Mutlaka Bilmeniz Gereken Grammar Konuları – İngilizce Grammar Bilgisi


Mutlaka Bilmeniz Gereken Grammar Konuları – İngilizce Grammar Bilgisi

Grammar konuları, İngilizce öğrenirken kesinlikle atlamamız gereken bölümlerin başında gelmektedir. Türkçe’de “dilbilgisi” olarak bilinen bu konular, dile hakim olmanıza yardımcı olacaktır. Hatta yabancı dilde en basit cümleleri kurarken bile grammar konuları bilginizi kullanmanız gerekir. Grammar konuları, oldukça geniş kapsamlı olup dil öğrenmede de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Grammar konuları hakkında bilgi sahibi olmak için de her zaman düzenli bir çalışma stili geliştirmeniz tavsiye edilir. Biz de sizlerle İngilizce’de mutlaka bilinmesi gereken dilbigisi konularını paylaşacağız. En azından temel İngilizce bilgisini edinmek adına sizinle paylaştığımız bu konuların konu anlatımlarına göz atabilirsiniz.

İngilizce Grammar Konuları Nelerdir?

İngilizce Grammar Konuları Nelerdir?

Grammar konuları, öğrendiğiniz dilde doğru cümleler kurmanıza yardımcı olan kurallardır. Her dil de kendine has farklı dilbilgisi kurallarına sahiptir. Bu kurallar öeröevesinde o dilin mantığını anlamak da söz konusudur. İngilizce’de de tıpkı Türkçe’deki gibi pek çok grammar konusu bulunuyor. İngilizce’yi doğru öğrenmek de bu konuları bilmekle mümkün olabiliyor.

İngilizce’deki bazı dilbilgisi konuları da dili iyi bir şekilde öğrenmek adına bir altlık oluşturuyor. Biz de bu yazımızda hem sınavlarda hem de günlük hayatta size yardımcı olacak dilbilgisi konularını sıralamak istedik.

İngilizce’deki başlıca grammar konuları sayesinde diğer konuları da kısa sürede öğrenebilirsiniz. Bu temel konuların tamamını da sitemizde yer alan konu anlatımları kısmından bulabilirsiniz.

Mutlaka Bilinmesi Gereken Grammar Konuları Nelerdir?

Mutlaka Bilinmesi Gereken Grammar Konuları Nelerdir?

Söz konusu bir dili öğrenmek olunca akla ilk olarak dilbilgisi konuları geliyor. Bazı konular da İngilizce’nin olmazsa olmazları olarak kabul ediliyor. Zaten TOEFL ya da  IELTS grammar konuları arasında da yer alan temel dilbilgisi kurallarını biz de sizler için derledik.

Gelin, İngilizce’de kesinlikle bilinmesi gereken dilbilgisi konularına yakından bakalım.

Grammar Konuları: Kişi Zamirleri

Grammar Konuları: Kişi Zamirleri

Proficiency grammar konuları arasında da yer alan kişi zamirleri, İngilizce’nin en temel konusudur. “Subject pronouns” olarak bilinen bu konu, aynı zamanda “possessive edjectives” yani aitlik sıfatları ile de birlikte öğrenilir. Kişi zamirleri, cümle kurarken en sık kullanılan kelimelerdir. Dilerseniz kısaca kişi zamirlerine ve aitlik sıfatlarına bir göz atalım.

Kişi Zamirleri (Subject Pronouns):

I
Ben
You
Sen
We
Biz
They
Onlar
She
O (Kadınlar İçin)
He
O (Erkekler İçin)
It
O (Hayvanlar ve cansız varlıklar için)

Aitlik Sıfatları (Possessive Pronouns):

My
Benim
Your
Senin
Our
Bizim
Their
Onların
Her
Onun (Kadınlar İçin)
His
Onun (Erkekle İçin)
Its
Onun (Hayvanlar ve cansız varlıklar için)

Grammar Konuları: Zamanlar (Tenses)

Grammar Konuları: Zamanlar (Tenses)

İngilizce grammar konuları arasında hiç şüphesiz ki zamanların da önemli bir yeri vardır. Zamanlar, TOEFL grammar konuları arasında da önemli bir yere sahiptir. İngilizce’de en temel cümleleri kurarken bile zamanlara uygun bir biçimde cümle yapısının oluşturulması gerekir.

