İngilizce Sözler ve Örnek Sözlerin Yazılışı - Sözlerin Türkçe Anlamları


İngilizce Sözler ve Örnek Sözlerin Yazılışı - Sözlerin Türkçe Anlamları

Bazı İngilizce sözler, özellikle de sosyal medya kanalları üzerinden sıkça paylaşılmaktadır. Tıpkı Türkçe ve diğer dillerde de olduğu gibi İngilizce’de de büyük anlamlar içeren özlü sözler bulunmaktadır. Öyle ki bu tip sözler Instagram ya da Twitter gibi sosyal medya kanalları üzerinden “quote of the day” yani “günün sözü” şeklinde etiketler ile paylaşılmaktadır.

İngilizce sözler aşk ya da yaşam sevinci gibi içeriklere sahip olmakla birlikte kimi sözlerde kişisel gelişim ögelerine de rastlanılmaktadır. Paylaşılan bu tip İngilizce sözler kısa içerikler olup derin anlamlar ifade etmektedir. Biz de bu yazımızda sizlere en sevilen İngilizce güzel sözler üzerinden örnekleri derlemek istedik.

İngilizce Sözler Ne Demek?

İngilizce sözler ne demek

İngilizce sözler ile ilgili örnek cümlelere geçmeden evvel öncelikle “söz” kelimesinin İngilizce karşılığına da göz atalım istedik. “Söz” kelimesi İngilizce’de “word” şeklinde yazılmaktadır. Bu kelimenin çoğul hali ise temel İngilizce kurallarında da aşina olunduğu gibi “-s” takısı almış olarak “words” şeklinde yazılmaktadır. “Words” Türkçe’de “sözler” olarak çevrilmiş bir sözcüktür.

İngilizce sözler üzerine örneklerde kimi zaman “quote” sözcüğünün de kullanıldığını görebilirsiniz. Bu sözcük de “alıntı yapma” kelime grubuna karşılık gelmekte ve başkaları tarafından söylenmiş olan özlü ya da güzel sözleri tanımlamaktadır.

İngilizce sözler konusunda söz konusu özlü ya da güzel sözleri tanımlamak olduğunda da daha farklı kelimelerin tercih edilmesi de mümkündür. Örneğin özlü söz demek için “maxim” ya da “motto” gibi İngilizce sözcüklerin de tercih edildiği görülmüştür. Özlü ya da güzel söz kelimelerinin farklı karşılıkları olarak “laconism”, “saying”, “wise saying” gibi alternatif İngilizce kelimeler de kullanılabilmektedir.

İngilizce Sözler ve Anlamları İçin Örnek Cümleler

İngilizce Sözler ve Anlamları İçin Örnek Cümleler

Birileri ile konuşurken ya da sosyal medyada siz de bu güzel sözleri kullanabilirsiniz. Bu anlamlı cümleler sayesinde aynı zamanda cümle ve kelime bilginizi de geliştirme şansı bulabilirsiniz. İşte, sizler için özenle seçip derlediğimiz İngilizce sözler için başlıca örnekler:

Time never comes again
Zaman asla geri gelmez
Love is the compass of the life
Aşk, hayatın pusulasıdır
I was quiet but I was not blind
Sessizdim ama kör değilim
Silence is the most poweful scream
Sessizlik en güçlü çığlıktır
Live together but die alone
Birlikte yaşa ama yalnız öl
The secret of happiness is freedom, the secret of freedom is courage
Mutluluğun sırrı özgürlüktür, özgürlüğün sırrı cesarettir
If it is important to you, you will find a way. If not, you’ll find an excuse
Eğer senin için önemliyse bir yolunu bulursun. Eğer değilse bir bahane bulursun
You can do anything, but not everything
Herhangi bir şeyi yapabilirsin ama her şeyi yapamazsın
Accept who you are. Unless you’re a serial killer
Seri katil olmadan kim olduğunu kabul et
Life is a game, let’s make a high score
Hayat bir oyundur, hadi en yüksek puanı alalım
Be not afraid of going slowly, be afraid only of standing still
Yavaş gitmekten korkma, yerinde kalmaktan kork
I know I haven’t changed but I’m not the same
Değişmediğimi biliyorum ama aynı değilim

