YÖKDİL Sınavı Nedir? - Başvuru Süreci ve Sınav Detayları


YÖKDİL Sınavı Nedir? - Başvuru Süreci ve Sınav Detayları

YÖKDİL sınavı, YDS ile benzer bir sınav olup yabancı dil yeterlilik seviyesini tespit etmeye yöneliktir. Adından da anlaşılacağı üzere bu dil sınavı da YÖK talimatı ile yapılmaktadır. YÖKDİL, güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda iki defaya mahsus olmak üzere düzenlenir. YÖKDİL hakkında bilmeniz gereken detaylar yalnızca bunlarla da sınırlı değildir. Bu rehberimizde sizlere YÖKDİL sınavı hakkında bilmek isteyeceğiniz tüm detayları derledik.

YÖKDİL Sınavı Nedir?

YÖKDİL Sınavı Nedir?

YÖKDİL sınavı, kamu kurumlarına yapılan iş başvurularında ya da akademik alanda işe yarayan bir dil sınavıdır. Yabancı dil yeterlilik seviyesi bu sınav ile tespit edilebilir. YÖK tarafından uygulanan bu sınavda da tıpkı YDS’de olduğu gibi toplamda 80 soru bulunur.

YÖKDİL sınavı, ilk yapıldığı dönemde yılda 3 kere düzenlenmiş olsa da şu anda yılda 2 defa düzenlenmektedir. Bu sınavlardan ilki bahar döneminde diğeri ise güz döneminde yapılmaktadır. YÖKDİL ile YDS arasında önemli bir fark olmasa da YÖKDİL, diğer yabancı dil seviye tespit sınavlarına göre daha kolaydır.

YÖKDİL Sınavı Nasıl Bir Sisteme Sahiptir?

YÖKDİL Sınavı Nasıl Bir Sisteme Sahiptir?

YÖKDİL sınavı nasıl oluyor diye soracak olursanız bu sınavın da YDS ile büyük benzerlikleri olduğunu ifade edebiliriz. YÖKDİL, fen bilimleri, sosyal bilimler ve sağlık olmak üzere üç farklı gruba yönelik bir sınav sistemidir. Dolayısıyla sınavda sorulan soruların içerikleri de genellikle bu üç alana yöneliktir.

Toplamda 80 sorudan oluşan sınavda cümle ve paragraf soruları ağırlıklıdır. İngilizce bilgisini ölçmek adına uygulanan bu sınavda genellikle şu soru türleri yer alır:

Tüm bunlara ek olarak ingilizce kelime ve bağlaç bilgisini içeren çeşitleri sorular da bu sınavın soru kapsamına girmektedir. YÖKDİL, gramer soruları bakımından da zengin bir sınav türü olup gramer bilgisini de önemli ölçüde test etmektedir.

YÖKDİL Sınavı İçin Hangi Dilbilgisi Konuları Önemlidir?

YÖKDİL Sınavı İçin Hangi Dilbilgisi Konuları Önemlidir?

YÖKDİL sınavı 2022 kapsamında gramer odaklı sorulara da önemli ölçüde yer verildiği görülmüştür. İngilizce dilbilgisi seviyesini de ölçen bu sınavda aşağıdaki konulara yer verilmektedir:

Temel İngilizce bilgisini ölçmeye yarayan sınavdaki dilbilgisi soruları da İngilizce bilen biri için oldukça kolaydır. Yukarıda adını vermiş olduğumuz konuların her biri ilk seviyede öğrenilmesi gereken gramer konuları arasında yer almaktadır.

Dilerseniz İngilizce yeterlilik sınavı kapsamında sorulan tüm gramer konuları için sitemizdeki konu anlatımlarını da takip edebilirsiniz. Bu sayede sınavdan sizin için yeterli puanı almayı garanti edebilirsiniz.

