Passive Voice Konu Anlatımı: Örnek Cümleler


Passive Voice Konu Anlatımı: Örnek Cümleler

Passive voice konu anlatımı, İngilizcenin en temel ve önemli konularından biridir. Genellikle ilk seviyeden sonra anlatılan bu konu, dil bilgisinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Pek çok sınavda da passive voice konusu ile ilgili sorular yer almaktadır. İngilizcede daha farklı ve karmaşık yapıda cümleler kurmak istiyorsanız siz de passive voice konu anlatımını takip edebilirsiniz.

Passive voice konu anlatımı için hazırladığımız bu rehberde konuyla ilgili örnek cümleler de bulabilirsiniz. Passive cümleleri nasıl yapılır öğrenebilmek için de yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Passive Voice Konu Anlatımı: Pasif Yapıdaki Cümleler

Passive Voice Konu Anlatımı: Pasif Yapıdaki Cümleler

Passive voice konu anlatımı, İngilizce grammar konularının başında gelmektedir. Passive voice ve active voice, İngilizce’nin en temel cümle yapılarından ikisidir. Elbette passive voice nedir ve hangi amaca hizmet eder bilebilmek için ilk önce bir active voice tanımı yapmak gerekir.

Active voice, günlük hayatta kurduğumuz eylemi yapan kişinin odak olduğu cümle yapılarıdır. Örneğin, “I finished my school” cümlesinde özne “ben” olarak belirlenmektedir. Okulu bitiren kişinin “ben” olduğu cümle başına eklenen özne ile apaçık ortadadır. Bu cümlede vurgulanan da okulu bitiren kişidir.

Söz konusu passive voice olduğunda ise işler tamamen tersine dönmektedir. Passive voice, edilgen yapıdaki cümlelere verilen isimdir. Eylemi yapan kişiden ziyade yapılan eylemin en başta olduğu cümleler pasif cümlelerdir. Buna ek olarak eylemi yapan kişiden ziyade önemli olan o eyleme maruz kalandır.

Passive voice konu anlatımı kapsamında pasif yapıdaki cümleleri daha iyi anlayabilirsiniz. Konuyla ilgili verdiğimiz örnekler ile konuyu pekiştirebilirsiniz.

Passive Voice Konu Anlatımı: Passive Voice Olumlu Cümle Yapısı

Passive Voice Konu Anlatımı: Passive Voice Olumlu Cümle Yapısı

Passive voice konu anlatımı kapsamında ilk önce olumlu cümle yapılarına göz atacağız. Passive voice örneklerinin de yer aldığı bu kısımda konuyu daha iyi bir şekilde anlamanızı sağlayacağız.

Passive voice ile kurulan olumlu cümlelerin temel yapısı şu şekilde olmalıdır:

Subject - to be - verb 3 - by

Passive voice ile olumlu cümle kurarken mutlaka verb 3 kullanılması gerekmektedir. Cümlenin zamanı ise özneden sonra gelen “to be” kısmında belirtilir. Bu tip cümlelerde “by” eki eğer cümlenin anlamını bozmuyor ise kullanılınır. “By” ekinin anlamı ise etlemin kimin tarafından yapıldığını ifade etmek için tercih edilir.

Passive voice konu anlatımı ve örnekler ile konuyu daha iyi algılayabilirsiniz:

This movie was directed by James Cameron.
Bu film, James Cameron tarafından yönetildi.
Sally was adopted by her new family.
Sally, yeni ailesi tarafından evlatlık edinildi.
This festival is organized by our school committee.
Festival, bizim okul komitemiz tarafından organize edilir.

Yukarıdaki cümlelerde pasif anlatıma sahip cümle yapıları yer almaktadır. Passive voice ile cümleler kurarken passive voice tenses kısmına da dikkat etmek gerekir. Yukarıdaki cümle yapısı formülünde “to be” olarak belirtilen kısma cümle hangi zamanda geçiyorsa onun “to be” fiili eklenmelidir.

Passive Voice Konu Anlatımı: Passive Voice Olumsuz Cümle Yapısı

Passive Voice Konu Anlatımı: Passive Voice Olumsuz Cümle Yapısı

Passive voice konu anlatımı kısmında bir de olumsuz cümle yapılarına göz atacağız. Passive voice nasıl anlatılır ve nasıl en iyi şekilde algılanır gibi sorulara da konuyu olumlu, olumsuz ve soru cümlelerine bölerek yanıtını verebiliriz.

Passive voice ile yapılan olumsuz cümlelerde de benzer adımlar izlenir. Olumsuz cümle yapısı formülü de tam olarak aşağıdaki gibidir:

Subject - to be - not - verb 3 - by

Passive voice konu anlatımı kapsamında yer alan olumsuz cümle yapısı ile ilgili örnek cümleler de şu şekildedir:

This movie was not directed by Nuri Bilgi Ceylan.
Bu film, Nuri Bilge Ceylan tarafından yönetilmedi.
Math exam is done by a teaching assistant.
Matematik sınavı, bir asistan tarafından yapılır.

Siz de hem olumlu hem de olumsuz cümle örnekleri kurarak konuyu daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Passive Voice Konu Anlatımı: Passive Voice Soru Cümlesi Yapısı

Passive Voice Konu Anlatımı: Passive Voice Soru Cümlesi Yapısı

Passive voice konu anlatımı kapsamında son olarak da soru cümlelerinin nasıl organize edildiğini göreceğiz. Soru cümlelerinde de diğer dil bilgisi konularındaki soru cümlelerine benzer bir cümle formülü izlenir.

To be - subject - verb 3 - by

Was this movie directed by James Cameron?
Bu film, James Cameron tarafından mı yönetildi?
Is this festival organized by our school committee?
Festival, bizim okul komitesi tarafından mı organize edilir?

Passive Voice Konu Anlatımı Nasıl Çalışılmalı?

Passive Voice Konu Anlatımı Nasıl Çalışılmalı?

Passive voice konu anlatımı, İngilizcenin en önemli konularından biridir. Özellikle de İngilizce’de daha kompleks ve ileri seviyede cümleler kurarken passive voice kullanmayı tercih etmek mümkündür. Peki, bu konu daha iyi bir şekilde anlaşılması için neler yapılabilir? Dilerseniz uzmanların da tavsiye ettiği önerilere birlikte bakalım:

Eklenme:

03 Aralık 2022 Cumartesi 01:36

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 23:48

PAYLAŞ