalışma sayesinde siz de kısa sürede iş hayatında kullanmanız gereken kalıpları öğrenebilirsiniz.

İş İngilizcesi Neden Önemlidir?

İş İngilizcesi Neden Önemlidir?

İş hayatında kullanılan İngilizce, bireyler ve firmalar arası iletişimi en iyi şekilde kurabilme yollarından biridir. Günlük İngilizce daha kompleks ve karmaşık olabilirken işte kullanılan İngilizce daha anlaşılır ve basittir. Özellikle de ekonomi alanında öğrenilen bazı kalıplar, şirketlerin daha iyi bir şekilde anlaşmasını da sağlar.

Her firma, kendi alanına göre İngilizce kalıpları kullanmayı da tercih etmektedir. Örneğin teknoloji firmalarında teknoloji odaklı kelimeler ve kalıplar sıkça kullanılır. Buna ek olarak hukuk alanında da daha farklı kalıpların ve terimlerin kullanılması söz konusudur.

Her ne kadar aralarında ayrımlar olsa da iş İngilizcesi sayesinde farklı sektörlerin de anlaşabilmesi mümkündür. İş İngilizcesi kursu kapsamında da zaten her sektörden olan çalışanlara genel bir İngilizce eğitimi verilir.

Tüm bunların yanı sıra işte kullanılan İngilizce sektörü yakından takip etmenize de olumlu etki sunacaktır. Uluslararası alanda yapılan yenilikler hakkında bilgi edinmek için İngilizce yayınları da takip etmeniz gerekir. Bu da ancak işte kullanılan İngilizce bilgisi ile yapılacak olan bir eylemdir.

Kariyerinizde iyi bir yere gelebilmek ve dil tazminatı gibi durumlardan faydalanabilmek için de işte kullanılan İngilizce bilgisine ihtiyacınız vardır. Aynı şekilde yeni iş başvurusunda bulunurken de İngilizce’nizin iş hayatına uyumlu olup olmadığına bakılması da gerekebilir. Bu durumda eğer İngilizce bilginiz yeterli ise pek çok rakip adayı elemeniz de söz konusu olacaktır.

İş İngilizcesi Nasıl Geliştirilir?

İş İngilizcesi Nasıl Geliştirilir?

Gelelim bu konuda önem arz eden noktaya. İşte kullanılan temel İngilizce bilgisini geliştirmek aslında zor değildir. Yine de çalıştığınız sektörde kullanılan bazı genel – geçer terimlere de aşina olmanız beklenir. Söz konusu işte kullanılan İngilizce ise o zaman bu konuda hizmet sunan özel kurslardan da faydalanabilirsiniz. Gelin, iş İngilizcesi geliştirme yolunda atmanız gereken temel adımlara yakından bakalım.

Eklenme:

04 Aralık 2022 Pazar 14:06

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 14:58ETİKETLER: i̇ş i̇ngilizcesi


PAYLAŞ