YÖKDİL Sınavı Tarihleri

YÖKDİL Sınavı Tarihleri

YÖKDİL sınavı ne zaman sorusuna o senenin açıklanan programı kapsamında yanıt vermek mümkün olacaktır. İlk etapta yılda 3 kez düzenlenen sınav, şimdiki zamanlarda yılda 2 defa düzenlenebilmektedir. YÖKDİL sınavı başvuru süreci için de YÖK’ün kendi web sitesinde yapılan açıklamaları ve güncellemeleri takip etmeniz yeterlidir. Başvuru tarihleri içerisinde başvuruda bulunarak sınava katılmaya hak kazanmanız söz konusudur. O dönemin başvuru tarihini kaçıran kişiler için de geç başvuru prosedürü işlemektedir.

YÖKDİL sınavı sonuçları da genellikle sınavın yapılmasından birkaç ay sonra online olarak açıklanmaktadır. Sınav sonuçlarına da yine YÖK’ün kendisine ait olan resmi web sitesinden ulaşabilmeniz mümkündür.

YÖKDİL’e Kimler Girebilir?

YÖKDİL’e Kimler Girebilir?

YÖKDİL sınavı, kamu kurumlarına iş başvurusunda bulunmak ya da akademik kariyer yapmak isteyen kişilere yönelik bir sınavdır. Aynı zamanda bazı devlet ve vakıf üniversitelerinin yüksek lisans ya da doktora programlarına girebilmek için de YÖKDİL puanı gerekmektedir. Bu sınavın uluslararası bir geçerliliği bulunmasa da yurtiçindeki pek çok resmi kurum YÖKDİL ile alım yapabilir.

YÖKDİL Sınavı İçin Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

YÖKDİL Sınavı İçin Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

YÖKDİL için başvurudan sonra bir hazırlanma sürecine girmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bu tür İngilizce yeterlilik sınavlarında önemli olan süreyi doğru bir şekilde kullanabilmektir. YÖKDİL sınavı kaç dakika sorusuna 180 dakika şeklinde yanıt vermek mümkündür. Sizin de bu 180 dakika içerisinde 80 soruya yanıt vermeniz gerekmektedir. Sınava hazırlanırken sizlere sunduğumuz bu tavsiyeleri uygulamanız faydalı olacaktır.

YÖKDİL Çıkmış Soruları

YÖKDİL Çıkmış Soruları

YÖKDİL için hazırlanırken mutlaka geçmiş senelerin çıkmış sorularını baz alarak bir çalışma planı yapmalısınız. Çıkmış sorular, size sınav hakkında da önemli ölçüde bilgi verecektir. Sınavın soru stilini benimseyerek çalışırsanız sınavda daha hızlı soru çözme yetisini de elde etmiş olursunuz. Çıkmış sorular sayesinde o senenin sınavındaki soru stillerine de aşina olmayı başarabilirsiniz.

YÖKDİL Paragraf Soruları

YÖKDİL Paragraf Soruları

YÖKDİL için çalışırken tıpkı YDS’de de olduğu gibi paragraf sorularına ekstra özen göstermeniz gerekecektir. Paragraf soruları, sınavın ağır topu olup en geniş kapsamlı yüzde oranına da sahiptir. Okuduğunuzu anladığınızı kanıtlayacağınız bu soruları mutlaka büyük bir özenle çözmeye gayret etmelisiniz.

YÖKDİL’de sorulan örnek paragraf sorularına çalışarak bolca okuma yapmaya gayret etmelisiniz. Yabancı dilde okuma yaparak gelebilecek anlam sorularına karşı deneyim kazanabilirsiniz.

YÖKDİL Kelime Bilgisi

YÖKDİL Kelime Bilgisi

Her ne kadar YÖKDİL kapsamında doğrudan kelime sorusu sorulmasa da kelime bilginiz olmadan sınavdan başarı elde etmeniz imkansızdır. Özellikle de cloze test ve paragraf sorularını yanıtlamak için iyi bir kelime bilgisine sahip olmanız gerekecektir. YÖKDİL odaklı çalışırken geçmiş senenin sorularından kelimeler çıkartarak ezber yapabilirsiniz. Bu sayede İngilizce kelime bilginizi de önemli ölçüde geliştirmiş olursunuz.

Eklenme:

03 Aralık 2022 Cumartesi 03:54

-
Güncellenme:

04 Aralık 2022 Pazar 22:18ETİKETLER: yökdi̇l sınavı


PAYLAŞ