İngilizce Yönler – Yönlerin İngilizce Yazılışları ve Türkçe Anlamları ile Okunuşları


İngilizce Yönler – Yönlerin İngilizce Yazılışları ve Türkçe Anlamları ile Okunuşları

İngilizce yönler konusunda genellikle birtakım zorluklar ve yanılsamalar ile karşılaşmak sürpriz değildir. İngilizce öğrenirken yönlerin tam anlamıyla kavranılması adına bazı ek çalışmalar da yapılması gerekmektedir. Yönler İngilizce eğitiminde ilk olarak öğretilen konuların da arasında yer almaktadır.

İngilizce yönler, yön isimlerinin öğrenilmesi, yön sormak ve yön tarifi başlığı altında üç ana maddede öğretilmektedir. Bu ana başlıların da içerisinde yön kavramlarının daha anlaşılır olabilmesi açısından bazı eklemeler bulunur. Biz de İngilizce eğitiminde önemli bir yerde bulunan İngilizce pusula yönleri ve daha fazlası ile ilgili bir derleme yapmak istedik.

İngilizce Yönler

İngilizce yön isimleri nasıl yazılır ve Türkçe’de karşılıkları nelerdir ilk önce bu konuya değinmek istedik. Pusula yönleri İngilizce dilinden tüm dünyaya yayılan ve o şekilde kabul edilmiş isimlere sahiptir. Elinize bir pusula alıp baktığınızda İngilizce’deki yön isimlerinin baş harflerini göreceksiniz. İşte bu açıdan dolayı da İngilizce yönler konusu ilk eğitimde önemli bir yerde bulunmaktadır.

İşte, İngilizce yönler ve yönlerin Türkçe karşılıkları ile okunuşları:

North
Kuzey – Nort
South
Güney – Saut
East
Doğu – İst
West
Batı – Vest
North east
Kuzeydoğu – Nort ist
North west
Kuzeybatı – Nort vest
South east
Güneydoğu – Saut ist
South west
Güneybatı – Saut vest

İngilizce Yönler ve Kısaltmaları

İngilizce Yönler ve Kısaltmaları

İngilizce yönler konusunda daha anlaşılır olabilmek adına kısaltılmış hallerini de sizlerle paylaşmak istedik. Özellikle de pusula ya da harita gibi yön bulma materyallerinde yönlerin İngilizce isimlerinin kısaltmaları bulunmaktadır. Bu yüzden yön bulma konusunda herhangi bir sorun yaşamamak adına yönlerin kısaltmalarının da iyi bir şekilde kavranmış olması gerekmektedir.

İngilizce Yönler ile İlgili Bilinmesi Gereken Kelimeler

İngilizce Yönler ile İlgili Bilinmesi Gereken Kelimeler

İngilizce yer yön tarifi için yön isimlerinin yanı sıra bazı kavram ve kelimelerin de bilinmesi gerekmektedir. Özellikle de günlük hayatta İngilizce konuşurken bu tip kavramlara ihtiyacınız olacaktır. İşte, yön tarifinde bulunurken cümle içerisinde kullanmanız gereken bazı tamamlayıcı kavramlar ve kelimeler:

Left
Sol
Right
Sağ
Behind
Gerisinde
Opposite
Karşısında
Next to
Yanında
Turn right
Sağa dön
Turn left
Sola dön
On the left
Solunda
On the right
Sağında
Go away the street
Cadde boyunca düz ilerle

İngilizce Yönler ile İlgili Örnek Cümleler

İngilizce yön tarifi için bazı örnek cümlelerden de faydalanılabilir. Özellikle de yön sorarken kalıplaşmış soru cümlelerinin kullanılması bu konunun kısa sürede öğrenilmesine yardımcı olacaktır. Aynı şekilde size yön sormuş olan birisine cevap verirken de bazı kalıp cümlelerden faydalanabilirsiniz. Bu sayede daha akıcı bir şekilde konuşarak karşınızdakinin beklentisini karşılayabilirsiniz.

Where is İstanbul?
İstanbul nerededir?
Where is Paris?
Paris nerededir?
İstanbul is in the west of Turkey
İstanbul Türkiye’nin batısındadır
Paris is in the middle of Europe
Paris Avrupa’nın ortasındadır
In the south west of Eskişehir
Eskişehir’in güney batısında
In the north east of İzmir
İzmir’in kuzey doğusunda
Diyarbakır is in the south east of Turkey
Diyarbakır Türkiye’nin güneydoğusundadır
Egypt is a country in north Africa
Mısır bir kuzey Afrika ülkesidir

İngilizce Yön İsimlerinin Kökenleri Nereden Gelir?

İngilizce yönler konusunda bilinmesi gereken bilgilerden bir diğeri de yön isimlerinin sözcük kökenleridir. Avrupa dillerinden uyarlanan yön isimlerinin kökenleri farklı dillere dek uzanabilmektedir.

Eklenme:

11 Ekim 2022 Salı 22:30

-
Güncellenme:

15 Ekim 2022 Cumartesi 18:28

PAYLAŞ