Noun Clause Konu Anlatımı: Örnek Cümleler ve Cüme Yapıları


Noun Clause Konu Anlatımı: Örnek Cümleler ve Cüme Yapıları

Noun clause konu anlatımı, İngilizce öğrenirken kısmen zorlanabileceğiniz konulardan biridir. Fakat konunun mantığını iyi bir şekilde anlarsanız noun clause kullanırken hiç zorlanmazsınız. Noun clause konu anlatımı ile konunun püf noktalarını da öğrenmiş olacaksınız. Bu sayede de İngilizce’de kompleks cümleler kurmaya başlayabilirsiniz.

Noun clause konu anlatımı, İngilizce yeterlilik sınavlarında başarı yakalamak için de önemlidir. Biz de bu yazımızda noun clause hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derlemek istedik.

Noun Clause Konu Anlatımı

Noun Clause Konu Anlatımı

Noun clause konu anlatımı, Türkçe’de “isim cümleciği” olarak kendisine yer bulmuştur. Günlük konuşma dilinde önemli bir yere sahip olan noun clause, iyi seviyede İngilizce konuşabilmek için de önemli bir konudur.

Noun clause konu anlatımı kapsamında öncelikle noun clause’un isim yerine kullanıldığını bilmek gerekir. Yani eğer biz bir cümleden noun clause olan kısmı çıkartırsak o cümlenin öznesini ya da nesnesini de çıkartmış oluruz.

Noun clause, birkça türe ayrılan ve her birinin de kendi kuralları bulunan bir konudur. Bunlar da “that clause”, “nominal -ing clause” , “to infinitive clause”, “wh- clause” ve “yes / no interrogative clause” olarak beş gruba ayrılır. Noun clause konu anlatımı kapsamında tüm noun clause versiyonlarına tek tek göz atacağız.

Noun Clause Konu Anlatımı: That Clause

Noun Clause Konu Anlatımı: That Clause

Noun clause örnekleri arasında başı “that clause” adını alan cümle yapıları çekmektedir. Noun clause nedir ve nasıl kullanılır bilebilmek için öncelikle that clause örneklerine bakalım.

That clause dediğimiz versiyonda cümle çoğu zaman that ile başlamaktadır.

It is clear that you are the best person in the world.
Görünen o ki, sen dünyanın en iyi insanısın.
Sam claims that he finished his job.
Sam işini bitirdiğini iddia eder.
My sister insists that we should see the doctor.
Kız kardeşim doktoru görmemizin iyi olacağı konusunda ısrar eder.

Yukarıdaki örnek cümlelerde that kullanımının nasıl olduğunu gözlemlediniz. That sayesinde iki cümleyi birbiri ile bağlayarak ifade edebiliyoruz. Fakat bu noktada relative clause ile benzer şekilde ilerlemiyoruz. Eğer bu cümlelerden that’ı çıkartırsak cümlenin yapısı ve anlamı tamamen bozulacaktır. Relative clause için ise cümleden that’i çıkartmanın cümleyi etkileyen bir yanı yoktur.

Noun Clause Konu Anlatımı: -ing Clause

Noun Clause Konu Anlatımı: -ing Clause

Noun clause konu anlatımı kapsamında bir de -ing alan cümle örneklerine göz atalım. Bu tür cümlelerde gerund kullanılmaktadır.

My brother has a PlayStation for playing football games.
Erkek kardeşimin futbol oyunları oynamak için bir oyun konsolu var.

Yukarıdaki örnekte cümlede yer alan “playing” gerund haliyle kullanılmıştır. Bu cümlede de her iki cümle birbiri ile iç içe geçmiş durumdadır ve asla cümleden çıkartılamaz.

Noun Clause Konu Anlatımı: To Infinitive Clause

Noun Clause Konu Anlatımı: To Infinitive Clause

Noun clause exercises kapsamında da to ile kurulan noun clause örneklerini görmeniz mümkündür. Buna göre noun clause olarak belirtilen kısımdaki cümlecik to alarak başlamalıdır.

It is not a good idea to join the cinema club.
Sinema kulübüne katılmak iyi bir fikir değil.

Yukarıdaki cümlede de noun clause olarak verilen kısıma to ile başlanmıştır. Her iki cümle de birbiri ile entegredir. Noun clause, cümlenin nesnesi rolünü üstlenmiştir. Dolayısıyla cümle ile cümleciği birbirinden ayırmak söz konusu değildir.

Noun Clause Konu Anlatımı: Wh- Clause

Noun Clause Konu Anlatımı: Wh- Clause

İngilizce noun clause konu anlatımı kısmında “wh- clause” adı verilen cümlecik çeşitlerine de göz atalım istedik. Wh- words olarak bildiğimiz kelimeleri barındıran cümle yapıları da şu şekilde olmalıdır:

What she said was not good.
Söylediği iyi değildi.
It is obvious when they will attend the morning class.
Onların sabah dersine ne zaman katılacağı ortadadır.

Noun Clause Konu Anlatımı: Yes / No Interrogetive

Noun Clause Konu Anlatımı: Yes / No Interrogetive

Noun clause konu anlatımı ile yes / no soru cümlelerinin de isim cümleciği yapıldığı durumu göreceğiz. Bu cümlelerde genellikle “if” ya da “whether” kelimeleri kullanılmaktadır. Dilerseniz bu cümle yapısına da örnek cümle üzerinden bir göz atalım:

Do you mind if / whether I take your car?
Arabanı almamın bir sakıncası olur mu?

Bu cümle tiplerinde eğer istenirse cümle sonuna “or not” da getirilebilir.

Noun Clause Konu Anlatımı Nasıl Çalışılır?

Noun Clause Konu Anlatımı Nasıl Çalışılır?

Noun clause hangi seviyede kullanılır sorusuna bu konunun ileri seviye bir dil bilgisi kuralı olduğunu belirterek yanıt verebiliriz. Noun clause, relative clause, if clause vb. gibi İngilizce cümle kurma tekniklerinden biridir. Anlaşılması bir nebze güç olan bu konu, Türkçeye de doğrudan uyarlanamadığı için zor gelebilir.

Noun clause konusunu tam olarak öğrenmek için de yapacağınız birkaç çalışma metodu bulunmaktadır.

Eklenme:

03 Aralık 2022 Cumartesi 01:20

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 23:34

PAYLAŞ