Work and Travel Nedir? – Work and Travel Hakkında Merak Edilenler


Work and Travel Nedir? – Work and Travel Hakkında Merak Edilenler

Work and Travel, çalış ve gez disiplinine sahip olan bir çeşit gençlik programıdır. Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde sunulan bu fırsat, farklı ülkelerden gelen gençleri kapsar. Türkiye’de de Work and Travel programına üniversite öğrencileri başvuruda bulunabilmektedir.

Yaz aylarında düzenlenen bu program, Kuzey Amerika kıtasının farklı bölgelerini kapsamaktadır. Work and Travel için başvuruda bulunacak olan öğrencilerin İngilizce yeterliliğinin olması da zorunludur. Yapılan değerlendirmeler neticesinde programdan kabul alınabilir. Biz de bu yazımızda Work and Travel hakkında bilinmesi gereken en önemli detayları derlemek istedik.

Work and Travel Nedir?

Work and Travel Nedir?

Work and Travel, üniversite öğrencilerine hitap eden bir çeşit gez ve çalışma programıdır. Bu program, Amerika Birleşik Devletleri tarafından düzenlenmiş ve dünyaya sunulmuştur. Buradaki amaç, öğrenci gençlerin Amerika’da çalışması ve bu kapsamda ülkede bir nevi tatil yapmasıdır. Üstelik bunun için de öğrencilerin ceplerinden yalnızca başvuru sürecinde belli bir miktar para çıkacaktır.

Work and Travel sayesinde öğrenciler Amerika’da çalışıp gezebilme fırsatına erişebilirler. Kendi kazandıkları parayı harcayan öğrencilerin giderleri de bu bağlamda çok azdır. Amerika’nın farklı bölgelerini kapsayan bu program, yılda 80.000 kadar öğrenciyi misafir etmektedir.

Dünyanın en popüler gençlik programı olan Work and Travel, Türkiye’de de ilgi görmektedir. Belli bir İngilizce seviyesine sahip olan üniversite öğrencileri bu programa başvurabilir. Yapılan incelemeler ve sınavlar neticesinde öğrencilerin Amerika’ya gitmesi kesinleşmektedir.

Programa kayıt olmak ve süreci takip etmek için de adayların bilmesi gereken birtakım detaylar bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda Work and Travel şartları konusunda bilinmesi gerekenleri derlemek istedik. Kapsamlı bir rehber için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Work and Travel Nedir ve Kaç Ay Sürmektedir?

Work and Travel Nedir ve Kaç Ay Sürmektedir?

Work and Travel ne kadar sürer sorusuna ortalama 3 ay demek doğru bir yanıt olacaktır. Bu program, Amerikalı olmayan öğrencilerin Amerika kıtasında iş bulmasını ve seyahat etmesini sağlar. Bir çeşit gençlik programı olan bu programın öğrencilere farklı bir deneyim yaşattığı da bir gerçektir.

Programda yer alan öğrenciler 3 ay boyunca belirlenen yerlerde çalışmaktadır. Kendi paralarını kazanan öğrencilerin maddi giderleri de çok azdır. Yaz mevsiminde başlayan bu program yazın sonunda sona ermektedir. Yani programa başvuruda bulunan öğrencilerin 3 ay boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet etmesi beklenir. Bu 3 ay boyunca da öğrencilerin belirlenen yerlerde maaşlı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.

Work and Travel Programının Çeşitleri Nelerdir?

Work and Travel Programının Çeşitleri Nelerdir?

Programda yer almak isteyen öğrencilere iki farklı seçenek sunulmaktadır. Bunlardan ilki full placement programı diğeri de self placement programıdır. Gelin isterseniz Work and Travel seçeneklerine biraz daha yakından bakalım.

Work and Travel Başvurusu ve İş Seçenekleri

Work and Travel Başvurusu ve İş Seçenekleri

 Work and Travel başvuru için erken harekete geçmeniz önemlidir. Özellikle de vize alırken yığılma olmaması adına başvurunuzu dönem içerisinde yapmaya gayret etmelisiniz. Son döneme bırakılan başvuruların sonuçlanması da uzun sürebilir. Bu sebepten dolayı hem zaman hem de maddi tasarruf adına başvuruları erken yapmanız önerilir.

