İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri ve Kelime Ezberlemenin Kolay Yolları


İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri

İngilizce kelime ezberleme uğraşları çoğu zaman sizi yorucu bir sürece sokabilir. Fakat kelime bilgisi geliştirilmeden de dile hakim olunması oldukça zordur. İngilizce kelime ezberleme yöntemleri ile planlı çalışarak kısa sürede kelime bilginizi iki katına çıkartmanız da mümkündür. Bu süreçte size tavsiye edilen yöntemleri uygulayarak İngilizce öğrenmede önemli bir seviyeye de gelebilirsiniz.

Hızlı İngilizce kelime ezberleme teknikleri sayesinde sınavlara hazırlanabilir ve kelimelerin kalıcı olarak aklınıza yerleşmesini de sağlayabilirsiniz. Biz de kelime bilgisini geliştirmek isteyenlere yönelik İngilizce kelime ezberleme teknikleri üzerine bir araştırma yapmak istedik. Bu yazımızda kelime bilginizi ileri seviyelere taşıyabilecek faydalı tavsiyeler ve yöntemler bulabilirsiniz.

Kolay İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri

Kolay ingilzce ezberleme yöntemleri

İngilizce kelime ezberleme programı sayesinde en alt seviyede olsanız dahi kelime bilginizi önemli ölçüde geliştirmeniz mümkündür. Elbette bunun için de düzenli ve planlı çalışmak ve size tavsiye edilenlerin çoğunluğunu uygulamak önemlidir. Bu konuda İngilizce eğitmenlerinin de sunduğu bazı teknikler ve yöntemler bulunmaktadır. Dilerseniz İngilizce öğrenmeyi daha güçlü kılacak kelime ezberleme yöntemlerine daha da yakından bakalım.

Günlük Tekrar Ederek İngilizce Kelime Ezberleme

Günlük tekrar ederek ingilizce kelime ezberleme

Söz konusu bir şeyleri ezberlemek daha da doğrusu öğrenmek ise günlük tekrarın ne kadar önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. İngilizce kelime ezberleme uygulamaları üzerinden ya da kendi tuttuğunuz kelime defterlerinden günlük tekrarınızı mutlaka yapmanız bekleniyor.

Kelime ezberleme gibi zahmetli fakat bir o kadar da keyifli bir işe girdiyseniz kendinizi günün belli zamanlarında planlı çalışmaya ikna etmelisiniz. Her gün tekrar ederek çalıştığınız taktirde kısa sürede en zor öğrenilen kelimeleri bile kavradığınızı fark edeceksiniz. Günlük tekrar kısmında öğrendiğiniz kelimeler listesine yenilerini ekleyerek kendinizi motive edebilirsiniz.

Kelimelere Yeni Kelimeler Ekleme Yöntemi

Eelimelere yeni yöntemler ekleme yöntemleri

Kelime bilginizi geliştirirken öğrenmek istediğiniz kelimeleri çağrıştıran farklı kelimeler de kullanabilirsiniz. Örneğin yakın bir dostunuzu tanımlayan bir sıfatı o dostunuz ile birlikte kodlamanız kelimeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Aynı şekilde bir fiili ya da ismi tekrar ederken de çağrıştıran ek kelimeleri o kelimenin başına ya da sonuna getirmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde olabildiğince kısa bir sürede zorlu kelimeleri bile öğrenmiş olacaksınız.

Eş Anlamlı Kelimeler ile İngilizce Kelime Ezberleme

Eş Anlamlı Kelimeler ile İngilizce Kelime Ezberleme

Bir kelimeyi ezber etmeye çalışırken onunla alakalı olan eş anlamlı versiyonlarını da bulmanız tavsiye edilmektedir. Hatta kelime defterinizde yer alan bir kısma benzer anlamlar taşıyan kelimeleri gruplandırarak da not edebilirsiniz. Bu sayede o kelimenin eş anlamlı farklı versiyonlarını da en kısa sürede öğrenmiş olursunuz.

Eş anlamlı kelimeleri öğrenmek İngilizce konuşurken ya da okuma yaparken işinize bir hayli yarayacaktır. Kelimeleri çeşitlendirmek ve kendinizi İngilizce alanında geliştirmek için eş anlamlı kelimeleri öğrenmeye de zaman ayırmanız önerilmektedir. Bu sayede kısa sürede birden fazla İngilizce kelime öğrenme fırsatına da sahip olmuş olursunuz.

Kelimeleri Cümle İçinde Kullanma

Kelimeleri Cümle İçinde Kullanma

İngilizce kelime ezberleme tekniklerinin arasında ilgili kelimeleri cümle içerisinde kullanabilmenin de önemi oldukça fazladır. Bu yöntem sayesinde teorik olarak öğrendiğiniz bir bilgiyi pratik hayatta kullanmaya başlayacaksınız. Bu da sizin o kelimeyi en kısa sürede öğrenmenizi sağlayan oldukça etkili bir tekniktir.

