Uzman Tavsiyeleriyle İngilizce Kelime Öğrenme Teknikleri


Uzman Tavsiyeleriyle İngilizce Kelime Öğrenme Teknikleri

İngilizce kelime öğrenme teknikleri ile düşündüğünüzden daha hızlı ve kolay bir şekilde kelime haznenizi geliştirebilirsiniz. Bir dil öğrenmenin belki de en zor yolu kelime öğrenmek, öğrenilen kelimeleri hatırlamaya çalışmaktır. Ezber yapıp daha sonra unutmak yerine kelime bilginizi daha etkili yollarla geliştirmeniz gerekmektedir.

İngilizce kelime öğrenme yolları sayesinde siz de çok kısa sürede yüzlerce kelimeyi kavramış olacaksınız. Bu sayede İngilizce’de cümle kurarken kendinizi daha özgüvenli hissedebileceksiniz.

İngilizce Kelime Öğrenme Teknikleri

İngilizce Kelime Öğrenme Teknikleri

İngilizce kelimeler nasıl öğrenilir merak ediyorsanız uzmanlar tarafından da onaylanmış olan teknikleri sizlerle paylaşmak isteriz. İngilizce kelime öğrenmek için ne yapmalıyım sorusuna yönelik geliştirilen özel teknikler sayesinde kısa sürede kelime bilginizi geliştirmeniz mümkün olacaktır.

Dilerseniz gelin İngilizce kelime ezberleme ve öğrenme yollarına tek tek daha da yakından göz atalım:

İngilizce Kelime Öğrenme Uygulamaları

İngilizce Kelime Öğrenme Uygulamaları

İngilizce kelime öğrenme için atacağınız adımların başında teknolojiyi kullanarak kelime öğrenme uygulamalarını denemek geliyor. Günümüzde pek çok uygulama, her dilde kelime öğrenme imkanı sağlıyor. Bu uygulamaların bir kısmı tıpkı bir oyun oynar gibi kelime öğrenmeyi destekleyici aktiviteler sunuyor.

Yaşınız kaç olursa olsun İngilizce seviyenize göre siz de mobil uygulamaları tercih ederek kelime öğrenebilirsiniz. Söz konusu uygulamalar arasında British Council, Wordly, Busuu, Molly İngilizce Kelime Oyunu ve Memrise yer almaktadır.

Cümle Kurarak İngilizce Kelime Öğrenme

Cümle Kurarak İngilizce Kelime Öğrenme

Eğer elinizin altında bir İngilizce kelime listesi bulunuyorsa listede yer alan kelimeler ile cümleler kurmayı deneyin. Öğrenmekte zorlandığınız kelimeleri cümle içerisinde kurup anlamlandırarak daha hızlı bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Uzmanlar tarafından da kanıtlanmış olan bu teknik ile kısa sürede en zor kelimeleri bile hafızanıza atabilirsiniz.

Cümle kurarak öğrenme stili sayesinde İngilizce dil bilgisi kurallarını da tekrar etmiş olursunuz. Örneğin bir kelimeyi İngilizce zamanların her birine uygun şekilde cümle içerisinde kullanmayı deneyebilirsiniz.

İngilizce Kelime Kartları

İngilizce Kelime Kartları

İngilizce kelime öğrenme tekniklerinin başında yer alan en geleneksel yöntem ise kelime kartları oluşturmaktır. Yıllardır uygulanan bu teknik, bir şeyi öğrenmenin en kolay ve keyifli yollarından da biridir. İster hazır satılan kelime kartlarını kullanın isterseniz de kendi kelime kartlarınızı kendiniz hazırlayın.

Kelime kartı oluşturmak yerine küçük bir kavanoz içerisine zorlandığınız kelimeleri yazıp attığınız bir sistem de kurgulayabilirsiniz. Gün içerisinde her boş vakit bulduğunuzda kelime kavanozundan kelime seçerek tekrar edebilirsiniz. Hiç şüphesiz ki kelime öğrenmenin en keyifli yolu bu işi bir oyun haline getirmektir. Arkadaşlarınızla birbirinize kelime kartlarından soru sorarak öğrenmeyi pekiştirebilirsiniz.