Üstelik erken yapılan başvurularda iş ve konaklama seçenekleri de sınırlı olmayacaktır. Bu sayede Amerika’da konaklayacağınız yeri ve işinizi daha rahat seçebilirsiniz. Yığılmaların olduğu dönemde yapılan başvurularda iş ve konaklama yeri arasında çok uzun mesafeler olabilmektedir.

Work and Travel yaş sınırı da bu program içerisinde sıkça sorulan soruların başında yer alır. Bu programa dahil olabilmek için en az 18 en fazla da 26 yaşında olmanız gerekir. 18 yaş altı kimselerin programa başvuruda bulunması veli onayı da olsa ne yazık ki mümkün değildir. Aynı şekilde 26 yaşından büyük olan kişilerin de başvuruları ne yazık ki geçersiz sayılacaktır.

Başvuruda bulunurken size sponsor olacak olan kaliteli firmaları seçmeniz gerekir. Tıpkı vize başvurusu gibi Work and Travel için de size yardımcı olacak firmalar bulunmaktadır. Bu firmalardan en uygununu seçerek başvuru sürecini yönetebilirsiniz. Work and Travel başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını sponsor firmalardan alabilirsiniz.

Work and Travel için iş tercihinde bulunurken de karşınıza pek çok seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerin her biri de üniversite öğrencilerinin altından kalkabileceği türden iş olanaklarıdır. İş seçeneklerinin başında oteller ve buna benzer tatil köyleri gelmektedir. Yazlık bölgelerde yer alan bu işler en çok tercih edilen işler arasında yer alır. Oteller ya da tatil köylerinde çalışan kişilerin animatör, garson, house keeper ya da çeşitli otel hizmet işlerini yapması söz konusudur.

Otel ve tatil köylerinin yanı sıra çeşitli eğlence parklarında da iş bulmanız mümkündür. Eğlence parklarında fotoğrafçılık, kasiyerlik, stand elemanlığı ve garsonluk yapabilirsiniz. Bu tip alanlarda çalışmak diğerlerine göre oldukça eğlencelidir. Ayrıca çeşitli konularda yetenekleriniz varsa eğlence parklarında bu alanlarda da çalışmanız mümkündür.

Bunların yanı sıra yiyecek ve içecek alanlarında ya da AVM’lerde de işe girmeniz mümkündür. Garsonluk, tezgahtarlık ve bulaşıkçılık gibi işlerde rahatça çalışabilirsiniz. Özellikle de Amerika’da çokça bulunan fast food restoranları öğrencileri bünyesinde çalıştırmaktadır. Siz de farklı bölgelerde yer alan çeşitli yeme – içme alanlarında işe girebilirsiniz.

Work and Travel Size Ne Katar?

Work and Travel Size Ne Katar?

Work and Travel sayesinde hem Amerika’da konaklamış hem de çalışma fırsatını yakalamış olacaksınız. Bu program, özellikle de dünyayı gezmek isteyen öğrencilerin en popüler tercihlerinden biridir. Üniversitede daha uygun fiyatlı yoldan Amerika’ya gidebilmek ne yazık ki pek de mümkün değildir. Work and Travel programı, maddi getiri de sağladığından dolayı öğrenciler tarafından sıkça tercih edilir.

Bu program sayesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde tam üç ay ikamet edebilirsiniz. Üstelik işinizin bitimi ile birlikte ülkede gezebilme şansına da sahip olacaksınız. Normalde ABD vizesi almak çok zor olduğundan bu program size vize konusunda da destek olacaktır.

Work and Travel sayesinde İngilizce bilginizi de geliştirme şansına sahipsiniz. Zaten programa katılım sağlamak için belli bir seviyede İngilizce bilginizin olması şarttır. Amerika’da üç ay kalarak seviyenizi en üste çıkartabilmeniz de mümkündür.

Eklenme:

04 Aralık 2022 Pazar 13:35

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 13:45ETİKETLER: work and travel


PAYLAŞ