Yeni öğrendiğiniz kelimeleri cümle içerisinde kullanarak cümle kurma yetinizi de geliştirmiş olursunuz. Unutmayın ki İngilizce öğrenirken ilk önce basit cümleler daha sonra ise karmaşık cümleleri kurabiliyor olmanız beklenmektedir. Kelimeleri cümle içerisinde kullanmak suretiyle de bir taş iki kuş vurmuş olursunuz.

Filmlerden, Dizilerden ve Şarkılardan Kelime Ezberleme

Filmlerden, Dizilerden ve Şarkılardan Kelime Ezberleme

İngilizce kelime ezberleme teknikleri arasında yer alan bu yöntem hiç şüphesiz ki ezber etmenin en keyifli yöntemidir. İngilizce ya da bir başka yabancı dil öğrenirken mutlaka o dildeki altyazıyı kullanarak film ve dizi izlemeniz tavsiye edilir. Bu sayede lugatınıza yeni kelimeler katmış olur ve o kelimelerin cümle içerisinde nasıl kullanıldığını da öğrenmiş olabilirsiniz.

Aynı şekilde İngilizce kelime ezberleme yöntemleri arasında yer alan şarkılardan ezberleme de etkili ve eğlenceli bir tekniktir. Dinlemeyi sevdiğiniz parçaların içinde geçen cümleleri araştırarak yeni kelimeler öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

İngilizce Kelime Ezberleme Kartları

İngilizce’de kelime bilginizi geliştirmenize yardımcı olacak bir diğer yöntem de kelime kartlarını aktif bir şekilde kullanmaktır. Bu tip kelime kartlarını kitap evlerinden ya da kırtasiyelerden temin edebileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Hatta kendi yaptığınız kelime kartlarını kendi zevkinize ve öğrenme şeklinize göre kişisel de kılabilirsiniz.

Kelime kartları ile ezber yapmak hem keyifli hem de etkili bir yöntemdir. Öyle ki bu yöntem eğitim alanında çok uzun zamandır uygulanan ve her defasında olumlu etki bırakan yöntemlerin de başında gelir.

Kelime kartlarını tekrar ederek ya da küçük oyunlar yaratarak kelime öğrenme hızınızı da geliştirmiş olursunuz. Günlük kelime tekrarlarında da bu faydalı kartları kullanarak öğrenme oranınızı önemli ölçüde yükseltebilirsiniz.

Görsel Hafıza ile İngilizce Kelime Ezberleme

Görsel hafıza ile ingilizce kelime ezberleme

İngilizce kelime ezberleme yolunda atacağınız bir diğer adım da görsel hafızanıza güvenmektir. Yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi o an etrafta bulunan ya da sevdiğiniz bir görsel ile bağdaştırmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede o nesneyi ya da görseli gördüğünüzde aklınıza yeni öğrenmiş olduğunuz kelime ya da kelimeler gelecektir.

Görsel hafıza yoluyla yeni bilgiler öğrenmek yalnızca kelime öğrenmede etkili olmamakla birlikte her alanda uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemi yeni bir yabancı dil öğrenirken de kullanabilir ve öğrenme hızınızı iyi bir seviyeye çıkartabilirsiniz.

Yatmadan Önce Bir Doz Tekrar

İngilizce kelime ezberleme teknikleri arasında gece yatmadan önce kelime defterinizi ya da kartlarınızı gözden geçirmek de yer almaktadır. Unutmayın ki gece yatmadan önce yapılan tekrarların büyük bir kısmı sabah uyandığınızda hala aklınıza kalmş olacaktır. Uykuya dalmadan kısa süre önce yapılan ders tekrarları beynin dinlenmesi sayesinde akılda kalabilir.

Aynı zamanda gece yapılan uyku öncesi tekrarların uzun süreli akılda kalabilmesi de söz konusudur. Bu da özellikle İngilizce kelime öğrenirken uygulanması gereken etkili bir yöntemdir. Her gece ya da haftanın belli günlerinde günlük tekrarınıza ek olarak uyku öncesi bir göz gezdirme de yapabilirsiniz. Bu yöntemin etkisini kısa sürede görebilir ve İngilizce kelime ezberleme yolunda faydalı adımlar atabilirsiniz.

İngilizce Kelime Ezberlemek İçin Uygulamalar

İngilizce kelime ezberleme konusunda mobil cihazlarınızdan da destek almanız mümkündür. Kelime bilgisinin geliştirilmesi için özel olarak üretilen bazı uygulamalar size yardımcı olacaktır. Özellikle de BBC ve British Council bünyesinde üretilmiş olan kelime öğrenme uygulamalarını indirerek çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yeni Kelimeleri Kullanmaya Başlamak

Yeni bir dil öğrenirken o dili zaman zaman kullanmak öğrenme açısından faydalı bir eylemdir. İngilizce’de kelime öğrenirken de bu yöntemi uygulayarak öğrenme kapasitenizi maksimuma çekebilirsiniz. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanmaya çalışarak kelimeleri akılda kalıcı bir şekle sokabilirsiniz.

Eklenme:

12 Ekim 2022 Çarşamba 12:30

-
Güncellenme:

15 Ekim 2022 Cumartesi 18:29

PAYLAŞ