İngilizce Aylar ve Ayların Okunuşları


İngilizce Aylar ve Ayların Okunuşları

İngilizce aylar, temel İngilizce eğitiminde ilk başta öğretilen konulardan biridir. Tıpkı Türkçe’de olduğu gibi İngilizce’de de 12 farklı ay ismi bulunmaktadır. Aylar, her zaman ilk harfleri büyük olarak yazılmakta ve özel isim olarak nitelendirilmektedir. İngilizce ayların isimleri çoğu zaman kısaltılmış olarak da kullanılabilir. Özellikle de bullet journal oluştururken bu kısaltmalardan faydalanılabilir.

Temel İngilizce bilgisinde mutlaka öğrenilmesi gereken ayların ezberlenmesi de oldukça kolaydır. Ayları şarkı olarak da ezberleyebilir ya da kafanızda özel bir şekilde kodlayabilirsiniz. İşte, İngilizce aylar ve ayların okunuş şekilleri:

İngilizce Aylar

İngilizce Aylar

İngilizce aylar sırasıyla aşağıdaki gibidir:

January
Ocak
February
Şubat
March
Mart
April
Nisan
May
Mayıs
June
Haziran
July
Temmuz
August
Ağustos
September
Eylül
October
Ekim
November
Kasım
December
Aralık

İngilizce’de Ayların Kısaltmaları

İngilizce Aylar Okunuşu

İngilizce Aylar Okunuşu

İngilizce dilinde kelimelerin yazıldığı gibi okunması durumu söz konusu değildir. Bu yüzden aylar da yazıldıklarından farklı şekillerde okunabilmektedir. Bu durum her ne kadar zor gibi gözükse de aslında ayların okunuşları oldukça kolay ve akılda kalıcıdır.

January
Ce-nu-e-ri
Fabruary
Feb-ru-e-ri
March
Març
April
Ep-rıl
May
Mey
June
Cun
July
Culay
August
O-gıst
September
Sep-tem-bır
October
Ok-to-bır
November
No-vem-bır
December
Di-sem-bır

İngilizce Hangi Ayda Olduğumuz Nasıl Sorulmaktadır?

İngilizce’de hangi ayda olduğumuzu sormak için de temel bir soru kalıbı kullanılmaktadır. Buna göre;

“What month is it?” soru cümlesi hangi ayda olduğunuzu sormak adına kurulmuş kalıp bir cümle olmaktadır. “Month” İngilizce’de ay anlamına gelen bir sözcüktür ve “manth” şeklinde okunmaktadır.

“It is March” cümlesi de hangi ayda olduğumuza yönelik verilen bir yanıttır. Buna göre Mart ayında olduğumuzu bu şekilde dile getirebiliriz.

İngilizce’de Aylar İsimlerini Nereden Almıştır?

İngilizce’de ayların isimleri genellikle Latince kökenli olup Roma kültürünü yansıtan isimlerdir. Bu yüzden de her ayın kendi içerisinde farklı bir anlamı ya da simgesi de bulunmaktadır. Ay isimleri, hem Roma imparatorlarını hem de Roma’nın politeistik inancını temsil eden anlamları içermektedir.

Eklenme:

14 Ekim 2022 Cuma 00:30

-
Güncellenme:

15 Ekim 2022 Cumartesi 18:40

PAYLAŞ