İngilizce Günler – Anlamları ve Okunuşları


İngilizce Günler anlamları ve okunuşları

İngilizce günler ile İngilizce’de temel konuşma ve anlama düzeyi için ilk adımların atılması mümkündür. Tıpkı Türkçe’de olduğu gibi İngilizce’de de haftanın yedi günü için yedi farklı gün ismi bulunmaktadır. Bu gün isimlerinin kavranması ve telaffuz edilmesi de bir hayli kolaydır. Temel İngilizce eğitimi düzeyinde İngilizce günleri sayma yetisinin kazanılması gerekmektedir.

İngilizce günler, aylar, mevsimler ile dilin ilk ünitelerde öğrenilmesi gereken en temel bilgilerine ulaşılabilir. Bu yazıda da İngilizce’de günlerin yazımını, okunuşunu ve Türkçe karşılıklarını bulabilirsiniz. Öğrenmesi oldukça kolay ve zevkli olan haftanın günleri hakkındaki bilgilerinizi kısa sürede geliştirebilirsiniz.

İngilizce Günler Nasıl Yazılır?

İngilizce günler ve Türkçeleri aşağıda sıralandıkları şekilde yazılmaktadır. Pazartesi gününden haftanın son günü olan Pazar gününe dek yazılış biçimleri de şu şekildedir:

Monday
Pazartesi
Tuesday
Salı
Wednesday
Çarşamba
Thursday
Perşembe
Friday
Cuma
Saturday
Cumartesi
Sunday
Pazar

İngilizce’deki gün isimlerinin her biri için de unutulmaması gereken önemli bir kural bulunmaktadır. Buna göre gün isimleri cümle ortasında dahi her zaman ilk harfi büyük olarak yazılmalıdır. Yani gün isimleri, her daim özel isim statüsünde değerlendirilmelidir.

İngilizce Günlerin Kısaltmaları

İngilizce Günlerin Kısaltmaları

İngilizce günler konusunda kimi zaman uzunca yazmak yerine günlerin kısaltmaları da kullanılabilir. Ajanda da bir planlama yapılırken de günlerin ve ayların kısaltmalarından faydalanılmaktadır. İşte, gün isimlerinin kısaltmaları:

Yukarıda da görüldüğü üzere gün isimlerinin yalnızca ilk üç harfinin kullanılması ile kısaltılmış olarak yazılması mümkündür. Bu kısaltmalar dilde sıklıkla kullanılmakta ve anlaşılmaktadır.

İngilizce Günler Okunuşu

İngilizce günlerin okunusu

İngilizce’de günler, yazıldıklarından daha farklı bir şekilde okunmaktadır. Bu durum İngilizce’de yalnızca günlere has bir durum da değildir. İngilizce kelimelerin geneli yazıldıklarından daha farklı şekillerde okunabilmektedir. Fakat günlerin telaffuzu düşünüldüğü kadar zor değil aksine oldukça kolaydır. İşte, günlerin okunuşları ve tam telaffuzları:

Monday
Man-dey
Tuesday
Tyuz-dey
Wednesday
Vens-dey
Thursday
Törz-dey
Friday
Fray-dey
Saturday
Sa-tur-dey
Sunday
San-dey

İngilizce’de Hangi Günde Olduğumuzu Nasıl Sorabiliriz?

İngilizce’de Hangi Günde Olduğumuzu Nasıl Sorabiliriz?

İngilizce günler ne demek sorusuna “day” kelimesinin Türkçe’de gün anlamına geldiğini belirterek cevap verebiliriz. Gün kelimesinin çoğulu olan günler ise İngilizce’de “days” olarak karşılık bulmaktadır. Bilindiği üzere “-s” takısı İngilizce dilinde çoğul kelimeler için kullanılan bir takıdır.

“What day is it today?” sorusu Türkçe’de “Bugün günlerden ne?” sorusuna karşılık gelmektedir.

“It is Monday” cevabı da Türkçe dilinde “Bugün Pazartesi” cevabına karşılıktır.

Yukarıdaki soru kalıbı ve cevap cümlesini haftanın diğer günleri için de kullabilirsiniz. Bu soru kalıbı, İngilizce’deki en temel soru kalıplarından biri olarak bilinmektedir.

İngilizce Günler İsimlerini Nereden Almıştır?

İngilizce’deki gün isimlerinin hem eski dönemlerin İngilizce diline hem de Latince’ye dayandığını biliyor muydunuz? Tıpkı İngilizce aylar listesinde olduğu gibi gün isimleri de bazı mitolojik ve astronomik isimlerden türetilmiştir. İşte, İngilizce’de gün isimlerinin kökenleri ve anlamları:

Eklenme:

14 Ekim 2022 Cuma 00:00

-
Güncellenme:

15 Ekim 2022 Cumartesi 18:39

PAYLAŞ