İngilizce Telaffuz Teknikleri – Telaffuz Geliştirmede Uygulanacak En Etkili Yöntemler


İngilizce Telaffuz Teknikleri

İngilizce telaffuz teknikleri sayesinde İngilizce iletişim kurarken daha anlaşılır olabilirsiniz. İngilizce eğitimde telaffuzun da en az okuma ve anlama kadar önemi bulunmaktadır. İngilizce konuşma telaffuz teknikleri, sizin dile ne kadar hakim olduğunuzun da önemli bir göstergesidir. Özellikle de speaking içerikli sınavlarda telaffuzun da alacağınız puana olan etkisi hatrı sayılı bir seviyededir.

Telaffuz İngilizce bilgisinin görünürde olmayan bir elemanı olarak gözükse de aslında oldukça önemlidir. Hem günlük konuşmada hem de sunum ve konuşma içerikli sınavlarda telaffuzun önemi yadsınamayacak kadardır. Biz de İngilizce telaffuz konusuna değinerek telaffuzunuzu ileri seviyeye taşımanız için size bazı tavsiyeler sunmak istedik.

İngilizce Telaffuz Teknikleri

İngilizce Telaffuz Teknikleri

İngilizce telaffuz geliştirme, ileri seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak isteyenlerin ağırlık vermesi gereken bir konudur. İngilizce, ne yazık ki yazıldığı gibi okunabilen bir dil değildir. Kendi içerisinde yazım ve telaffuz kurallarına sahip olan İngilizce, aynı zamanda çeşitli istisnai durumları da içinde barındırır.

İngilizce telaffuz kuralları doğrultusunda etkili konuşabilmek için de ayrı bir çalışma planının yapılması önerilmektedir. Biz de bundan yola çıkarak İngilizce konuşurken sizi zorlamayacak bazı yöntemleri araştırdık. İşte, eğitimciler ve uzmanlar tarafından da desteklenen İngilizce telaffuz gelişimi için en etkili yöntemler:

İngilizce Telaffuz İçin Aksanları Araştırma

İngilizce telaffuz için aksanları araştırma

Sizin de bildiğiniz üzere İngilizce, dünya çapında konuşulan bir yabancı dildir. Ortak dil olarak kabul edilen bu dilin farklı aksanlarda telaffuz özellikleri bulunmaktadır. Bu aksanlarda da özellikle İngiliz ve Amerikan aksanı ön plana çıkar. Siz de İngilizce telaffuz konusunda ilerleme kaydetmek istiyorsanız ilk önce hangi aksana yoğunlaşacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

Yeni Öğrenilen Kelimelerin Dinlenmesi

Yeni Öğrenilen Kelimelerin dinlenmesi

İngilizce kelime telaffuz konusunda başarılı olmak için yeni öğrendiğiniz kelimeleri dinlemeniz tavsiye edilir. Bu konuda Google ya da çeşitli online sözlükler üzerinden ilgili kelimeleri farklı aksanlarda dinleme şansına sahipsiniz. Yeni öğrenmiş olduğunuz kelimeleri sesli kullanmadan evvel birkaç kez dinlemeli ve belirlediğiniz aksana göre doğal bir şekilde kullanmalısınız.

Film, Video ve Podcastlere Ağırlık Verin

İngilizce telaffuz gelişiminde size en fazla yardımı dokunacak olan yöntemlerin başında bol bol İngilizce yayın yapan sesli kanalları dinlemek geliyor. Özellikle de film ve diziler sayesinde hem telaffuz yetinizi geliştirebilir hem de eğlenceli bir öğrenme metodu geliştirmiş olursunuz.

Bunların yanı sıra podcast ve çeşitli YouTube videoları ile de İngilizce telaffuz bilginizi ileri seviyelere taşıyabilirsiniz. Özellikle de ana dili İngilizce olan kişilerin yayınlarını dinleyerek siz de doğru telaffuzları kısa sürede kapabilirsiniz.