İngilizce zamanlar konusu kapsamında tıpkı Türkçe’de de olduğu gibi farklı çeşit zamanlar bulunur. Dilerseniz zamanlara genel hatlarıyla bir göz atalım:

The Simple Present Tense
Geniş Zaman
The Simple Past Tense
Geçmiş Zaman
The Future Tense
Gelecek Zaman
The Present Perfect Tense
Yakın Geçmiş Zaman
The Past Continuous Tense
Sürekli Geçmiş Zaman

Yukarıdaki zamanlara ek olarak perfect tense ve future tense kapsamında tenseler de bulunmaktadır. Her bir zamanın da kendi içerisinde farklı grammar kuralları mevcuttur. Sitemizde de yer alan zamanlar konusundan yola çıkarak siz de tenseleri tam olarak öğrenebilirsiniz.

Grammar Konuları: Kipler (Modals)

Grammar Konuları: Kipler (Modals)

Upper intermadiate grammar konuları arasında yer alan kipler, İngilizce’nin en önemli dilbilgisi konularından da biridir. Modal fiilleri, -meli –malı, zorunluluk, tavsiye, yetenek ya da istek ve rica anlamı taşıyan cümlelerde kullanılır. Her biri farklı anlamlara sahip olan modal fiilleri, İngilizce’de önemli bir yere sahiptir.

Modal fiilleri, oldukça geniş kapsamlı bir konu olup pek çok kipi içerisinde barındırır. Biz de kiplerden en sık kullanılanları genel hatlarıyla sizin için sıraladık. Sitemizde yer alan konu anlatımlarından da modal fiillerinin daha kapsamlı anlatımlarını bulabilirsiniz.

Grammar Konuları: İngilizce Bağlaçlar (Conjunctions)

Grammar Konuları: İngilizce Bağlaçlar (Conjunctions)

Grammar konuları arasında İngilizce bağlaçların da oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Bağlaçlar, daha kompleks cümleler kurarken bize yardımcı olacak köprülerdir. Bir cümleyi bir diğer cümle ile bağlamak içi  de bağlaçlardan faydalanmak gerekir. İngilizce’de de farklı anlamlara sahip olan pek çok bağlaç bulunur. Bu bağlaçlar da coordinating, subordinating ve correlative bağlaçlar olmak üzere üç gruba ayrılır.

İngilizce’de en sık kullanılan bağlaçlar ise aşağıdakilerdir:

And
Ve
Or
Ya da
For
İçin
Because
Çünkü
But
Ama / Fakat
When
dığı zaman
After
Sonra
Before
Önce

Siz de hem İngilizce’de seviye atlamak hem de daha anlamlı cümleler kurabilmek için bağlaçları öğrenebilirsiniz. Bağlaçlar, reading, listening, writing ve speaking gibi bölümlerde de size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Grammar Konuları: Koşul Cümleleri (If Clauses)

Grammar Konuları: Koşul Cümleleri (If Clauses)

Grammar konuları arasında koşul cümlelerinin de mutlaka yer alması gerekir. Koşul cümleleri adından da anlaşılacağı üzere bir koşul bildiren cümle yapılarına verilen isimdir. İngilizce’de “if clause” olarak bilinen bu konu dört ana grup içerisinde incelenir.

Grammar konuları arasında yer alan if clause konusu, sınavlarda sıkça sorularn soruların da başında gelir. Her bir type da kendi içerisinde farklı kurallara sahiptir. If clause konusunu daha iyi anlamak için sitemizde yer alan If clause konu anlatımı kısmına göz atabilirsiniz.

If clause konusuna ek olarak “keşke” anlamı taşıyan wish clause konusuna da bir göz atabilirsiniz. Pişmanlık ifade eden bu cümle yapısı da if clause konusu içerisinde yer alan bir diğer önemli konudur.

Eklenme:

04 Aralık 2022 Pazar 13:16

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 13:45

PAYLAŞ