İngilizce Seviyeleri Nelerdir?


İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

İngilizce seviyeleri, dile ne kadar hakim olunduğunu gösteren bir çizelge gibi düşünülebilir. Yabancı dil öğrenirken her dil için belli bir seviye belirlemesi yapılmıştır. Bu da kişilerin o dile ne kadar hakim olduğunu gösteren bir durumdur. İngilizce seviyeleri test edilerek öğrenilmekte ve bu testler belirli aşamalardan oluşmaktadır.

Toplamda 6 adet seviye bulunmakta olup her bir seviyenin geçilmesi için belli bir yeterliliğe ulaşılması beklenmektedir. Özellikle bu konuda eğitim alan kişilerin eğitim süreçlerine seviyeler ile karar verilir. Örneğin bir dil okulunda alınan İngilizce eğitimi için son seviyeye ulaşılması ortalama 1 yılı bulabilmektedir. İşte, İngilizce’de dil seviyeleri ve bu seviyelerde yer alan başlıca konular:

6 Farklı Grupta İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

6 Farklı İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

İngilizce dil eğitimi alınırken kişinin hangi seviyede olduğunun tespit edilmesi ve buna göre bir eğitim programının oluşturulması gerekir. Dil seviyeleri yalnızca İngilizce için geçerli olmayıp her dil eğitiminde yaygın olarak kullanılan uluslararası tanımlamalardır.

Dil seviyeleri her dil için 6 farklı grupta incelenmektedir. Bu seviyeler aşağıda gösterilmiştir:

A1 Beginner Seviyesi

A1 Beginner Seviyesi

İngilizce seviyeleri konuları belirlenirken ilk iş olarak A1 seviyesi ele alınmalıdır. A1 yani beginner seviyesi, başlangıç seviyesi eğitimini tanımlamaktadır. Bu seviyede İngilizce bilen kişilerin iletişm kurma becerileri oldukça sınırlıdır. En temel cümlelerin kurulması ve gündelik kalıpların öğrenilmesi bu seviyede sağlanmaktadır.

Beginner seviyesinde İngilizce bilen kişiler, kendilerini kısaca tanıtabilirler. Kişilerin kim olduklarını, yaşlarını ve nerede yaşadıklarını ifade edebilmeleri için A1 seviyesinde olmaları yeterlidir. Fakat bu seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak yeterli olmayacaktır.

A2 Elementary Seviyesi

A2 elemantary seviyesi

A2 seviyesinde İngilizce biliyor olmak demek temel bazı kavramlara hakim olmak anlamına gelmektedir. Buna göre elementary seviyesinde günlük bazı konuşmaların yapılması mümkün olmaktadır. Bu seviyede İngilizce bilen kişiler kendilerini sınırlı ölçüde de olsa ifade edebilirler.

A2 seviyesi, sipariş verirken, bir şey rica ederken ya da teşekkür ederken kullanılabilen bir seviyedir. Bu seviyedeki kişiler, konuşmalarda kısa cümleler kurarak kendilerini ifade edebilir fakat yeni bir konuşma ya da tartışma yaratabilmek için daha ileri bir seviyeye ulaşmaları gerekecektir.

B1 Pre-Intermadiate Seviyesi

İngilizce seviyeleri B1, ortadan bir önceki seviyeyi tanımlamaktadır. Bu seviyede kişilerin İngilizce bilgileri önemli ölçüde geliştirilmiş kabul edilir. Bu seviyedeki kişilerde TV ve radyo konuşmalarını anlayabilme yetisi de oluşmaya başlamaktadır. Aynı zamanda konuşma kabiliyeti olarak da karmaşık cümlelerin kurulmaya başlanması bu seviyedeki bilgiler sayesinde oluşturulmaya başlanacaktır.

B2 Intermadiate Seviyesi

İngilizce seviyeleri Intermadiate  aşamasında orta seviye olarak tanımlanmaktadır. Bu seviyedeki kişiler artık bazı karmaşık cümleleri kurabilmektedir. Bu seviyede, ana dili İngilizce olan kişilerle de anlaşılabilir ve muhabbet edilebilir. Günlük konuşmalar akıcı bir şekilde yapılabilir ve kişi kendisini önemli ölçüde ifade edebilir.

Intermediate seviyesi, konuşma ve yazma kabiliyetlerinin gelişimi açısından da önemlidir. Bu seviyedeki kişilerin kapsamlı mektup ya da mail yazabilmeleri mümkündür. Aynı şekilde bu seviyede TV programlarını önemli ölçüde anlama yetisi de kazanılmış olur.

C1 Upper-Intermediate Seviyesi

İngilizce’de upper-intermediate seviyesinde olan kişilerin dile hakimiyeti büyük oranda artmış demektir. Orta düzeyin son aşaması olan C1 seviyesinde günlük konuşmalarda herhangi bir sorun yaşanması artık mümkün değildir.

Bu seviyedeki kişiler, okuduklarını tam olarak anlayabilir ve konuşmalarda da akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilirler. Öyle ki bu seviyede cümlelerin tam olarak çevrilmesi mümkün gözükmektedir. C1 seviyesinde İngilizce filmlerinin altyazısız bir şekilde izlenmesi veya takip edilmesi mümkündür.

C2 Advanced Seviyesi

C2 seviyesi, ileri düzey İngilizce bilgisine sahip olan kişilerin seviyesidir. Bu seviyedeki kişilerin çeviri yapabilmeleri ve farklı aksanları tam olarak anlayabilmeleri mümkündür. Advanced seviyesi, hem konuşma dilinde hem de yazıda ana dil seviyesinde bir İngilizce bilgisi sunmaktadır. Bu seviyedeki kişiler devrik cümleleri ve dildeki deyimleri dahi anlayabilme yetisine sahip kişilerdir.

İngilizce Seviyeleri Nasıl Belirlenir?

İngilizce Seviyeleri Nasıl Belirlenir?

İngilizce seviyeleri belirlenirken kişilerin bu konudaki bazı sınavlara tabi tutulması gerekmektedir. Bu sınavlarda grammar, listening, reading, writing ve speaking testleri bulunmaktadır. Sınava giren kişilerin verdiği yanıtlar çerçevesinde hangi seviyede İngilizce bildikleri ortaya çıkmış olacaktır. Seviye belirleme sınavlarında en önemli kısmı okuduğunu anlayabilme partı oluşturur. Bu kısımda çeşitli konularda ve farklı uzunluklarda metinler bulunmaktadır. Bu metinlerden yola çıkılarak da anlam sorularının cevaplandırılması beklenir.

Eklenme:

13 Ekim 2022 Perşembe 17:00

-
Güncellenme:

15 Ekim 2022 Cumartesi 18:35

PAYLAŞ