İngilizce Atasözleri – İngilizce’de Atasözlerinin Yazılışı ve Türkçe Anlamları


İngilizce Atasözleri – İngilizce’de Atasözlerinin Yazılışı ve Türkçe Anlamları

İngilizce atasözleri, İngilizce konusunda anlam sorunu yaşamamak adına mutlaka bilinmesi gereken bir konudur. İngilizce atasözleri ve deyimler, günlük konuşma dilinde ya da film ve dizi izlerken sıkça karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden konuşulanları tam olarak anlayabilmek adına İngilizce atasözleri ve Türkçe anlamları bilinmesi gereken bir konudur.

Kendinizi İngilizce konusunda tam anlamıyla geliştirmek istiyorsanız atasözleri ve deyimlere ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. İngilizce atasözü ve anlamı konusunda herhangi bir sorun yaşamamak adına da bu kalıplaşmış cümleleri kavramanız tavsiye edilir. Biz de bu konuda gerekli derlemeleri yaparak atasözlerini öğrenmeniz için bir yazı hazırladık.

İngilizce Atasözleri Nasıl Yazılır?

İngilizce Atasözleri Nasıl Yazılır?

İngilizce atasözleri örneklerinden bahsetmeden önce “atasözü” sözcüğünün İngilizce karşılığına değinmek istedik. İngilizce’de atasözü kelimesi “proverb” kelimesi ile karşılık bulmaktadır. Atasözü İngilizce olarak aynı zamanda “adage” kelimesi ile de ifade edilebilir.
Atasözü kelimesi ile ilgili diğer kelimeleri de aşağıda bulabilirsiniz:

Old adage
Eski atasözü
Turkish proverb
Türk atasözü
Proverbial
Atasözü gibi, atasözü olarak
Adagial
Atasözü gibi, atasözü olarak

İngilizce Atasözleri ve Anlamları

İngilizce Atasözleri ve Anlamları

İngilizce atasözleri ile ilgili en popüler örnekleri ve atasözlerinin Türkçe anlamlarını bilmek size günlük konuşma dilinde yardımcı olacaktır. Özellikle de dile yerleşmiş kalıplaşmış sözlerin bilinmesi İngilizce seviyenizi de bir üst seviyeye çıkartmada faydalı olabilir. İşte, İngilizce atasözleri ile ilgili en fazla kullanılan örnekler:

Every cloud has a silver lining
Bu sözde her işte bir hayır olduğundan ve insanların herhangi bir konuya kötümser yaklaşmaması gerektiğinden bahsedilir. Bu cümlenin karşılığı olarak Türkçe’de “Her gecenin bir gündüzü vardır” örneği verilebilir.
When in Rome, do as the Romans
Bu cümlenin tam Türkçe karşılığı; “Roma’dayken Romalı gibi davran” şeklinde çevrilebilir. Bunun anlamı olarak da yabancı bir yerdeyken bile oranın kültürüne ya da özelliklerine uygun gibi davranmak gerektiği şeklinde bir çıkarım yapılabilir.
Don’t put all your eggs in one basket
Bu cümlenin anlamı da “Bütün yumurtalarını tek bir sepete koyma” olarak verilebilir. Yani burada verilen alt metin, her daim bir yedek planınızın da olması gerektiği ve olaylara temkinli ve hazırlıklı yaklaşmanız gerektiği şeklindedir.
Don’t count your chickens before they hatch
Yumurtlamadan önce tavuklarını sayma” anlamına gelen bu cümle de bir işi tamamladıktan sonra sıradaki işi düşünmeniz gerektiği şeklindedir.
Two heads are better than one
İki kafa, bir taneden daha iyidir anlamına gelen bu atasözü, Türkçe’deki “bir elin nesi var iki elin sesi var” atasözü ile aynı anlamdadır.
You can’t judge a book by its cover
Bir kitabı kapağına göre yargılayamazsın” bu cümlede anlatılan da her şeyin dış görünüşüne göre değerlendirilmemesi gerektiğidir.
Better late than never
Bu atasözü Türkçe’de de yer alan “geç olsun güç olmasın” sözü ile aynı anlamı taşımaktadır.
Keep your friends close and your enemies closer
Bu atasözünde ise dostlarınızı yakın tutun ama düşmanlarınızı daha da yakın tutun mesajı verilmektedir. Bu sayede size düşman olan kişilerin hamlelerini önceden anlama şansına sahip olabilirsiniz.
Barking dogs seldom bite
Bu sözün anlamı da Türkçe’de olduğu şekliyle “havlayan köpek ısırmaz” atasözüne eş değerdir.
Best things in life are free
Hayattaki en iyi şeyler bedavadır” bu atasözünde anlatılmak istenen mesaj, paranın her iyi şeyi satın alamayacağıdır.

İngilizce Atasözleri Nasıl Öğrenilir?