En Popüler İngilizce Sözler

En popüler İngilizce sözleri

İngilizce sözler, çoğu zaman popüler bir şekilde kullanılmakta ve genellikle sosyal medya kanalları üzerinden paylaşılmaktadır. Özellikle de motive edici güzel İngilizce sözler ile ilgili örnekleri Twitter ya da Instagram gibi sık kullanılan kanallarda görmemiz mümkündür. Bununla birlikte en popüler İngilizce anlamlı sözler arasında aşk ve arkadaşlık temasına sahip örnekler de yer alır.

İşte, sosyal medya kanallarında en fazla paylaşılan son dönemin en popüler İngilizce sözler derlemesi:

Love is the courage of the soul
Aşk, ruhun cesaretidir
Men never remember but women don’t forget
Erkekler asla hatırlamaz ama kadınlar ise unutmaz
I have nothing to lose, but something to gain
Kaybedecek bir şeyim yok ama kazanacak bir şey var
I’m not lazy, I’m just on energy saving mode
Tembel değilim sadece tasarruf modundayım
Eventually, everthing goes away
En sonunda her şey ortadan kaybolur
You can do anything. Just get up and do it
Her şeyi yapabilirsin. Sadece ayağa kalk ve yap
Love conquers all
Aşk her şeyi fetheder

İngilizce Sözler Nerelerde Kullanılabilir?

İngilizce sözler nerelerde kullanılabilir

İngilizce sözler, günümüzde internet dünyasında çok sık kullanılan cümlelerdir. Özellikle de kitaplardan alıntılanmış İngilizce sözler, derin anlamalr içermesi nedeniyle pek çok alanda paylaşılabilir. Günümüzde internet kültürünün daha da gelişmiş olması bu tip İngilizce sözler üzerine kurulu olan sayfaların ortaya çıkmasına da olanak sağlamıştır. Özellikle de Instagram ya da Twitter hikayelerinde ya da Whatsapp durumlarında bu tip İngilizce sözler çok sık kullanılmaktadır.

Son dönemin en yeni trendlerinden biri olan bullet journal (ajanda) akımı da İngilizce sözler üzerine kurulu örneklerin çoğalmasını sağlamıştır. Bildiğimiz ajanda tasarımlarının daha da gelişmiş versiyonu olan “bujo” günlük hayatın daha planlı kurgulanmasına olanak sağlayan bir uğraştır. Bu tip ajandalara eklenen motive edici İngilizce sözler de ajanda tasarımlarını daha anlamlı kılmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen noktalar popüler ve anlamlı İngilizce sözler paylaşımlarının en sık yapıldığı alanlardır. Bunun yanı sıra anlamlı ve derin ifadeler barındıran sözleri günlük hayatta kulağınıza küpe yapmak amacıyla da derleyebilirsiniz.

İçerisinde İngilizce Sözler Bulunan Kaynaklar

İngilizce sözler bakımından zengin olan kaynakların başında hiç şüphesiz ki edebi eserler gelmektedir. İngilizce sözler, günümüze zamanında kaleme alınmış olan bu kaynaklar vesilesi ile uzanmayı başarmıştır. Özellikle de derin anlamlı olan İngilizce sözler için İngiliz edebiyatının önemli klasiklerine göz atılması tavsiye edilmektedir.

Söz konusu hem sosyal medyada hem de çeşitli kaynalarda geçen İngilizce sözler olduğu için biz de sizlere bu kaynakları derlemek istedik. İngilizce sözler bakımından zengin kabul edilen kitapları, albümleri ve film önerilerini aşağıdaki listelerimizde bulabilirsiniz.

