İngilizce Cümle Kurma Teknikleri – İngilizce Cümle Yapısının Temel Özellikleri


İngilizce cümle kurma

İngilizce cümle kurma, İngilizce öğrenmenin en temel ve mutlaka bilinmesi gereken konularından biridir. Yalnızca İngilizce eğitiminde de değil her yabancı dil eğitiminde cümle kurma konusuna ağırlık ve öncelik verilmesi gerekmektedir. İngilizce temel cümle kurma yolunda atılması gereken bazı önemli adımlar bulunmaktadır.

Bu konuda ilk önce İngilizce’deki cümle yapısının nasıl olduğunu kavramanız faydalı olacaktır. İngilizce cümle kurma ve cümle yapısının temel özellikleri Türkçe ile karşılaştırıldığında oldukça farklıdır. Bu yüzden en temel bir cümlenin genel yapısının nasıl olacağının formüle edilmesi gerekmektedir. Biz de bu konudan yola çıkarak bu yazımızda İngilizce cümle kurma konusunda size yardımcı olacak tüm detayları derlemek istedik.

İngilizce Cümle Kurma Teknikleri

İngilizce Cümle Kurma Teknikleri

İngilizce cümle kurma sırası, bu konuda ilk önce ağırlık verilmesi gereken adımların başında gelmektedir. Bunun için de şu formülün takip edilmesi oldukça önemlidir:

İngilizce basit bir cümle kurulumu:

Özne + Fiil + Nesne
Subject + Verb + Object cümlesi (SVO)

Yukarıdaki formülü göz önüne alarak cümlenin ögelerini bu şekilde sıralayabilirsiniz. Bu formül sayesinde İngilizce cümle kurulumunu temel düzeyde yapabilmeniz mümkündür. Yukarıdaki formülün verilmesinin nedeni de İngilizce’de kurulan cümlelerin Türkçe’deki kurallardan bir hayli farklı olmasıdır.

Türkçe basit bir cümle kurulumu:

Özne + Nesne + Fiil
Subject + Object + Verb cümlesi (SOV)

Yukarıda Türkçe’de temel cümlelerin kurulumunda yer alan ögelerin sıralanışı yer almaktadır. Bu iki dil karşılaştırıldığında nesne ve fiilin yerlerinin değişik olduğunu fark edebilirsiniz. İngilizce cümle kurma yönteminde bu fark oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Örnek Cümleler

Cümle kurma İngilizce dil kurallarında yukarıdaki şekliyle yapılabilmektedir. İşte, İngilizce cümle kurma ile ilgili size yardımcı olabilecek bazı örnek cümle kalıpları:

I ate an apple
Ben bir elma yedim
You can do it
Sen bunu yapabilirsin
I need you
Benim sana ihtiyacım var

İngilizce Cümle Kurma Kuralları

İngilizce Cümle Kurma Kuralları

İngilizce cümle kurmanın kolay yolu olarak yukarıdaki formülü kullanmanız gerekmektedir. Fakat yine de cümle kurarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli detaylar da bulunmaktadır. Kurduğunuz cümlenin anlaşılır ve mantıklı olması için de bu detayları kavramanız tavsiye edilir.

İngilizce cümle kurma konusunda cümle yapısına ve kullanacağınız kelimelere özen göstermeniz elzemdir. Yalnızca bildiğiniz bazı kelimeleri sıralamak suretiyle cümle kurabilmeniz mümkün olmayacaktır.

İşte, İngilizce cümle kurma alıştrmaları çözerken size yardımcı olacak önemli bazı kurallar ve teknikler:

Öznenin Cümledeki Önemi ve Konumu

İngilizce’deki cümlelerde özen kullanımına önem verilmesi gerekmektedir. Cümle kurarken mutlaka öznenin de cümlede yer alması şarttır. Türkçe, sondan eklemeli bir dil olduğundan özen kullanımında yükleme ekleme yapılabilir. Fakat bu durum İngilizce söz konusu olduğunda bu şekilde değildir.

Türkçe örnek cümle:

“Eve gidiyorum.” – Bu örnek cümlede “ben eve gidiyorum” demek yerine direkt olarak “-um” eki ile özenin belirtilmesi mümkündür.

İngilizce örnek cümle:

“I am going to home” – Bu örnek cümlede ise öznenin mutlaka “I” olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Cümlede Zaman Kavramının Belirtilmesi

İngilizce cümle kurma kuralları arasında fiilerin hangi zamanda yer aldığının da belirtilmesi gerekmektedir. İngilizce’de “tense” olarak adlandırılan bu konuya temel eğitimlerde de ağırlık verilmektedir. Fiiller konusunda eylemin şimdiki zamanda ya da geçmiş zamanda mı geçtiği gelen ekler ve kurallar sayesinde belirtilmektedir.