İngilizce atasözleri konusunda tıpkı kelime çalışır gibi kendinize bir çalışma programı oluşturabilirsiniz. Elbette kalıplaşmış sözleri öğrenirken ezber yapmaktan da kaçınmanız ve öğrenmeyi akışına bırakmanız faydalı olacaktır. Bunun için de tıpkı Türkçe’deki atasözlerini öğrendiğiniz gibi sık tekrar ve konuşma dilinde kullanmayla İngilizce atasözleri konusunda da ilerleyebilirsiniz.

İngilizce atasözleri ile ilgili bir çalışma programı oluştururken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda derleyip sizlere sunmak istedik.

İngilizce Atasözleri Defteri Tutmak

İngilizce öğrenirken mutlaka bir kelime defterinizin olması gerektiğini biliyorsunuz. Bu kelime defterine ek olarak bir de dilde kalıplaşmış olan cümleleri içeren bir defter tutmayı deneyebilirsiniz. İngilizce atasözleri için özel olarak tuttuğunuz bu defterde deyimlere ve bazı günlük konuşmada sık kullanılan sözlere de yer verebilirsiniz.

Atasözleri defterinize film ya da dizi izlerken duyduğunuz sözleri de ekleyerek dinlerken anlama kabiliyetinizi de geliştirebilirsiniz. İngilizce’de iyi bir seviyeye gelebilmek adına defterinize not etmiş olduğunuz atasözlerini öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Unutmayın ki İngilizce dil seviyelerinde Upper – Intermadiate ve Advance gibi üst seviyeler çeşitli atasözlerinin de kullanılmasını içermektedir. Üst seviyelere geçebilmek adına dilde kullanılan mecazi anlamları da kavramış olmanız beklenir.

İngilizce Atasözleri Tekrarı Yapmak

İngilizce atasözleri öğrenme programı içerisinde sık tekrar yapmanın da önemli bir yeri bulunmaktadır. Ezber tekniğinden kaçınarak günlük yapacağınız birkaç dakikalık tekrarlar bile size bu konuda fazlasıyla yardımcı olacaktır. Özellikle de gece uyumadan evvel yapmış olduğunuz tekrarlar sayesinde atasözlerini kısa sürede kavramanız mümkündür.

Yalnızca İngilizce atasözleri konusunda değil genel olarak konu ve kelime tekrarı yaparak bilgilerinizi sağlamlaştırmanız mümkündür.

Atasözlerini Sınıflandırarak Öğrenmek

Atasözlerini sınıflandırarak öğrenmek

Atasözleri ile ilgili tutmakta olduğunuz defterde her bir sözü kendi sınıflarına ayırmayı da deneyebilirsiniz. Örneğin yalanla ilgili İngilizce atasözleri grubuna bu anlamı taşıyan sözleri ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde arkadaşlıkla ilgili İngilizce atasözleri gibi farklı sınıflandırmalar da yapabilirsiniz.

Sınıflandırma yaparak çalışmanız durumunda bölerek çalışma tekniğinden faydalanmış olursunuz. Bu sayede öğrenme hızınız normale göre daha fazla olacak ve kısa sürede ilginizi çeken popüler atasözlerini kavrayabileceksiniz.

Konuşma Pratiğine Ağırlık Verin

Bir yabancı dili öğrenirken en önemli şey bu dile hakim olan kişiler ile pratik yapmaktır. Konuşma egzersizleri sayesinde diğer konularda da başarılı olmanız mümkündür. Özellikle de native speaker olan kişiler ile iletişim halinde olmanız dil seviyenizi ilerletmede size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde İngilizce’deki önemli atasözlerini öğrenebilmek ve yeni sözler keşfedilmek adına da konuşma pratiği yapmanız önerilir. Günlük konuşma dilinde sıkça kullanılan bu sözleri konuşma içerisinde tespit edip anlamak size çok şey kazandıracaktır.

Kaynak Taraması Yapın

Kaynak Taraması Yapın

İngilizce atasözleri ile ilgili atasözleri sözlüğü ya da rehberi gibi kaynakları da tercih edebilirsiniz. Dilde en sık kullanılan atasözlerinin yanı sıra zengin bir dağarcığa sahip olmak adına bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Tıpkı Türkçe’deki atasözleri ve deyimler sözlüğü gibi bu kaynakların İngilizce versiyonları da bulunmaktadır.

Bu tip sözlüklere göz gezdirerek bile yeni kalıplar ve kelimeler öğrenmeniz mümkün olacaktır. Yabancı dilinize katkıda bulunmak ve günlük konuşma diline fazlasıyla hakim olabilmek adına atasözleri ve deyimler sözlüğü edinebilirsiniz.

Eklenme:

02 Ekim 2022 Pazar 09:57

-
Güncellenme:

27 Ekim 2022 Perşembe 10:08

PAYLAŞ