İngilizce Sözler Bakımından Zengin Edebi Eserler

İngiliz edebiyatı, pek çok açıdan gelişmiş ve hala da gelişime açık bir alandır. Edebiyat tarihi boyunca anlamlı ve İngilizce sözler açısından zengin pek çok eser yazılmıştır. Bu eserlerin de büyük bir kısmı günümüzde hala önemli eserler arasında yer almaktadır. İşte, anlamlı İngilizce sözler bulabileceğiniz başlıca edebi eserler:

İngilizce Sözler Bakımından Zengin Filmler

İngilizce Sözler bakımından zengin filmler

İngilizce sözler söz konusu olduğunda bu anlamda güzel örnekler barındıran filmlere de göz atmakta fayda vardır. Pek çoğu dünya sinemasına damga vurmuş olan bu filmlerin senaryolarında derin anlamalar içeren cümleler de yer almaktadır. Hem konuları hem de anlamlı ifadeleri ile ön plana çıkan bu yapımlar, İngiliz sinema tarihinin de en önemli yapıtlarıdır.

İşte, İngilizce sözler bakımından zengin olan keyifli ve bir o kadar da anlamlı İngiliz filmlerine örnekler:

İngilizce Sözler Bakımından Zengin Albümler

İngilizce eğitimi alırken bu alanda uzman kişilerin tavsiyelerinin başında bolca İngilizce şarkı dinleme tavsiyesi yer almaktadır. İngilizce albümlerin büyük bir kısmı da dünya müzik piyasalarına damga vuran popüler albümlerdir. Bu albümlerde yer alan şarkıların bir kısmı da adeta şiir niteliğinde olup anlamlı İngilizce sözler içermektedir.

İşte, İngilizce sözler bakımından zengin olan başlıca müzik albümlerine en iyi örnekler:

İngilizce Sözler ve Bazı Cümle Kalıplarının Öğrenilmesi

İngilizce anlamlı sözler Türkçe açıklamalı halleriyle net bir şekilde anlaşılmaktadır. Fakat amaç İngilizce öğrenmek ve dili olabildiğinde geliştirmek olduğunda bu sözlerden faydalanılması da mümkündür. İngilizce sözler konusuna eğitim amaçlı da bakılabilir ve bu sayede bazı cümle kalıpları kavranabilir. Özellikle de bazı kalıplaşmış İngilizce sözler sayesinde dil bilgisi bakımından zor öğrenilen cümle kurma adımları da öğrenilmiş olacaktır.

İngilizce temel eğitiminde anlatılan konuların başında cümlelerin kurulması gelmektedir. İngilizce’de cümle kurulumu Türkçe’dekine oranla oldukça farklıdır. Bu yüzden bu farkın anlaşılması adına bazı popüler İngilizce sözler ve örnek cümlelerden yararlanılabilir.

Cümle kalıplarının öğrenilmesi adına İngilizce sözler üzerinden çalışmalar yapabilirsiniz. Yukarıdaki listelerimizde yer alan İngilizce sözler sayesinde basit cümle kurallarını kavramanız mümkün olacaktır. Sık kullanılan İngilizce sözler içerisinde İngilizce’de tense ve modals gibi temel cümle kurallarını bulabilirsiniz.

İngilizce Sözler ile Dil Bilgisi Çalışma Önerileri

İngilizce Sözler ile Dil Bilgisi Çalışma Önerileri

İngilizce temel eğitiminde de faydalanabileceğiniz İngilizce sözler üzerinden bir çalışma planı oluşturabilirsiniz. Bunun için de günlük ya da haftalık çalışma planınıza eklemeniz gereken bazı püf noktalar bulunuyor. İnternet ortamında sıkça karşınıza çıkan kısa ve popüler İngilizce sözler ile temel düzeydeki bazı dil bilgisi kurallarını öğrenebilirsiniz.

İşte, İngilizce sözler ile İngilizce öğrenebilmek adına size yardımcı olacak bazı önemli püf noktalar:

Eklenme:

13 Ekim 2022 Perşembe 12:00

-
Güncellenme:

24 Ekim 2022 Pazartesi 02:03

PAYLAŞ