Kelime Tekrarı Yaparak Öğrenme

Kelime Tekrarı Yaparak Öğrenme

İngilizce kelime öğrenme stillerinden biri de elbette tekrar ederek çalışma yöntemidir. Bu teknik yalnızca dil öğrenirken değil herhangi bir dersi öğrenmeye çalışırken de uygulanabilir. Tekrar etme yoluyla kelime öğrenme tekniği için kendinize bir kelime defteri oluşturmanızı öneriyoruz. Kelime defterinize öğrenmekte zorlandığınız kelimeleri yazarak düzenli olarak tekrar edebilirsiniz.

Okula giderken serviste, otobüs yolculuklarında ya da birini beklerken dahi kelime tekrarı yapabilirsiniz. Boş vakitlerinizi değerlendirirken faydalı bir iş yapıp kelime defterinizdeki kelimeleri tekrar edebilirsiniz.

Film / Dizi ile İngilizce Kelime Öğrenme

Film / Dizi ile İngilizce Kelime Öğrenme

İngilizce kelime öğrenme konusunda daha keyifli yöntemler arıyorsanız bu teknik tam da size göre demektir. Sevdiğiniz filmleri ya da dizileri yeniden izleyerek kelime öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Filmleri ve dizileri İngilizce altyazılı olarak izleyerek diyaloglarda geçen bilmediğiniz kelimeleri not edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra şarkılarda geçen kelimeler de kelime bilginizi arttırmada size yardımcı olacaktır. Bir yandan keyif alıp diğer bir yandan kelime öğrenmek için severek dinlediğiniz şarkılara da başvurabilirsiniz.

Eş Anlamlı Kelimeleri Bir Arada Öğrenin

Eş Anlamlı Kelimeleri Bir Arada Öğrenin

İngilizce kelime öğrenme konusunda daha hızlı hareket etmek için bir kelimeyi eş anlamı ile öğrenmeye çalışın. Tıpkı Türkçe’de de olduğu gibi İngilizce’de de bazı kelimelerin birden fazla eş anlamı bulunmaktadır. Aynı anlama gelen kelimeleri not ederek toplu halde çalışabilirsiniz. Bu sayede çok fazla çalışmak zorunda kalmadan tek seferde birden fazla kelimeyi hafızanıza alabilirsiniz.

Eş anlamları ile birlikte kelime öğrenme tekniği, dil uzmanlarının da sık sık tavsiye ettiği bir yöntemdir.

Yeni Öğrendiğiniz Kelimeleri Kullanın

Yeni Öğrendiğiniz Kelimeleri Kullanın

İngilizce kelime öğrenme tekniklerinden bir diğeri de yeni kelimeleri sık sık kullanmaya çalışmaktır. Her dilde geçerli olan bu yöntem kelimeyi kısa sürede benimseyip kullanmanıza yardımcı olacaktır. Yeni bir kelime öğrendikten sonra ilk fırsatta onunla ilgili bir cümle kurabilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni öğrenmiş olduğunuz kelimeyi görebileceğiniz bir yere not ederek sürekli gözünüzün önünde olmasını da sağlayabilirsiniz.

Yeni bir şey öğrenirken onu hayatınıza katmak öğrenme hızını önemli ölçüde arttıracaktır. Bu teknik, İngilizce kelime öğrenme konusunda da geçerliliği kanıtlanmış olan bir tekniktir.

Görsellerle Kelimeyi Bağdaştırın

Görsellerle Kelimeyi Bağdaştırın

İngilizce kelime öğrenme konusunda son tavsiyemiz görsel hafızayı da işin içine katmanız olacaktır. Bazı insanların görsel hafızaları daha gelişmiştir. Bu sebeple bir kelimeyi ezberlerken görselli kelime kartlarını kullanabilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz kelimeyi aklınıza getirmek için görselle birlikte düşünebilirsiniz.

Kelime kartı kullanmak yerine yeni öğrendiğiniz kelimeyi hafızanızda alakalı bir görselle kodlamayı da deneyebilirsiniz. Bu sayede o kelime aklınızda sizin kodladığınız görselle ilişkili olarak kalmış olacaktır. Bu teknik de dil eğitimcilerinin öğrencilerine tavsiye ettiği en etkili tekniklerin başında gelmektedir.

Eklenme:

03 Aralık 2022 Cumartesi 03:24

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 22:24

PAYLAŞ