Perfect Modals Konu Anlatımı ve Örnek Cümleler


Perfect Modals Konu Anlatımı ve Örnek Cümleler

Perfect modals konu anlatımı da temel İngilizce bilgisinin önemli konularından biridir. Perfect modals, bildiğimiz modal fiillerinin geçmişte kullanılan halleri gibidir. Elbette bu konuya yalnızca geçmiş zamana göre sınırlamak da mümkün değildir. İngilizce’de cümle kurabilmek ve akıcı bir şekilde konuşabilmek için perfect modals konusunu da bilmek önemlidir.

Perfect modals konu anlatımı sayesinde siz de İngilizce’deki kipler konusunu daha kapsamlı bir açıdan öğrenmiş olacaksınız. Eğer modals konusuna daha önce aşina olmadıysanız bu konu anlatımımızdan önce İngilice modals konusuna göz atmanızı öneriyoruz.

Perfect Modals Nedir? Perfect Modals Konu Anlatımı

Perfect Modals Nedir? Perfect Modals Konu Anlatımı

Perfect modals konu anlatımı kapsamında kiplerin perfect tense versiyonları yer almaktadır. İngilizce’deki modal fiilleri de perfect tense ile bir arada kullanıldığında daha farklı anlamlar verebilir. Modal verbs Türkçe anlatım yazımızda zaten sizlerle bilmeniz gereken  modal fiillerinin tamamını paylaştık. Şimdi ise perfect modal cümlelerini anlamaya geçelim istedik.

Perfect modal verbs konu anlatımı kısmında üç farklı modal fiiline yoğunlaşacağız. Tüm bu modal fiillerini -mişli geçmiş zaman bakımından değerlendireceğiz. Hatırlayacağınız üzere modal fiillerinin her biri cümlede farklı türde anlamlar içermektedir. Hatta can / could gibi sık kullanılan modal fiillerinin birden fazla farklı anlamı bulunmaktadır.

Perfect modals konu anlatımı kapsamında da sizlerle paylaşacağımız modal fiillerinin cümleye kattığı tüm anlamlara yakından göz atacağız. Böylece İngilizce olarak kendinizi ifade ederken daha kapsamlı cümleler kurmanıza da yardımcı olacağız.

İngilizce Perfect Modals Konu Anlatımı - Can / Could

İngilizce Perfect Modals Konu Anlatımı - Can / Could

Perfect modals konu anlatımı kapsamında ilk olarak en sık kullanılan can / could kiplerine bakalım istedik. Perfect modals nelerdir diye soracak olduğunuzda da akla ilk önce can / could ile kurulan cümleler gelir.

Can / could modal fiillerini perfect tense ile kullanırsak geçmişte yaşanan bir olayın olasılığından bahsedebiliriz.

Hasan could have been here.
Hasan burda olmuş olabilir.
My mother can have gone Paris.
Benim annem Paris’e gitmiş olabilir.
They can’t have finished their job.
Onlar işlerini bitirmemiş olabilir.
My dog could not have played with my sister.
Benim köpeğim kız kardeşim ile oynamamış olabilir.

Can / could modal fiillerini kullanarak kurguladığımız cümlelerin formülü ise şu şekilde olmalıdır:

Subject - can / cannot / could / could not - have - verb 3

Yukarıdaki cümle yapısını kullanarak siz de olasılık ifade eden cümleleri kurabilirsiniz.

İngilizce Perfect Modals Konu Anlatımı - Must

İngilizce Perfect Modals Konu Anlatımı - Must

Perfect modals konu anlatımı kapsamında must / mustn’t modal fiilinin de özel bir kullanımı vardır. Must modal fiilinin perfect tense kullanımının anlamında genellikle güçlü tahminler yer alır. Bir eylemin çok yüksek ihtimalle gerçekleşmiş olması durumunu anlatmak için must modal fiilinin perfect tense zamanı kullanılır.

Kelly must have cooked dinner for us.
Kelly bizim için akşam yemeği pişirmiş olmalı.
You must have finished your homework.
Sen ödevini bitirmiş olmalısın.
Hilda must not have read this book because it is very thick.
Hilda bu kitabı bitirmemiş olmalı çünkü o çok kalın.

Must / must not modal fiillerinin perfect tense kapsamındaki cümle yapısı da aşağıdaki gibidir:

Subject - must / must not - have - verb 3

Siz de hem örneklerden hem de cümle yapısı formülünden yola çıkarak kendi cümlelerinizi kurmayı denemelisiniz.

İngilizce Perfect Modals Konu Anlatımı - May / Might

İngilizce Perfect Modals Konu Anlatımı - May / Might

Perfect modals konu anlatımı kapsamında son olarak may / might modal fiilerine göz atacağız. Past perfect modals konusunda da yer alan may / might fiilleri de perfect tense ile bir arada kullanıldığında daha farklı bir anlam içermektedir.

May / Might modal fiillerini perfect modals ile birlikte kullanırsak geçmişte yaşanan bir eylemin düşük bir olasılıkla gerçekleşmiş olduğunu dile getirmiş oluruz. Yani geçmişte olması muhtemel olan fakat ihtimali düşük olan eylemleri ya da olayları aktarmak için may / might modallarının perfect tense versiyonlarını kullanırız.

My brother might have read whole Harry Potter books.
Benim erkek kardeşim tüm Harry potter kitaplarını okumuş olabilir.
John may have finished his school.
John okulunu bitirmiş olabilir.
James may not join a book club.
James bir kitap kulübüne katılmamış olabilir.

Yukarıdaki cümlelerde genellikle tahmin odaklı eylemler yer almaktadır. Bir eylemin yapıldığı tahmin ediliyorsa o zaman may / might gibi modal fiillerinin perfect tense versiyonlarını kullanmamız yeterli olacaktır.

May / Might modal fiillerinin perfect tense versiyonunun cümle yapısı formülü de şu şekilde olmalıdır:

Subjetc - may / might - have - verb 3

Siz de cümle yapısı formülünü baz alarak kendi örnek cümlelerinizi kurabilirsiniz.

Modal Verbs ile Perfect Modal Verbs Arasındaki Fark

Perfect modals konu anlatımı kapsamında en çok kullanılan kipleri ele aldık. Perfect modals konu anlatımı ile siz de perfect tense bazındaki kipleri cümle içerisinde rahatça kullanabilirsiniz. Zaten daha önceden modals konusuna aşinaysanız perfect modals konusunda da zorluk çekmezsiniz.

Perfect modals konu anlatımı ile daha önce gördüğümüz modals konusunun en büyük ayrımı fiillerin kullanımıdır. Perfect modals konu anlatımının da gösterdiği gibi perfect tense kiplerinde verb 3 kullanılması şarttır. Fakat modal fiillerinin has halinde kesinlikle verb 1 kullanılmalıdır.

Perfect modals konu anlatımı sayesinde artık siz de İngilizce konuşurken daha çeşitli cümleler kurmaya başlayabilirsiniz.

Eklenme:

03 Aralık 2022 Cumartesi 01:50

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 22:50

PAYLAŞ