Örnek cümle:

I am going to theatre
Ben tiyatroya gidiyorum
I went to theatre
Ben tiyatroya gittim

İngilizce’de Doğru ve Mantıklı Cümle Kurma

İngilizce'de doğru ve mantıklı cümle kurmak

İngilizce cümle kurma egzersiz yapılarak daha iyi kavranabilecek bir durumdur. Özellikle de cümlelerin mantıklı ve tamamen doğru olması için alıştırmalara ağırlık verilmesi gerekmektedir. Bu konuda doğru ve mantıklı cümle kurulumu için zaman ve kelime seçimi de büyük önem taşımaktadır.

Cümle kurarken değişkenlik gösteren fiilerin birinci, ikinci ve üçüncü hallerinin bilinmesi elzemdir. Bu sayede cümlenin hangi zamanı temsil ettiği anlaşılmış olacaktır. Bu kural doğru cümle kurulumu için birincil derecede önem taşıyan kurallardan biridir.

İngilizce cümle kurma yolunda bir diğer önemli faktör ise doğru kelime kullanımıdır. Bunun için de kelime bilginizin önemli ölçüde gelişmiş olması gerekmektedir. Doğru ve mantıklı cümleler kurabilmek için kelimeleri her zaman cümle içerisinde kullanmayı denemeniz tavsiye edilir. Aynı şekilde kelimelerin eş anlamlılarını öğrenmek de başarılı bir cümle kurmada işinize yarayacak detayların başında gelmektedir.

İngilizce’de Soru Cümlesi Kurma

İngilizce’de Soru Cümlesi Kurma

İngilizce cümle kurma teknikleri içerisinde soru cümlelerinin de önemli bir yeri bulunmaktadır. Soru cümlesi kurabilmek için de farklı bir formül izlenmekte ve soru kelimelerinin de öğrenilmesi gerekmektedir.

İngilizce’de örnek soru cümlesi:

Do you understand me?
Beni anladın mı?
Are you happy?
Mutlu musun?
What do you think?
Ne düşünüyorsun?
Where are you from?
Nerelisin?
Are you student?
Öğrenci misin?
What are you doing now?
Şimdi ne yapıyorsun?
Where have you been?
Neredeydin?

İngilizce’de soru cümlesi kurarken aşağıdaki formüllerin izlenmesi tavsiye edilmektedir:

Yardımcı fiil + Özne + Yüklem + Nesne

Soru kelimesi + Yardımcı fiil + Özne + Yüklem + Nesne

İngilizce’de Yardımcı Fiiller

İngilizce cümle kurma konusunda da yardımcı fiilere değinmemiz mantıklı olacaktır. Öyle ki hem normal cümlelerde hem de soru cümlelerinde yardımcı fiilerin kullanılması söz konusudur.

İngilizce’de Soru Kelimeleri ve Anlamları

İngilizce cümle kurma konusunda soru cümlesi için bazı soru kelimelerinin de öğrenilmesi gerekmektedir. Bu soru kelimeleri sayesinde soru cümleleri doğru bir şekilde kurulabilecektir.

When
Ne Zaman
Where
Nerede, Nereye
What
Ne
Who
Kim, Kimi
Whose
Kimin
How
Nasıl
Which
Hangisi
How often
Ne sıklıkta
How far
Ne kadar
How much
Ne kadar

Soru cümleleri ile örnek İngilizce cümle kurma:

Where do you live
Nerede yaşıyorsun?
What is your name?
Adın ne?
When do you meet with her?
Onunla ne zaman buluşuyorsun?
Why did you do that?
Bunu neden yaptın?
Who is she?
O kim?
Which one?
Hangisi?
How old are you?
Kaç yaşındasın?

İngilizce Cümlelerde Zarfların (Adverb) Konumu

İngilizce cümle kurma konusunda daha kaliteli ve doğru cümleler kurabilmek adına zarfların cümle içerisindeki yerinin de bilinmesi gerekmektedir. Bu konuda da yine Türkçe cümleler ile karşılaştırma yapılarak bir anlatım yakalanması daha kolay olacaktır.

Örnek Türkçe cümle:

“Ben hızlı konuşurum.”

Örnek İngilizce cümle:

“I speak fast.”

Yukarıdaki örnek cümlelerde de fark edebileceğiniz gibi Türkçe’de yüklemi niteleyen zamirlerin yüklemden önce gelmesi söz konusudur. Bu durum İngilizce’de tam tersi olarak zamirin yüklemden sonra gelmesi ile doğru bir cümle kurulumu yapılır.

Eklenme:

11 Ekim 2022 Salı 21:30

-
Güncellenme:

15 Ekim 2022 Cumartesi 18:27

PAYLAŞ