Uzun Kelimeleri Bölerek Çalışın

İngilizce telaffuz için en başarılı öğrenme tekniklerinden biri de bölerek çalışma yöntemidir. Özellikle de telaffuzu zor olan uzun kelimeleri bölerek seslendirmeyi deneyebilirsiniz. Bölerek seslendirmede kelimeleri heceleyerek birkaç parçaya ayırmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede yalnızca birkaç denemede zorlu kelimeleri bile doğru telaffuz ettiğinizi fark edeceksiniz.

Konuşma Pratiğine Ağırlık Verin

İngilizce telaffuz için hiç şüphesiz ki bolca pratik yapmak oldukça önemli bir yöntemdir. Bunun için de çeşitli uygulamaları kullanabilir ya da çevrenizdeki insanlar ile konuşabilirsiniz. Haftalık olarak yapacağınız konuşma egzersizleri sayesinde dile olan hakimiyetinizin de önemli derecede arttığını göreceksiniz.

Çevrenizde native speaker olan kişiler varsa mutlaka onlarla günlük konuşmalar yapmayı denemelisiniz. Bunun haricinde internet üzerinden bazı online konuşma forumlarına da dahil olabilir ve kendinizi telaffuz konusunda geliştirmeye çalışabilirsiniz.

Yüksek Sesle İngilizce Telaffuz Pratiği

Telaffuzunuzu kendi kendinize de geliştirmenin yollarını arıyorsanız bol bol yüksek sesli okumalar yapabilirsiniz. Gün içerisinde okuduğunuz bir İngilizce metni bir de yüksek sesle okumayı deneyebilirsiniz. Okuma yaparken zorlandığınız sözcükleri de not ederek bu kelimeler üzerinde daha fazla çalışabilirsiniz.

İngilizce telaffuz gelişimi için aynı zamanda okuma yaptığınızda sesinizi de kaydetmeyi deneyebilirsiniz. Kaydetmiş olduğunuz sesi dinleyerek hangi kelimelerde hata yaptığınızı saptayabilirsiniz. Böylece kendi çabanızla da telaffuz yetinizi geliştirmiş olursunuz.

İngilizce Telaffuzu Zor Kelimeler

İngilizce Telaffuzu Zor Kelimeler

İngilizce öğrenirken herkesin telaffuz etmekte zorlandığı bazı temel kelimeler bulunmaktadır. Bu kelimeler üzerinde çalışılarak konuşma becerilerinizi üst seviyeye çıkartabilirsiniz. İngilizce telaffuz konusunda ileri seviyede olmak ve akıcı konuşmak için işe ilk önce telaffuzu farklı ve zor olan kelimeler ile başlayabilirsiniz.

İşte, İngilizce telaffuz bakımından zorluk çıkartan bazı temel kelimeler:

İngilizce Telaffuz İçin Uygulamalar

İngilizce Telaffuz için uygulamalar

İngilizce telaffuz uygulaması olarak piyasaya sürülen pek çok yeni program bulunmaktadır. Bu programlar sayesinde telaffuz çalışmanız ve birebir native speaker olan kişilerle iletişime geçmeniz mümkündür. Aynı zamanda yine bazı özel sözlükler sayesinde zorlandığınız kelimelerin her aksanda nasıl telaffuz edildiğini de öğrenebilirsiniz.

Bu konuda en çok dikkat çeken uygulamaların başında Cambly ve Udemy gibi eğitim uygulamaları gelmektedir. Cambly ile native speakerlar ile iletişime geçerek telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Udemy de satın aldığınız telaffuz eğitim programları ile size yardımcı olacak bir online uygulamadır.

Bu uygulamalara ek olarak British Council ve BBC gibi sözlük sistemi gelişmiş olan kurumlardan da destek alabilirsiniz. Bu tip kurumların web sitelerinden ve mobil cihazlar için özel olarak ürettikleri uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Üstelik bir çoğu ücretsiz olan bu uygulamalar sayesinde konuşma yetinizi geliştirme şansına da sahip olacaksınız.

Eklenme:

11 Ekim 2022 Salı 18:00

-
Güncellenme:

15 Ekim 2022 Cumartesi 18:26

PAYLAŞ